Pazar , Şubat 23 2020
Ana Sayfa / Sağlık / Köpek maması endüstrisinde içerik hilesi

Köpek maması endüstrisinde içerik hilesi

Petfood Industry Community’ye göre, evcil hayvan sahiplerinin %47’si mama alırken en çok içindeki et oranının yüksek olup olmamasına bakıyorlar. Ve mama üreticileri bunu biliyor!

Petfood

İçerik ayırma nedir?

“Ingredient splitting”i içerik ayırma olarak tercüme edebiliriz. Daha az tercih edilen bir içeriği alt parçalara bölerek göstermedir, yani aldatıcı bir yöntemdir.

Bu kuşku uyandıran taktikle, daha az tercih edilen bir içeriği, içindekiler listesinde alt sıralara almak mümkündür. Böylece et oranı daha yüksek gözükür. Mama üreticiler bu yöntemi kullanarak ürünlerini satarlar, ve mamadaki her içerikle ilgili bu tip oynamalar yapılabilir, hatta sıklıkla yapılmaktadır.

Örneğin, üstünde domuz eti ve bezelye yazan bir paket mamayı incelediğinizde, bezelyenin alt kategorilere bölündüğünü görebilirsiniz: bezelye, bezelye unu, bezelye proteini. Bu hileyle, tek içeriği parçalara bölerek, et oranının daha yüksek olduğunu pakete yazmaya “hak kazanırlar”.

Bezelye haricinde şu örnekler de sık görülür:

Mısır: Mısır glüten yemi, mısır unu ve öğütülmüş mısır.
Pirinç: Tane pirinç, beyaz pirinç, esmer pirinç, pirinç unu ve pirinç kepeği
Patates: Kurutulmuş patates, patates nişastası, patates unu

Gerçek hileye hazır mısınız?

DogHatesKibbleEvcil hayvan mamalarının etiketleri pişirme/preslenme safhasından ÖNCE basılır!

Yani içindekiler listesinde domuz etini ilk sırada görseniz bile, pişmeden önce %70-75 oranında sudur. Preslendiğinde ise su %10 oranında kalır. Sonuç olarak domu eti %25 oranında azalır. Fakat bezelye oranı değişmez!

Yani bundan sonra içindekiler listesinin ilk sırasındaki et ürününden fazla etkilenerek karar vermeyin. Çünkü bu mama endüstrisinin bir pazarlama tekniği ve hilesidir.

Kaynak

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeklerde Kanlı İshal [Parvo-Parvovirus]

Köpeklerde kanlı ishal olarak anılan Parvo [Parvovirus] son derece tehlikeli ve bulaşıcı olan viral bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir