Pazar , Mayıs 26 2024

Köpek Eğitmeni Çağla Çankırılı

1985 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldum.

Doğduğum günden beri ailemizin köpekleriyle büyüdüm ve İstanbul’a taşındığımda hayatıma köpeğim Balzac girdi. Bir köpek sahibinin sorumsuzluğu Balzac’ın ölümüne sebebiyet verdikten sonra hayatımın seyri değişti. (Bknz. Balzac Davası)

Türkiye’de köpeklerle ilgili eğitim, bakım ve sorumlulukların yeteri kadar bilinmediğini fark ettikten sonra 2015 yılında  Patipedia.com’u kurdum ve güvenilir kaynaklardan derlediğim bilgilerle bu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmayı hedefledim. 

Patipedia.com’a gösterilen yoğun ilginin ardından toplumda farkındalık yaratmak amacıyla bir grup arkadaşımla Köpekle Yaşam Derneği’ni kurduk ve hem köpeklerin hem de insanların yaşam refahını geliştirerek ortak bir yaşam oluşturmak adına çalışmalar yapmaya başladık. 

Yıllar içinde katıldığım pek çok kurs ve seminerden sonra yoluma daha profesyonel bir şekilde devam etmek için ABD’de bulunan Starmark Academy’de 10 ay süreyle bulunarak hem sertifikalı Köpek Eğitimi ve Davranış Uzmanı ünvanına hak kazandım hem de staj programına seçilerek daha fazla köpekle çalışma ve uzmanlaşma imkânı buldum.

Pawtools® markamı ise 2019 yılında, koklama egzersizlerinin köpekler için çok faydalı ve eğlenceli olmasına rağmen yeterli Kokla-Bul oyuncak bulunmaması nedeniyle kurdum. El yapımı oyuncaklarımız çok sevilince, ürünlerimizi çeşitlendirerek tasma, çanta, eğitim ekipmanı, yatak ve özel dinlenme aksesuarları da yapmaya başladık. Ürünlerimizin hepsi el yapımı ve yerli üretim olmasıyla kısa zamanda sevenlerimiz arttı. Pawtools® mağazamıza www.pawtools.com.tr adresinden erişebilirsiniz.

Tüm bunların yanısıra, sürekli gelişmeye ve öğrenmeye önem veriyor, bu anlamda hiçbir fırsatı kaçırmamaya çalışıyorum.

Katıldığım Kurs ve Eğitimler:

Köpek Eğitimi ve Davranış Uzmanı Sertifikası | Dog Training and Behavior Specialist – Starmark Academy

Staj Sertifikası | Internship – Starmark Academy

Simple Solutions for Common Dog Behavior & Training Problems – Dr. Ian Dunbar Academy

The Truth About Cats and Dogs – The University of Edinburgh

ScentWork Solutions for Common Behavioral Problems – DogGoneSafe

Animal Behavior and Welfare – The University of Edinburgh

Dog Body Language – Fedra Dirani 

Dog Emotion and Cognition – Duke University

Evolution – Ethology Institute Cambridge

Inside Your Dog’s Mind – Victoria Stilwell 

Tellington T-Touch® for Dogs and Brainwork Workshop – Miriam Beckers & Frijke Dijkstra

MESLEKİ ÜYELİKLER

Köpek Eğitmenleri Derneği (KÖPED)

Köpekle Yaşam Derneği

İLETİŞİM: [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir