Şiva’nın acısını Şila ile unuttu

shEdirne’de yaşayan Selin Aslan (43) 2 aylıkken aldığı köpeği Şiva’yla birlikte tam 14 yıl yaşadı. Kalp yetmezliğinden dolayı kaybettiği Şiva’dan sonra büyük bir üzüntü yaşayan Selin Aslan, bir daha bu acıya dayanamayacağı için bir daha asla köpek sahibi olmak istemedi. Şiva’nın ölümünün ardından aradan geçen 5 yıl boyunca hayatında büyük bir boşluk yaşayan Selin Aslan, eşiyle birlikte izlediği bir televizyon programında İstanbul’da bulunan bir barınakta gördüğü köpeğin, ölen köpeğine çok benzediğini farketti. Hemen köpeği sahiplenmek için Edirne’den İstanbul’a geldi. Barınak yetkililerinden yeni edindiği köpeğinin adının “Şila” olduğunu öğrenen Selin Aslan, “Tıpkı ismi gibi hareketleri de çok benziyor. Şiva ölünce bir başka köpek edinmeyeceğime dair yemin etmiştim. Sonra düşündüm ki, eğer Şiva’nın ölmeden önce bir vasiyet bırakma şansı olsaydı eminim oyuncaklarını kulübesini ve mamalarını sahipsiz bir arkadaşıyla paylaşmamı isterdi” dedi.

Sabah

Küçük dostlarımızın çocuklarımız üzerindeki 8 mucizesi

“Çocuğum içine kapanık”, “çocuğum konuşmuyor”, “kendine güvensiz”, “arkadaş edinemiyor”, “sorumluluk almaktan korkuyor” diyorsanız uzmanlara göre çalmanız gereken kapı bir psikolog kapısından önce bir hayvan barınağı kapısı. Çünkü uzmanlara göre evcil bir hayvan, bu özelliklere sahip çocuğunuzun başına gelebilecek en güzel şey.

Psikologlar ve davranış bilimciler hayvan sevgisinin çocuklar üzerinde mucize etkiler ve gelişimler yarattığını, çocuklar arasındaki ayrımcılık ve şiddetin önlenmesinde oldukça büyük etkilerinin olduğunu; evinde evcil hayvan bakan çocukların, arkadaşlarının ihtiyaçlarına ve duygularına daha duyarlı olan, empati duygusu gelişmiş çocuklar olarak hayata bir adım önde başladığını söylüyor. Uzmanlara göre çocuğun hayvanlara sevgisi vermesi ve sevgilerini alması, onların bakımları için sorumluluk alması çocuğun birçok alanında gelişimini desteklerken sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimine ve zayıf olduğu alanlarda beceri kazanmasına da önemli katkılar sağlıyor.

3-6 yaşlarındaki bir grup çocuğun üzerinde yapılan bir klinik araştırmanın sonucu son derece ilgi çekici. Çocukların fizyolojik ve davranışsal uyarılma durumuna etkilerini saptamaya yönelik yapılan bu araştırmanın sonucu; hayvan olan bir ortamda çocukların kalp atışlarının yavaşladığını, davranışsal streslerinin ortadan kalktığını ve hayvanların varlığının çocukların duygusal durumlarının ve sosyal etkileşimlerinin üzerinde olumlu etkiler bıraktığını ortaya koyuyor.

Missouri Üniversitesi Otizm ve Sinir Gelişimi Hastalıkları Thompson Merkezi’nde terapi gören ve yaşları 8-18 arasında çocukların üzerinde Missouri Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar ise duruma otizmli çocuklar açısından bakmamızı da sağlıyor. “Evcil köpeklerin otizmli çocukların sosyal yetilerini geliştirici bir etkisinin olup olmadığı” sorusunun cevabını arayan araştırmacıların araştırmalarının sonuçları ise bize; herhangi bir tür evcil hayvanın bulunduğu evlerdeki otizmli çocukların daha güçlü sosyal yeteneklere sahip olduğunu, iletişime kapalı olan bu çocukların “kendilerini ifade etme”, “sorular sorma ya da diğer insanların sorularına cevap verme” davranışlarına çok daha açık olduklarını ortaya koyuyor.

1

Bu araştırmaların yanısıra Amerika’da bazı hayvanların özellikle yavru köpeklerin, çocukların psikolojik problemlerinin çözümüne dair uygulanan terapilerde kullanılması ve okuduğumuz izlediğimiz bazı hikayeler adeta bu araştırmaların altını çizer nitelikte. İngiltere’de yaşayan Booth Ailesi’nin geçtiğimiz yıllarda gazetelerden okuduğumuz mucize hikayesi; tedavisi umutsuz bir sürece giren otistik oğulları Fraser’ın hayvan hakları derneği tarafından kurtarılan Billy adlı kediyi eve almalarıyla birlikte hızla iyileşme sürecine girmesi ve herşeyden ümitlerini kestikleri bir anda yaşama tutunması bu araştırmaları doğrular nitelikteki örneklerden sadece biri.

İşte yaşamımızın ayrılmaz ve vazgeçilmez parçası bu küçük sevimli  dostlarımızın, çocuklarımızın gelişimindeki 8 mucize rolü:

  1.  İnsan ilişkilerinin temeli olan sevginin gücünü keşfederler: Bir canlıyı beslemek, sevmek, Onun iyiliğini düşünmek bir çocuğa, başkalarının varlığının da kendisininki kadar değerli olduğunu öğretir. Sevgisini ve ilgisini baktığı bir hayvana veren, Onunla konuşan, dertleşen, mutluluğunu üzünütülerini Onunla paylaşan çocuk özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan bir canlının ona nasıl fazlasıyla karşılık verdiğini gördükçe sevginin karşılıklı olunca anlamlı olan güçlü bir ilişki olduğunu keşfeder.
  2. Bağlılık duygusunu tanırlar: Beslemek, dışarı çıkarmak, dışarıda ona yol gösterip refakat etmek, hastalandığında  çözüm bulmaya çalışmak, rutin aşılarını takip etmek gibi bakımla ilgili işleri üstlendiğinde hayvanın gittikçe artan ilgi ve sevgisine sahip olacak olan çocuk bağlılık duygusuyla tanışır.
  3. Empati yapma becerileri gelişir: Kendinden farklı olan ve derdini anlatamayan bir canlıyı anlamaya çalışan çocuğun çoğu çocukta rastlayabildiğimiz ben merkezci anlayışı yerini, kendini diğerinin yerine koyan bir bakış açısına, hoşgörüye ve empatiye bırakır. Kendinden farklı inanç, görüş ve fikirdeki insanlara karşı daha anlayışlı olur.
  4. Güçlerini adil kullanmayı öğrenirler: Konuşamayan, üzüntüsünü, sevincini derdini anlatamayan bir hayvan sadece çocuklara değil hepimize güçsüz canlıyı temsil eder. Çocuklar hayvanlarla birlikte gücünü adil ve dengeli kullanmak gibi önemli temel nitelikler edinir.
  5. Özgüvenleri artar: Hayvanın kendine bakan bir insana ihtiyacı vardır. Bir canlının kendine ihtiyacı olduğunu ve bu bağ ile yaşamını sürdürebildiğini bilmek çocuğun kendine güvenini besleyip pekiştiren eşi bulunmaz bir durumdur.
  6. Kendine yeterek bağımsız bir kişi olmayı öğrenirler ve sorumluluk duyguları gelişir: Bir canlının O’na ihtiyacı olduğunu bilmesi ve o hayvanın sorumluluğunu taşıması sebebiyle çocuklardaki sorumluluk duygusu yaşıtlarından daha ileri seviyede olur. Bu çocuklar düzenli olma, insiyatif kullanma ve güvenilir olma konularında hep bir adım önde yer alırlar.
  7. Koşulsuz dostluğun  güzelliğiyle tanışırlar: Evcil hayvanların çocuklar için zamanları hep vardır. Bu yüzden bu küçük sevimli dostlar kendini yalnız hisseden çocuklar için en iyi yoldaştır.  Hayvanlar çocukları sorgusuz sualsiz oldukları gibi de kabul ettiklerinden aralarında çok özel ve çok farklı bir bağ oluşur. Onlar çocukların her türlü sıkıntılarını sabırla dinlediklerinden ve çocuğa göre, gereksiz nasihatlerde de bulunmadıklarından dostluklarının sonu olmaz.
  8. İletişim becerileri artar: Sosyal bir ortamda eğer evcil hayvanlar varsa, çocuklar daha konuşkan ve birbirlerine karşı iletişime daha açık olurlar. Evcil hayvan besleyen çocuğun onunla yaşadıklarını anlatması çocuk için en eğlenceli işlerden biridir. Bu vesileyle konuşma becerisini ve kelime dağarcığını da geliştiren çocuk daha kolay arkadaş edinir ve sosyalleşir. Engelli ya da otizmli çocuklar iletişime kapalıdır ve bunun için çoğu otizmli çocuk eğitim almaktadır.  Fakat eğer evde çocuğun bağlılık duyduğu bir evcil hayvan varsa, yanına gelen kişi evcil hayvan hakkında sorular sormaya başladığında çocuk cevap vermeye daha açık bir hale gelir.

Ceylan Adanalı Kabadayıoğlu / CNNTürk

KKTC’de Köpeğe Tekme Atana Bin Euro Ceza

KKTC’de Rum Mahkemesi’nin 2012 yılında 3 aylık bir köpeği tekmeleyen ve yumruklayan 35 yaşındaki bir kişinin suçlu bulunarak bin Euro para cezasına çarptırıldığını yazdı.
Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetesinde, Rum Mahkemesi’nin 2012 yılında 3 aylık bir köpeği tekmeleyen ve yumruklayan 35 yaşındaki bir kişinin davasında sonuçlandığı ve köpeği tekmeleyen kişinin suçlu bulunduğunu yazdı. Mahkeme’nin zanlıya bin Euro para cezası verdiğini kaydeden gazete, bazı Rum siyasi partilerin verilen cezanın caydırıcı olmadığını belirterek, karara ilişkin hoşnutsuzluklarını dile getirdiklerini belirtti.

Bugün

“Bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışlarında gizlidir”

İnsanlar arasında yaşamayı, hayvanlar arasında yaşamaktan daha tehlikeli buldum…”
Nietzsche

ebrDünyada olmak kolay değil. İnsan ait olduğu doğayı bile şaşırtacak kadar zalim. Son günlerde bakışımızı nereye çevirsek şiddet, kan, gözyaşı, ihanet, entrika cirit atıyor. Dünya, insan eliyle ateşi sürekli harlanan büyük bir cehenneme döndü.

Ebru Taşköprü, halkla ilişkiler sektöründe, onlarca insanla yazılı ve sözlü iletişim kuran bir profesyonelken, “bana hayvanlarım yol göstersinler” diyen Nietzsche gibi düşünmüş olmalı ki işi gücü bırakıp köpeklerle ilgilenmeye karar vermiş.

Dünya gündemi biz insansı varlıkları vicdanlarımızla sınarken, koşulsuz şartsız dostluklarıyla bize yoldaşlık eden CANLARA, köpeklere dair sohbet ettik.

Yıllar içerisinde yaşadığı deneyimler ve aldığı eğitimlerle, yaşamını Köpek Eğitmeni olarak sürdüren Ebru Taşköprü bu konuda oldukça başarılı.

“Bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışlarında gizlidir”
Kafka

–       Köpek Eğitmeni ne demek?  

Köpek Eğitmenleri; köpek ve köpek sahibi arasında iletişim köprüsü kuran, köpeklerin beden dilini, neyi, niçin, nasıl yaptıklarını anlamaya yardımcı olan danışmanlardır.

Evrimlerini insanlarla yakınlaşarak sürdüren köpekler yüzyıllardır insanların yakın dostları olmuşlardır. İçgüdüleriyle hareket eden köpekleri anlamakta zorlanan insan, onları gözlemleyerek, inceleyerek, bilim insanlarının araştırmalarından yararlanarak ve onlarla birlikte uzun zamanlar geçirerek edindikleri deneyimlerin sonucu oluşan programlarla çalışan eğitmenlere ihtiyaç duymuştur. Günümüzde artık evlerimizin baş köşesinde, yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan can dostlarımızı anlamak ve birlikte kaliteli zaman geçirmek için bu programlara dahil olmak işi kolaylaştıran bir karardır.

–       Bu işin bir okulu var mı? 

Türkiye’de bir okulu yok ne yazık ki. Bu işe uzun yıllarını vermiş profesyonellerden eğitimler alarak, onların seminerlerine katılarak, çiftliklerinde pratikler yaparak eğitmen olmaya adım atabiliyorsunuz. Ve öğrencilik hayatın tüm alanlarında olduğu gibi bu alanda da hiç bitmiyor. Her an yeni bir şey öğreniyorsunuz.

    –  Ne kadar sürede köpek eğitmeni olunur?

Bu konuda kesin bir süre belirtmek yanlış olur. Öncelikle hayvanları sevmek ve değer vermek gerekir. Sabırlı, azimli ve istekli olmak çok önemlidir. Çeşitli ırk ve karakterde köpekle teknik ve pratik çalışma deneyimi en az 2 sene diyebiliriz.

Sevgi ve sabır olmazsa olmazımızdır. Öncelikle bir canlıyla çalıştığınızı unutmayacaksınız. Kişisel analizlerinizle hangi teknikleri uygulamanız gerektiğini belirlemeniz gerekir. Bu nedenle köpek ve sahibi ile bir süre zaman geçirmek ve sonrasında uygun programı oluşturmak daha sağlıklıdır.

–       Programınızda neler var?

Programım; yavru köpek eğitimi, temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, köpek ve köpek sahibi adaptasyonu (eğitim koordinasyonu) ve kısmi olarak davranış problemleri çözme konularını içermektedir.

Köpek eğitiminin en önemli parçası köpek sahibinin eğitilmesidir. Köpek ve köpek sahibi arasında bir iletişim dili oluşturmak, köpeklerin davranışlarının, beden dilinin neye karşılık geldiğini sahiplerine kavratmak gerekir. Köpek ve insanın bir arada sorunsuz yaşayabilmesi için bu eğitim programını deneyimli bir eğitmenden yardım alarak öğrenmeleri önemlidir.

–       Egitimler sırasında başınıza ilginç olaylar geliyor mu?

Konu köpekler olur da başımıza ilginç olaylar gelmez mi! Üç yıl evvel, 4 yaşında bir köpek gelmişti, eğitim programıma dahil oldu. 4 yaş, karakteri oturmuş, kemikleşmiş davranışlar açısından çok da kolay olmayan bir yaştır. Sahibi köpeğinin yolda yürürken sürekli çekiştirdiğini, diğer köpekleri rahatsız eder derecede havladığını ama insanlarla çok samimi ve sıcak ilişkiler kurabildiğini anlatmıştı. Ama ilk geldiğinde benden çekinmişti. Birkaç gün bana yaklaşmadı. Sahibinden uzak ve başka köpeklerle bir arada olmak onu şaşırtmıştı. 2. Gününde elimden en sevdiği ödül yiyeceğini yedi. Bir hafta boyunca kısa yürüyüşlerle, kurduğumuz diyaloglar sayesinde aramızda sevgi ve güven ilişkisi oluştu. Uyguladığım tekniklerle kırılma noktası dediğimiz yere vardık ve eğitimlere devam ettik. Normalde bir ay süren eğitim bu köpek için bir buçuk ay sürdü ama istenen o şahane sonucu aldık. Köpek ve sahibinin katıldığı adaptasyon eğitimini de tamamladıktan sonra onlar evdeki huzuru yakalamış oldular. Birlikte eğlenmeye, neşeli zamanlar geçirmeye başladılar. Bu örnekteki önemli nokta 2. Gün kat ettiğimiz yolda 3. Gün geri gitmeye başladık ve köpek beni reddediyordu. Bu gibi durumlarda teknik ve yaklaşım çok önemlidir. Köpeğin karakteri uygulayacağımız tekniği de belirler bir bakıma.

–       Bu konuda planladığınız projeleriniz var mı?

Bazı hedeflerim var elbette. Örneğin; çok daha bilinçli köpek sahipleri görmek adına çeşitli seminerler vermek daha çok insana ve köpeğe ulaşmak istiyorum. Bu güne dek edindiğim deneyimlerimi bir kitapta toplamak konusunda girişimlerim var. Sokaklarda zor ve acılı koşullarda yaşayan köpeklerin daha sağlıklı koşullarda yaşamaları için geliştirilmiş bazı projelerde yer almak ve bunları yaygınlaştırmak başta olmak üzere daha çok sokak köpeğini sahiplendirmek istiyorum. Bunlar tek başıma yapabileceğim işler değil bu nedenle bu konuda gönüllü kişi ve kurumlarla işbirliği içerisindeyim. Çocuklara hayvanları sevdirmek konusunda çok özel bir projemiz var. Umarım çok yakında hayata geçirebiliriz.

Radikal Blog

Kedi evlerindeki sevimli dostlara gönüllü temizlik

İstanbul  Avcılar’daki 10 mahalledeki parklarda bulunan kedi evlerinde temizlik çalışması yapıldı.

rr

Avcılar Kent Konseyi Hayvan Hakları çalışma grubu, Kurban Bayramı’nda sokak kedileri için belediye tarafından ilçedeki 10 mahalledeki parklara yerleştirilen 3 katlı kedi evlerinin temizliğini yaptı. Firüzköy Mahallesi ve Merkez Mahallesi’ndeki parklarda, Avcılar Belediyesi Veteriner Müdürlüğü tarafından yerleştirilen ve her hafta veterinerlerin kontrol ettiği kedi evlerinin bakımı ve temizliğini belediye temizlik işleri müdürlüğü ekipleri ile birlikte yaptı. Temizlik çalışmalarının diğer mahallelerde de sürdürüleceği belirtilirken, Avcılar’daki bütün gönüllü hayvan severlerin bu çalışmalara destek olması için çağrı yapıldı.

Meydan Gazetesi

Osmanlı’da Hayvanlar ve İnsanlar

Önceki milletlerden birinde, bir köpeğe su verdiği için cennetlik olan kötü bir kadın ile bir kediyi aç bırakıp ölümüne sebep olduğu için cehennemi hak eden saliha bir kadının hikâyesini Hazret-i Peygamber anlatmıştır. Bu korku ile eskiler, kendi yemeden hayvanını yedirmiş; ahır hayvanlarının altını temizlemiş, onların suyunu, yemini kontrol etmeden yatmamıştır. Hükümet de, mesela kümes hayvanını baş aşağı taşıyanlara; ata, eşeğe takatinin üzerine yük yükleyenlere ceza vermiştir. Hayvana kötülük yapan, Osmanlı cemiyetinde barınamazdı.

Kediler Câmii

eskilerOsmanlılar, sokak köpeklerinin yiyecek bulması, sıcak günlerde kuşların su içmesi, kanadı kırık leyleklerin tedavisi, dağda aç kalan kurtlara et verilmesi, yaralı atların iyileştirilmesi için vakıflar kurmuşlar. Cami, medrese, saray gibi binaların güneş alan ve rüzgar vurmayan cephelerinde, insanların ulaşamayacağı yükseklikte kuş evleri yapmışlar. Mezarların üzerine kuşların su içmesi için küçük tekneler yerleştirmişler.
Vakıflar arşivinde, eskilerin hayvan sevgisi ve merhametini gösteren çok enteresan vakıflar vardır. Meselâ İzmir’de Mürselli İbrahim Ağa, 1307’de, Ödemiş Yeni Câmi civarındaki leyleklerin beslenmesi için senelik 100 kuruş vakfetmiş. Adana Beylerbeyi Ramazanoğlu Pîrî Paşa, 1558’de, binek ve besi hayvanlarının otlaması için mera vakfetmiş. Lütfi Paşa, 1544’de Tire’de gelip geçen yolcuların hayvanlarının su içmesi için çeşme, yalak ve havuz vakfetmiş. Rumelihisarı’nda 1778 tarihli Hacı Seyyid Mustafa Vakfının vakfiyesinde, “her gün 30’ar akçelik taze ekmek alınıp sokak köpeklerine yedirile” diye yazar. 1707 senesine ait Çandarlızade Mehmed Bey vakfı, güvercinlerin bakımı için bir güvercinhane kurmuş ve çiftlik evini buna vakfetmiş.
leylaŞam’da Mescidül-Kıtat (Kediler Câmii) adında bir câmi vardır. Kıtat, kediler demektir. Burası, aynı zamanda sokağa atılan kedi yavrularını himaye için kurulmuş bir vakıftır. Câmi kayyımı, yüzlerce kedi yavrusunu vakıftan ciğer getirerek beslediği bir câmidir. Şam’da Merci Meydanından, Şam Üniversitesi ve Şam Fuarının da dâhil olmak üzere, Mezze’ye kadar olan yerler, hayvanları himaye için kurulmuş bir vakıftır. Burası 2.5 km uzunluğunda, ortasından nehir geçen bir arazidir. Yaşlandığı veya hastalandığı için artık iş yapamaz hâle gelen binek hayvanları, öldürülmez, vurulmaz, ölüme terk edilmez; burada bakılır.
Bayezid Kütüphanesi müdürü İsmail Saib Sencer, yüzlerce kediye bakardı. Bu sebeple Bayezid Kütüphanesi’ne, Kedili Kütüphane denirdi. Eskiden beri onlarca, yüzlerce sokak kedisine bakan, onları besleyen insanlar olmuştur. Hele eşten dosttan vefa görmeyen, çoluk çocuğu olmayan, olsa da bunlardan alâka bulamayanlar, muhabbet ve merhametini kedilere verdiler.

Leyleğin ömrü…

Bazı eski evlerin önünde üzeri tabak gibi oyulmuş taşlar görülür. Bunlar, sokak hayvanlarına yemek vermek üzere dikilmiştir. Evde artan yemekler, kemikler vs. bu taşların üzerine konur. Sokak köpekleri, kedileri gelip bunları yer. Eskiden bilhassa köpekler sokakları paylaştığı için bir sokağın köpeği, diğerine geçmezdi. Bu sebeple evlerin önünde bir hırlaşma da mevzubahis olmazdı.
Leylekler, güvercinler, serçeler, kırlangıçlar, hiç korkmadan herhangi bir evin tepesine, bacasına yuvalarını yapabilmişler. Soğuklar başlayınca cenuba göç etmesinden dolayı “hacı kuş” denilen leyleğe ayrı bir hürmet edilir. Hele Bursa’da bir leylek hastanesi vardır ki, “gurabahâne-i laklakan” diye meşhurdur. Laklak, leylek demektir malum. Gagasıyla çıkardığı biteviye ses, ona isim olmuştur. Sembolist şair ve yazar Ahmed Haşim’in bir hikâyesine de mevzu olan gurabahâne, kanadı kırık leyleklerin tedavisi için kurulmuş bir hayvan hastahanesi ve bakımevidir. İyileşen leylekler, gideceği yere gitmek üzere salıverilir.
  Screen Shot 2015-01-12 at 06.38.14-2
Her şehir evinde bir küçük bahçe ve bunda da kümes vardı. Yumurtasından istifade için beslenirdi ama netice itibariyle her evde bir hayvan bakılırdı. Hele farelerin eksik olmadığı ahşap evlerde, kedisiz olmazdı. Her evin kedisi, âdetâ çocuğu gibidir. Hatta çocuğa fazla alâka gösterseler, kıskanır. Köylük yerlerde bir koyun kaybolunca, koyunu yememesi için kurdun ağzı bağlanır. Bunun için “ocak”tan insanlar, kendine has bir merasimle bir ipi bağlayarak Veşşemsi suresini okurlar. Koyun bulununca, yine benzeri bir merasimle bu sefer kurdun ağzı açılır. Kurt, vahşi de olsa, Allah’ın bir mahlukudur, ona da merhamet göstermek lâzımdır. Ağzı bağlı kalırsa, ölür. İstanbul’un sokak köpekleri meşhurdur. 1909 senesinde belediye bunları toplayıp, teknelerle Hayırsız Ada’ya taşıdı. Bu hayvanlar burada açlık ve susuzluktan öldü. Bu zaman zarfında uğultuları, şehir halkını muzdarip ettiğinden, teknelerle adanın yanından geçenler, bunlara yiyecek atardı. Hayvanlar ölünce de, şehri kötü kokusu taciz etti. Ardından çıkan harpler, bu köpeklere yapılan kötülüğün cezası olarak görüldü. İttihatçıların hayvanlara yaptığı bu muamele, insanların başına geleceklerin habercisi gibidir.

12.1.2015

Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci – Turkiye

Köpek gibi yetiştirilen iki kurt için çalışma başlatıldı

Bir hayvansever tarafından Afyonkarahisar’da yavruyken bulunup bakılan iki kurda, 3 ya da 4 yaşına gelene kadar Burdur’da bulunan rehabilitasyon merkezinde bakılacak.

kkBurdur’daki Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,5 yıl önce bir hayvansever tarafından yavru halde bulunduktan sonra merkezlerine getirilen iki kurdun yabanileşmediğini anımsattı.

Bu nedenle iki kurdu doğaya bırakamadıklarını dile getiren Sarıca, “Kurtlar yavruyken köpek gibi yetiştirilmişler ve hala köpek gibi davranıyorlar. Biz onları ne kadar insanlardan uzakta tutsak da bu yeterli olmuyor. Bu hayvanların üç ya da dört yaşlarında kendiliğinden yabanileşmelerini bekliyoruz. Sonra doğaya salacağız” diye konuştu.

Sarıca, kurtların doğalarında yabanilik olduğunu ancak bu kurtlara 2-3 aylıklarken anneleri öldürüldükten sonra koyunların içinde ve köpeklerin yanında bakıldığını, onlarla oyun oynandığını kaydetti.

Kurtların dolayısıyla sürekli kendileriyle oyun oynamak istediğini anlatan Sarıca, “Kafeslerine girerek onları besliyoruz. Bu sırada üzerimize atlayıp oyun oynuyorlar. Zaman zaman küçük ısırıklar atıyorlar ama dişlerini tamamen geçirmiyorlar” dedi.

“Yaban hayvanlarını evcilleştirmemeliyiz”

Sarıca, önceden evcilleştirilmiş olan ve yabanileştirilmeleri için merkezlerine getirilen yaban hayvanlarının arasında en fazla peçeli baykuş, kurt, karga, çakır kuşu, şahin ve keklik gibi yaban hayvanlarının yer aldığını kaydetti.

Yaban hayvanlarının doğanın parçası olduğunu, onları evcilleştirmenin doğaya büyük zarar verdiğini vurgulayan Sarıca, şöyle konuştu:

“Yaban hayvanlarını evcilleştirmemeliyiz. Zaten yeterince evcil hayvan var. Çocukları ya da kendileri bir hayvanla ilgilenmek istiyorlarsa evcil hayvanları sevmeliler. Yaban hayvanları, evde sevilebilen hayvanlar değiller. Onların doğal döngünün içinde yeri var.”

Sarıca, doğadan bir kurt alınıp evcilleştirildiğinde domuzların, yırtıcı bir kuş evcilleştirildiğinde ise farelerin çoğalmasına yol açtığını söyledi.

Yaban hayvanının doğaya dönme sürecinin yılları bulduğunu dile getiren Sarıca, “Doğaya döndükten sonra da eski hali kalmıyor. İnsanlara biraz daha yakın oluyorlar” dedi.

Sarıca, özellikle son yıllarda peçeli baykuşların görüntüsü dolayısıyla evcilleştirilerek pazarlanmaya başlandığını anlatarak, bu güzelliklere sahip kuşları doğadan koparmanın son derece yanlış olduğunu vurguladı.

AA

Gaziantep’te İlk Hayvan Ambulansı Hizmete Girdi

Gaziantep’te yaralanan ve hastalanan hayvanlar için acil müdahalenin yapılabileceği tam teşekküllü ambulans hizmete girdi.

gaTürkiye’nin en büyük hayvanat bahçesinde bulunan ambulans, alo 153 hattından gelecek ihbarlar üzerine hareket edecek. Gaziantep Hayvanat bahçesi Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda hayata geçirilen hayvan ambulansı, modern ve teknolojik donanımı ile de göz dolduruyor.

Ekip, ilk müdahalesini ihbar üzerine bir aracın çarptığı köpeğe müdahaleyi yaptı. Köpeğe pansuman yapan ekipler, serum takarak sedyeye yatırdı. İlk müdahalenin ardından köpek hastaneye götürüldü.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Dairesi Başkanı Mehmet Celal Özsöyler, ambulansın Türkiye’de ilk olduğunu kaydetti.

Hayvanların hayatına da büyük önem verdiklerini belirten Özsöyler, “Müdahale edilen hayvanları hayvanat bahçesindeki hayvan hastanesine kaldırarak gerekli tedavilerini yapıyoruz. Son derece modern ve teknolojik şekilde hayvanlara hizmet veriyoruz” dedi.

Beyaz Gazete

Başkan Akgün: ‘Daha fazla köpeğe bakacak gücümüz yok’

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, vatandaşlardan ilçedeki köpekleri sahiplenmelerini isteyerek, “Büyükçekmece Belediyesi zaten şu an 4 binin üzerinde köpeğe bakıyor. Daha fazla köpeğe bakmaya gücümüz yok. Barınması, doyurulması ve bakımları için milyonlarca lira para harcıyoruz” dedi.

aygYaz aylarında nüfusu 1 milyona yaklaşan Büyükçekmece’de, yazlıkçıların giderken sokağa terk ettikleri 300’den fazla köpek ilçe gündemin ilk sırasına oturdu.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da okullar açıldıktan sonra Büyükçekmece’yi terk eden yazlıkçıların sokağa bıraktıkları köpek sayısında patlama olduğuna dikkat çeken Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; barınakta 4 binin üzerinde köpeğe baktıklarının altını çizerek, vatandaşlardan bu köpekleri sahiplenmelerini istedi.

“BİR KÖPEĞİ DE BEN SAHİPLENDİM”

Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumunda konuyu gündeme getiren Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, her yıl olduğu gibi bu yıl okullar açıldıktan sonra Büyükçekmece’de sokağa bırakılan kedi ve köpek sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, “Son günlerde vatandaşlarımızdan da bu konuda gelen şikayetler artmaya başladı. Maalesef yine çok sayıda köpek sokaklara atılarak kaderlerine terk edildi. Bu köpeklerin içinde çok güzel ve çok iyi cins köpekler var. Hatta bir tanesini de bakmak için ben aldım. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, bu güzel köpeklere bakabilecek olanlar Büyükçekmece Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne müracaat etsinler. Bakımını üstlendiğiniz her köpek bizim yükümüzü biraz olsun azaltacaktır. Büyükçekmece Belediyesi zaten şu an 4 binin üzerinde köpeğe bakıyor. Daha fazla köpeğe bakmaya gücümüz yok. Barınması, doyurulması ve bakımları için milyonlarca lira para harcıyoruz. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz” dedi.

300’DEN FAZLA KÖPEK TERK EDİLDİ

Okulun açılmasıyla birlikte Büyükçekmece’yi terk eden yazlıkçıların özellikle sahil kesimlerinde terk ettikleri köpeklerin sayısı bu yıl 300’ü aştı. Büyükçekmece Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne son günlerde çok sayıda yaralı köpeğin geldiğini belirten veteriner Murat Altın, “Diğer yıllarda olduğu gibi bu yılda yaz sonunda barınağımızın nüfusu arttı. Trafik kazası ve diğer köpeklerin saldırısı sonucu yaralı köpeklerimiz var. Terk edilen köpekler sokağa hemen adapte olamıyor. Yaralanan köpeklerin tedavileri bittikten sonra tekrardan doğaya adapte edebilirsek aldığımız yerlere bırakacağız veya sahiplendirme yoluna gideceğiz” ifadelerini kullandı.

İHA

Kafasını bidona sokan köpeği belediye ekipleri kurtardı

beledAcıbadem yolunda bir köpeğin, kafasını soktuğu plastik bidondan çıkaramadığını görenler, itfaiye ekiplerine haber verdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Turgutlu İtfaiye Amirliği AKS görevlileri, köpeği yakalayamayınca Turgutlu Belediyesi Hayvan Barınağı görevlilerinden yardım istedi. Ekipler, köpeği uyuşturucu tabanca ile sakinleştirdikten sonra kafasından plastik bidonu çıkardı. Köpek, hayvan barınağına götürüldü.

Radikal

attPatipedia notu: Sokaklara koyduğunuz mama ve su kaplarının, hayvanların başlarını tam olarak sokamayacakları ebatlarda olmasına ve sıkışma riski olmamasına dikkat ediniz.