Köpek Sayısı Artınca Zor Durumda Kaldı

Oltu’nun tanınmış hayırsever eşraflarından Mehmet Yeşilbaş, kendisine ait çiftliğin yakınlarında bulunan sahipsiz köpeklerin sayısı artınca Erzurum Büyükşehir Belediyesinden yardım istedi.

oltuOltu’nun sevilen eşraflarından Mehmet Yeşilbaş, ilçe dışında kendisine ait olan çiftliğin etrafında bulunan başıboş köpeklere her gün kendi eliyle yiyecek taşıyor. Yeşilbaş’ın aracını görünce karınları doyuracak olmanın mutluluğunu yaşayan köpekler, hemen Yeşilbaş’ın etrafını sarıyor. Yıllardır topladığı yemekleri kendisine ait çiftliğin etrafından bulunan sahipsiz ve başıboş köpeklere taşıyan Yeşilbaş, ilk zamanlar 3 olan köpek sayısının zamanla 40 kadar çıktığını söyledi.

Oltu’daki kurumların ve işletmelerin çöpe attıkları yemekleri her gün çiftliğinin yakınlarındaki köpeklere götüren Oltu’nun hayırsever eşraflarından Mehmet Yeşilbaş, “İlk zamanlar yemek verdiğim köpek sayısı 3’tü. Geçen zaman içerisinde 14’ü yavru olmak üzere sayıları şimdi 40’a çıktı. Hemen her gün aç kalmasınlar diye buraya yemek getiriyorum. Artık getirdiğim yiyecekler bu kadar köpeğe yetmiyor. Belediyenin acilen bu işe bir çözüm bulması lazım” diyerek Erzurum Büyükşehir Belediyesinden yardım istedi.

Beyaz Gazete

Ankara’da Golden cinsi köpekler yeni sahiplerini bekliyor

Ruhsatsız köpek üretim çiftliğinde el konularak Çankaya Belediyesi hayvan barınağına getirilen 24 Golden cinsi köpek sahiplerini bekliyor.

golden

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatsız olarak çalıştırıldığı için kapatılan Sarayköy’deki köpek üretim çiftliğinden alınan 24 golden cinsi köpek, Çankaya Belediyesi Barınağına getirildi. Her türlü tıbbi müdahaleleri gerçekleştirilen golden cinsi köpekler şimdi parayla değil sevgiyle sahiplenilmeyi bekliyor.

Ankara Sarayköy civarında bulunan ve ruhsatsız olduğu anlaşılan köpek üretim çiftliği Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge yetkilileri tarafından kapatıldı. Üretim çiftliğinden alınan 24 Golden cinsi köpek ise şimdi parayla değil sevgiyle sahiplenilmeyi bekliyor.

Yaklaşık iki hafta önce barınağa getirilen Golden cinsi köpekleri 1-3 yaş aralığında. Barınağa getirildikten sonra kısırlaştırılan ve küpelenen köpeklere gerekli post-operatif bakım yapıldı. İç dış parazit ve karma, kuduz aşıları uygulandı. Her anlamda sahiplenilmeye hazır olan Golden cinsi köpekler insan canlısı ve sosyal oldukları için günlerinin çoğunu barınak çalışanlarıyla oynayarak geçiriyor.

Aile köpeği olarak da bilinen golden cinsi köpekler insan canlısı ve sosyal oldukları için özellikle tercih ediliyor. Cinse göre zeki köpekler (IQ) listesinde dördüncü sırada yer almasıyla da dikkat çeken goldenların çocuklarla iletişimi de oldukça iyi.

Gerçek Gündem

Bir köpekten mektup: “Ben bir köpeğim, eşya değil.”

art-wallpaper.net
Fotoğraf: art-wallpaper.net

Ben bir köpeğim. Yaşayan, nefes alan bir hayvan. Acıyı, sevinci, sevgiyi, korkuyu hisseden.

Ben bir eşya değilim. Eğer bana vurulursa, yaralanırım, kanarım, kırılırım. Acı hissederim. Ben bir eşya değilim.

Ben bir köpeğim. Oyun ve yürüyüşleri severim, ama her şeyden önemlisi sürümü severim; yani ailemi, insanlarımı. İnsanımın yanında olmak her şeyden çok istediğim şeydir. Onun uyuduğu yerde uyuyup, yürüdüğü yerde yürümek isterim. Ben bir köpeğim ve sevgiyi hissederim. Dostluk isterim.

Merhametli bir el ve yumuşak bir yatak hoşuma gider. Ailemle bir yuvam olsun isterim, bir zincirin ucunda bağlı ya da bir kulübenin içinde saatlerce kapalı olmak değil. Ben dost olmak için doğmuşum, yalnızlık için değil.

Çok soğuğu ve çok sıcağı hissederim. Acıkırım ve susarım. Ben yaşayan bir canlıyım, bir eşya değil.

Sen gittiğinde seninle gelmek isterim. Beni bırakıp gidersen şevkle gelmeni beklerim. Sesini özlerim. Seni memnun etmek için elimden geleni yaparım. Ben senin değerli dostun olmak için yaşarım.

Ben bir köpeğim. Benim davranışlarımı para, hırs, nefret belirlemez. Önyargı bilmem. Anı yaşarım ve sevgi ile sadakatten beslenirim.

Fotoğraf: rover.com
Fotoğraf: rover.com

Beni hissiz bir nesneyle karıştırmayın. Ben hissedebilir ve düşünebilirim. Fiziksel acıdan daha fazlasını hissederim, korkuyu ve sevinci, sevgiyi ve kargaşayı. Benim hislerim var. Ve büyük olasılıkla senden fazla. Ben senin kelimelerini anlama yeteneğine sahibim, ama sen her zaman beni anlayamayabilirsin.

Ben bir köpeğim. Senin yardımın olmadan kendime bakamam. Eğer beni bir yere bağlayıp yemek vermezsen, açlıktan ölürüm. Eğer beni bir otoyola terkedersen, korkuyu ve yalnızlığı yaşarım. Seni ararım ve beni neden bıraktığını düşünürüm. Ben atılacak ya da unutulacak bir mal parçası değilim.

Eğer beni bir barınağa bırakırsan, korkarım ve şaşırırım. Kafesime yaklaşan her ayak sesini sen zannederek dönüşünü beklerim.

Ben bir köpeğim – yaşayan ve nefes alan bir canlıyım. Eğer beni evine almaya karar verirsen, lütfen beni sağlıklı ve mutlu tutacak ihtiyaçlarımı bana sağla.

İyi gıdalar, temiz su, sıcak bir yuva ve sevgi ver bana. Beni terketme. Bana vurma. Hayatının seyri değişince beni atma. Ya beni hayatımın sonuna kadar seninle yaşat, ya da en baştan hiç evine götürme.

Eğer beni yok sayarsan, kendime bakacak imkanım yok. Benim hayatım insanların vicdan ve merhametine kalmış – eğer yanlış ellere düşersem, hayatım mahvolur.

Fotoğraf: vhavets.com
Fotoğraf: vhavets.com

Acıyı, korkuyu ve yalnızlığı hissederim. Eğer sonum barınakta biterse, sadece beni kurtaracak birine bakacak gözlerim, ve dost olduğumu anlatacak bir kuyruğum var. Eğer bunlar yetersiz kalırsa, yaşayamam – ölürüm.

Ben bir köpeğim. Sevgi vermek ve almak isterim. Yaşamak isterim. Ben bir eşya değilim. Ben malınızın bir parçası değilim. Beni bir köşeye atmayın. Bana merhamet, sevgi ve saygıyla davranırsanız, size hayatımın sonuna kadar karşılıksız sevgi duyarım.

Fotoğraf: Flickr - Antonio Invernizzi
Flickr: Antonio Invernizzi

Examiner

Çınarcık Belediyesi: “175 Köpeğe Bakıyoruz”

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt belediyenin hayvan barınağında 175 köpeğin bakıldığını dile getirdi. Kurt ilçedeki sokak hayvanlarının sayısının ise her geçen gün arttığını vurguladı.

cinarcikMarmara’nın gözde tatil bölgesi olan Yalova’nın Çınarcık ilçesinde sokak hayvanlarının sayısı her geçen gün artıyor. Çevre il ve ilçelerden de sokak hayvanları ilçeye getirilerek bırakılıyor. Bir de buna yaz aylarında besledikleri hayvanlarıyla ilçeye gelen ve Çınarcık’tan ayrıldıktan sonra da bu hayvanları bırakan vatandaşlar eklenince belediyenin iş yükü daha da artıyor.
her geçen gün artan hayvan sayısından yakınan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, “İlçede sadece sokak hayvanlarıyla ilgili problemimiz var. Bütün bölge hayvanlarını bize bırakıyor. 175 köpek oldu” ifadesini kullandı.

Yalovamiz.com

Aç Kalan Köpeklere Gönüllülerden Yiyecek Desteği

Bilecik merkeze bağlı köylerinde yaşam mücadelesi veren ve yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına gönüllü hayvan severler sahip çıktı.

bilecikGönüllü hayvan severler Sühendan Senger ve Berrin Demirci, beraberinde getirdikleri yiyecekler ile yaşam mücadelesi veren, yiyecek bulmakta zorlanan aç sokak hayvanlarını beslediler. Toplanan köpek mamalarını gerekli görülen yerlere bırakarak hayvanların beslenmesine katkı sağlayan gönüllüler, hayvanları besleyerek onların karınlarını doyurdular. Yaralı ve sağlık durumu bozuk hayvanlar da belirlenerek, veterinere götürülmek üzere koruma altına alındı.

Gönüllü hayvan severlerden Sühendan Senger ve Berrin Demirci, Bilecik sınırları içersin de yaşam savaşı veren sokak hayvanlarını periyodik olarak beslemeye çalıştıklarını belirterek, “Sokakta yaşayan hayvanların bakımlarında özveri ile çalışmaya devam ediyoruz. Hayvanlar burada aç kalmasın, yaşamlarını idame ettirsinler diye böyle bir çalışmayı yapıyoruz. Herkesi sokak hayvanları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dediler.

Beyaz Gazete

Köpeklerin modacısı

Köpeğine kıyafet dikerken hobisini profesyonel boyuta çıkaran Linda Higgins’in sevimli hayvanlar için tasarladığı elbiseler internet dışında New York, Londra gibi büyük kentlerdeki butiklerden de alınıyor

ABD’de yaşayan Linda Higgins isimli modacı, kreasyonlarını sadece köpekler için hazırlıyor. Giydirdiği köpekler podyumlarda boy gösteren Higgins’in tasarımları gün geçtikçe daha da popüler oluyor. Tasarımcının yaptığı giysiler özellikle teriyer, kaniş ve şivava cinsi köpeklerin üzerinde güzel duruyor. Ünlü tasarımcı, kıyafetlerinde dünyanın dört bir yanından getirdiği en iyi kumaşları ve özel ipekleri kullanıyor. Higgins’in tasarımları Classy Doggie Designs markası altında satışa sunuluyor. Birbirinden ilginç kıyafetler ayrıca New York, Londra, Milano ve Barselona’daki butiklerden de temin edilebiliyor. Köpekler için özel olarak dikilmiş gelinlikler, gece elbiseleri ve koleksiyonundaki özel parçalar Higgins’in en çok rağbet gören kıyafetleri arasında yer alıyor.

Higgins’in köpekler için tasarımcılığı biraz da mecburiyetten başlamış: Aslında dekoratör olan Higgins, çok sevdiği köpeği için yaptığı kıyafetlerin beğenilmesi üzerine hobisini profesyonel seviyeye taşımış. Köpeklerine bu sempatik kıyafetleri giydirmek isteyenlerin seçtiği ürüne göre 50 ila 300 dolar arasında ödeme yapması gerekiyor. İngiltere’de köpek giydirme modası 100 yıl kadar önce Kraliçe Victoria zamanında başlamıştı. Ancak köpekleri giydirmek ülkenin soğuk havasında hayvanların sağlığını korumak için bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştı. Bu moda zamanla tüm Avrupa ve ABD’ye yayıldı. Köheklere özel butikler açıldı. Artık dünyanın birçok yerinde köpeklere yönelik hazırlanmış özel kıyafetler gittikçe daha da rağbet görüyor.

Sabah

Kediler İçin Neden “Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak”

Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak nedir?

Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak (YKB) sokak kedileri için etkili bir yöntemdir. Avrupa’da yetkinliği kanıtlandıktan sonra Amerika’da da başlanan ve onyıllardır kullanılan bu yöntemle ilgili olarak bilimsel çalışmalar göstermiştir ki; Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak yöntemi sokak kedilerinin hayat kalitesini arttırmakta, kedilerin aynı ortamda bulundukları insanlarla olan ilişkisini geliştirmekte ve kedi sürülerinin nüfusunu zamanla azaltmaktadır. Bu yöntem yüzlerce bölgede, her türlü doğal ortamda başarıyla uygulanmıştır. Basitçe Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak şudur: kediler zarar görmeyecekleri bir biçimde kapan ile yakalanır, kısırlaştırılmak veaşılanmak üzere veterinere götürülür. İyileştikten sonra, yaşadıkları ortama geri bırakılırlar. İnsanlarla sosyalleşebilen kediler de imkanlar dahilinde sahiplendirilir.

Fotoğraf: Tampabay
Fotoğraf: Tampabay

Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak, bilimsel yöntemlere dayanan, kedilerin üreme döngülerini durdurarak hayvanların yaşam kalitesini arttıran, aynı zamanda tekrar üremeyi engelleyen bir uygulamadır. Aşırı üremeyi kontrol altında tutmak için sokak kedilerinin öldürülmesi, zehirlenmesi uzun yıllardır süregelen nafile bir uygulamadır. Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak gibi bir yöntem varken, hayvan nüfusunu kontrol altında tutmak isteyen kurumların hayvanları öldürme yöntemine başvurmaları şok edicidir. Yakala-Öldür’e artık bir dur demenin zamanı. Yakala-Kısırlaştır-Aldığın Yere Geri Bırak, bu tatlı ve özgür arkadaşlarımız için hayat kurtaran etkili bir yöntem.

YKB’yi kullanmak için o kadar çok neden var ki!

  • Binlerce yavru ve yetişkin kedinin trafik kazaları veya hastalıklar nedeniyle acı çekerek ölmelerini engeller. Hiçbir canlı bunu haketmez. Pek çok hayat kurtarılmış olur.
  • Sokak kedisi sürülerinin aşırı üremesini durdurur
  • Kedilerin yaşam kalitelerini arttırır
  • Aynı ortamda yaşayan insanların ihtiyaçlarına cevap verir
  • Kedilerin yaşamlarını korur
  • İşe yarar – hayvanları öldürmek nüfus kontrolünde işe yaramaz

YKB, sokak kedisi sürülerinin aşırı üremesini durdurur. Kısırlaştırılan sürülerin nüfusu zamanla azalır.

– Florida Üniversitesi’nin 11 yıl süren YKB araştırmasına göre, kampüsteki kediler %66 oranında azalmış, ameliyatların ilk 4 yılından sonra yeni yavru kedi doğmamıştır.(1)
– Roma, İtalya’daki bir araştırmaya göre, 10 yıllık bir süre içerisinde, YKB ile kedi sürülerinin %16 – %32 arasında azaldığı gözlemlenmiştir.

Fotoğraf: Meow-wow
Fotoğraf: Meow-wow

YKB, devamlı üremeyi dengelleyerek ve sosyalleşebilen kedileri sürüden ayırarak, sokak kedisi nüfusunu stabilize eder.

– Teksas Üniversitesi’nde YKB program ile birinci yıl 123 kedi kısırlaştırılmış, bir sonraki yıl yeni yavru kedi doğumu gözlemlenmemiştir.
– Aynı çalışmanın gözlemlerine göre, yakalanan kedilerin %20’sinin sosyalleşebildiği gözlemlenmiş ve sahiplendirilmiştir. (2)

YKB kedilerin yaşam kalitesini arttırır

Fotoğraf: FelineCat
Fotoğraf: FelineCat

Amerikadaki bütün insani yardım programı liderleri, YKB programından sonra kedilerin daha sağlıklı ve barışçıl bir yaşam sürdükleri konusunda hemfikir. “Ortamdaki kedilerin nüfusunun kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.” diyor Nevada Yardım Topluluğu’ndan Bonney Brown. “Bu kedileri sağlıklı tutuyor. Sokak kedilerinin yaşamını büyük ölçüde iyileştiriyor.”

– YKB programı, kedileri sürekli çiftleşmek ve hamile kalma güdülerinin yarattığı stresten kurtarıyor. “YKB’nin en önemli yararı, dişi kediler sürekli daha fazla yavru kedi doğurmaları gerektiği yönündeki döngüye girmiyorlar. Sağlıkları gözle görülür derecede iyileşiyor.” diyor San Francisco SPCA’nın direktörü ve Maddie’s Fund’ın yöneticisi olan Rich Avanzino. Kısırlaştırma, dişi kedilerin yumurtalık, erkek kedilerin testis kanserine yakalanma olasılığını tamamen yok ediyor.

– Çiftleşmek için dolanma, acı acı bağırma, koku püskürtme ve kavgaya girişme gibi çiftleşme davranışları yok oluyor. 2002 yılında meşhur araştırmacı Julie Levy’nin yapmış olduğu çalışmaya göre, kedi sahipleri, kedilerinin kısırlaştıktan sonra çok daha az bağırdığını, bunun da kediler için daha güvenli bir ortam yarattığını ve komşularla daha az çatışma yaşandığını belirttiler. (3) Çiftleşme için daha az rekabet olduğunda, kedilerde daha az yaralanma görülüyor. Kedi biyologu ve YKB öncülerinden Dr. Jenny Remfry ve Peter Neville’nin Londra’daki sokak kedisi sürüleri üzerine yaptıkları çalışmaya göre, kediler kısırlaştırmadan sonra birbirlerine çok daha sevecen davranıyor, grup halinde daha çok vakit geçiriyor ve daha az kavga ediyor. (4)

– Kedinin fiziksel yönden sağlığı güçleniyor. Çalışmalar gösteriyor ki, kısırlaştıma kedilerin tüylerinin gürleşmesine ve kilo almalarına yarıyor. (5) “Florida Üniversitesi’nin araştırmasına göre kısırlaştırıldıktan sonra kilo alıyor ve daha az başıboş dolaşıyorlar, bu da kendi sağlıkları için yararlı bir durum.” diyor Dr. Levy.

Fotoğraf: Petmd
Fotoğraf: Petmd

– Kediler kuduza karşı aşılanıyor. “YKB süreci kediler için çok büyük yararlara sahip”, diyor Dr. Levy. “Aşılanıyorlar, böylece bulaşıcı hastalıklara yatkınlıkları azaltılıyor.” Sokak kedileri sağlıklı olsa da, YKB sürecindeki aşılanmaları, diğer kediler için de sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlıyor.

– Kediler uzun, sağlıklı hayatlar yaşıyorlar. Florida Üniversitesi’nin YKB programının etkileri üzerine yaptığı 11 yıllık araştırmanın sonucuna göre, YKB sürülerindeki kedilerin %83’ü 6 yıldan fazla yaşadı – domestik kedilerin yaşam ortalamaları 7.1 yıldır. (6)

– YKB kedilerle aynı çevrede yaşayan insanların da ihtiyaçlarına cevap verir. “Bence YKB uygulamasının mahalleliler için birçok büyük yararı var” diyor Dr. Levy. “Bunlardan en önemlisi, mahalledeki kediler konusunda çıkan anlaşmazlıklar. Çevre sakinleri kedi popülasyonunun kontrol altında tutulabildiğini gördüklerinde YKB yaklaşımını uygulamaya istekli oluyorlar.”

– Popülasyon dengede tutuluyor. YKB uygulandığında, kediler tekrardan üreyemiyor ve sokak kedisi nüfusu zamanla azalıyor.

– Kediler daha iyi birer komşu oluyorlar. YKB uygulaması ile kedilerin üremesi durdurulduğunda, çiftleşme davranışları da durduğu için çevre sakinleri ve kedilerin ilişkileri iyileşiyor. Sürüler daha sessizleşiyor, kavga ve bağırmaları azalıyor, kediler konusunda şikayet telefonları azalıyor ve mahallenin morali artıyor. (7,8)

Fotoğraf: Cattricks
Fotoğraf: Cattricks

– YKB sosyal yardımlaşma, eğitim ve işbirliği için imkanlar sunar. YKB yalnızca hızlı sonuçlar üretmek ve kedilerin kamu imajını iyileştirmekten daha fazlasını yapar. Alley Cat Allies’in 20 yıllık deneyimi ile, YKB programının eğitim ve mahallelinin sorunlarının konuşulması üzerine büyük bir katkı sağladığı görülmüştür. “Komşularla açık diyalog içinde olmak ve onların sorunlarını dinlemek için bir ortam yaratılması, YKB programının başarılı olmasını sağlıyor.” diyor Alley Cat Allies’in başkanı Becky Robinson. “Genellikle mahalle sakinleri kedilerin nüfusunun kontrol altında tutulduğunu bilmekten ferahlık duyuyorlar. Kedilere bakanlar ayrıca farklı konularda sıkıntılarını iletebiliyorlar, mahallelinin bahçelerinden kedileri uzak tutmak için kedisavar sağlanması veya gizli yemek yeme ve tuvalet bölmeleri hazırlayarak kedilerin aşamalı olarak istenmedikleri bölgelerden uzaklaştırılması gibi.” (9) Kediler mahallede yaşıyorlar – insanlar tarafından bakılsalarda bakılmasalar da buradalar YKB, kediler ve mahalle sakinlerinin sorunlarının çözümü için ortak bir nokta oluşturuyor.

YKB kedilerin hayatlarını korur. YKB kedilerin hayatlarını kurtarmak için yapılması gereken barınak reformunun önemli bir parçasıdır. Barınak reformuna dahil edilerek kullanıldığında, YKB’den sonra barınaklara alınması gereken kedilerde azalma olduğu raporlanmıştır. Orange County, Florida’daki araştırmacılara göre, hayvan kontrolörlerine kedilerle ilgili aramaların azaldığı ve kedilerin öldürülmesinin YDK başladıktan 6 yıl sonra azaldığı tespit edilmiştir. (10)

Kaynak: Kırık Kuyruk
 Alley Cat Allies izniyle çevrilmiştir.
 Kaynak: http://www.alleycat.org/casefortnr#improves
 Tercüme: Damla Büyükonat
Kaynaklar:
 [1] Levy, Julie K., David W. Gale, and Leslie A. Gale. “Evaluation of the Effect of a Long-Term Trap-Neuter-Return and Adoption Program on a Free- Roaming Cat
 Population.” Journal of the American Veterinary Medical Association 222, no. 1 (2003): 42-46.
 [2] Kathy L. Hughes and Margaret R. Slater: Implementation of a Feral Cat Management Program on a University Campus (JAAWS Vol. 5 No. 1, 2002)
 [3] Scott, Karen C., Julie K. Levy, and Shawn P. Gorman. “Body Condition of Feral Cats and the Effect of Neutering.” Journal of Applied Animal Welfare Science 5, no. 3
 (2002): 203-213.
 [4] Neville, P.F. and J. Remfry. “Effect of Neutering on Two Groups of Feral Cats.” The Veterinary Record 114 (1984): 447-450.
 [5] Scott, Karen C., Julie K. Levy, and Shawn P. Gorman. “Body Condition of Feral Cats and the Effect of Neutering.” Journal of Applied Animal Welfare Science 5, no. 3
 (2002): 203-213.
 [6] Levy, Julie K., David W. Gale, and Leslie A. Gale. “Evaluation of the Effect of a Long-Term Trap-Neuter-Return and Adoption Program on a Free- Roaming Cat
 Population.” Journal of the American Veterinary Medical Association 222, no. 1 (2003): 42-46.
 [7]Hughes, Kathy L., Margaret R. Slater, and Linda Haller. “The Effects of Implementing a Feral Cat Spay/Neuter Program in a Florida County Animal Control Service.”
 Journal of Applied Animal Welfare Science 5 (2002): 285-289.
 [8] Ibid.
 [9] Alley Cat Allies. (2009). Community Relations: Protecting Cats with Outreach, Education, and Negotiation. Washington, DC: Author.
 [10] Ibid.

Kayıp köpekler için uygulama

Pedigree’nin, bir anda gözünüzden kaybolup, uzaklara doğru koşan köpeğinizden daha hızlı hareket eden mobil uygulaması: “Found”

found

Pedigree’nin “Found” uygulaması şöyle çalışıyor; öncelikle uygulamayı indiriyor ve köpeğinizin kaydını yapıyorsunuz. Olur da köpeğiniz bir gün kaybolursa, uygulama üzerinden “Kayıp” butonuna basıyorsunuz ve anında gerçek zamanlı ve harita üzerinde köpeğinizin en son nerede görüldüğünü gösteren mesaj tüm yakın çevreye gönderiliyor. Nasıl mı?

Uygulama üzerinde kayıp bildirimi yapmanızla, üzerinde köpeğinizin resmi ve bilgileri bulunan mini bir ilan Google’ın internet sitelerindeki reklam alanları üzerinden ücretsiz olarak, 2,5km’lik bir alan içinde çevrimiçi duyuruluyor. Aynı zamanda uygulamaya kayıtlı olan diğer köpek sahiplerine de uygulama üzerinden anlık bildirim gönderiliyor.

Böylece o sırada bilgisayar başında olan ya da telefonundan mesajı alan, yardım edebilecek durumda olan insanlara ulaşabiliyorsunuz. Köpekler henüz fazla uzaklaşmadan hızlıca gönderilen kayıp bildirimleri ve çevrimiçi ilanlar sayesinde, birçok köpeğin çabucak bulunup, ailesine kavuşması amaçlanıyor.

Şu an pilot bölge olan Yeni Zelanda’da kullanılabilen Found, ağırlık olarak Auckland’da kullanılıyor. App Store ve Play Store bağlantıları üzerinden de Found’u inceleyebilirsiniz.

Medyaloji

Doğum Gününde Kedi Kurtarma Operasyonu

Muğla’nın Ortaca İlçesinde bulunan HAYDOS bakımevinin sahibi Türkan Dağdelen 50. yaşını, çeşitli illerden doğum günü için gelen vatandaşlarla kutladı.

Haydos
Haydos

Ancak aynı gün yaklaşık bin hayvanın barındığı bakım evinde, bir kedi çıktığı ağaçta mahsur kaldı. Çıktığı ağacın altında köpek padoklarının bulunması ise durumun ciddiyetini arttırdı. Şaşkın isimli kedinin, çıktığı yüksekliğe, yangın merdiveni yetmeyince itfaiyeden yardım istendi. İnsanlara alışık olmayan Şaşkın’ı alınan özel izinle, İstanbul’dan doğum günü için gelen Sibel Şatır(30) isimli hayvan sever alınan özel izinle kurtardı.

Beyaz Gazete

Sabah Gazetesi – Emre Aköz köşe yazısı: Köpeğiniz sizi gerçekten seviyor mu?

“Geçen gün kendimi YouTube‘ta köpek videoları izlerken buldum. Böyle bir amacım yoktu… Onu tıkla, bunu tıkla derken köpeklere varmış… Ancak birkaç dakika izleyip başka videolara zıplamak yerine orada kalmıştım.
Niye? Tamam, çocukluğumdan beri köpekleri severim ama sevdiğim başka şeyler de var. Neden onlar değil de köpekler?
Bunları düşünmüş sonra da zihnimin bir kenarına atmıştım ki soruma cevap olabilecek bir araştırmayla karşılaştım.
Eğer bir köpek severseniz bilirsiniz: Kendi köpeğiniz veya sıkça karşılaştığınız, çoğu zaman sizi yol boyu takip eden, oynamak isteyen sokak köpeği… Bazen kuyruğunu sallayarak gözünüzün içine bakar.
İşte o anda merak edersiniz: Ben bu köpeği seviyorum… Peki, o da beni seviyor mu? Yoksa öyle şirin şirin bakmasının biricik nedeni elimdeki sandviç mi?

Seni gidi nankör!

Hiç unutmam… Bir gün Bağdat Caddesi‘nde Şaşkınbakkal‘a doğru yürüyoruz. Peşimize bir köpek takıldı. Genellikle biraz takip edip dönerler. O ise bırakmadı. “Aa, bu bizi sevdi” dedik. Başını filan okşuyoruz…
“Şuna yiyecek bir şeyler verelim ama ne?” Baktım Barış Büfe‘ye gelmişiz; “sosisli alalım” dedim. Eşim: “Yok artık, dilli-kaşarlı da yaptıralım istersen!”
Neyse. Ben sosisliyi alıp çıktım. Ama sonra aklımıza geldi ki sıcak yiyecekten rahatsız olacak. Sosis soğusun diye bekledik “Bunun pişmemişi yok muydu” dedi eşim. “Aklıma gelmedi o an… Köpekleri sosisle beslemekte tecrübeli sayılmam.”
Sosis nihayet soğudu. Bizimki kuyruğunu sallayarak bekliyor. Sandviçi verdik. Yedi ve gitti.
Evet, yedi ve gitti. Ardından bakakaldık. Nankör kedi çok görmüştüm ama nankör bir köpeğe ilk kez rast gelmiştim. Fena bozuldum.
O halde sorumuza geri dönebiliriz: Köpeğiniz sizi gerçekten seviyor mu, yoksa midesel çıkarı için gözünüzün içine mi bakıyor?

Bir doz daha
Science
(Bilim) dergisinde yayınlanan makale, insanköpek ilişkisini hormon açısından incelemiş. İnsanlar arasındaki sevgi, güven, bağlılık ve benzeri durumlarda devreye girenoksitosin (oxytocin) hormonu var ya… İşte göz göze geldiğimizde, köpekte de aynı hormon harekete geçiyormuş.
Japonya Azabu Üniversitesi Hayvan İlaçları Bölümü’nden bilimciler, bu bağlantıyı daha iyi anlamak için deneyler yapmış.
Köpeğe bir miktar oksitosin hormonu verildiğinde, hayvancağız insanın gözünün içine daha uzun süre bakıyormuş.
O arada insanın da oksitosin seviyesi yükseliyor; sonuçta ortaya neredeyse insanlar arasındaki gibi bir sevgi ortamı çıkıyormuş. (Aşk şiirlerinde “Gözlerinin içinde kayboldum” denir ya… İşte öyle bir şey.)
Böylece köpek videolarına niye takıldığım az çok ortaya çıktı sanırım. Belli ki onları görünce vücudum oksitosin salgılamış, ben de böylece mutlu olmuş ve oradan ayrılmak istememişim. Sizin de başınıza geliyor mu?
Not 1: Bu arada birçok köpek severin yanıldığı bir noktaya da temas edelim. Hani köpek yaramazlık yapar, mesela ayakkabıları kemirir, sonra da köşeye sinip “özür dilerim, beni affet” dercesine bakar ya… Deneyler köpeklerin aslında suçluluk filan hissetmediğini gösterdi. O sadece sizin kızgınlığınızdan etkileniyor ve kaş çatmanızı değil, gülümsemenizi istiyor.
Not 2: Kedi severler alınmasın. Kediler de ilişkilerinde oksitosin salgılıyor.”