Barınakta 1.000 köpek – Çeşme, İzmir

Yaz aylarında nüfusu 1 milyona yaklaşan Çeşme ve Alaçatı’da, özellikle yazlıkçıların, besledikleri köpekleri tatil dönüşü sokağa bırakmaları, sorunu içinden çıkılamaz hale getirdi.

Barınakta bin köpeğin bakımını yaptıklarını söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’tan, vatandaşlara kadar hemen herkes, bu sorunun çözümü için çağrıda bulundu.

ces

Geçen hafta Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in adının Çeşme Alaçatı’da komşusuyla köpek tartışmasına karışması, turizmin yükselen yıldızı ilçede bu konuyu Türkiye’nin gündemine taşıdı. Taraflar tartışma konusunu yalanlasa da turizm cenneti ilçenin yöneticileri de hayvanseverler de büyük bir sorunun bulunduğu konusunda birleşiyor. Yaz başında tatile gelen yazlıkçıların çocuklarına aldıkları köpekleri sezon sonunda giderken sokağa terketmesi yüzünden kentin sokakları başıboş hayvandan geçilmezken bu durum turizm açısından da olumsuz bir görüntü yaratıyor.

BARINAKTA BİN KÖPEK

Çeşme Belediyesi, saldırgan, hasta ve yaralı sokak köpekleri topladığı barınakta sayı binlere ulaşırken, bu yöntem de çare olmadı. Yasa gereği ekipler, sokaktaki diğer köpekleri de kısırlaştırıp, alındıkları yere bırakılırken belediye de, hayvanseverler de seferber oldu. Belediye barınaktaki köpeklerin beslenmesi için turistik tesislerle anlaştı, Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL) de barınağın fiziki koşullarının düzeltilmesi için yardım kampanyası başlattı.

cesme

BELEDİYE BAŞKANINDAN ÇAĞRI

Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç, “İlçemizin maalesef böyle biri sorunu var. Çünkü ilçemizin nüfusu yaz aylarında 1 milyona yaklaşıyor. Gelenlerin çoğu, çocuklarına oyuncak alır gibi bu köpek alıyorlar. Çocuklar köpeklerden sıkıldıklarında, bakımı zor geldiğinde, tatil bittiğinde bu cins hayvanlar, sokağa bırakılıyor. Bunların tamamını barınakta toplamamız hem fiziki açıdan hem yasal açıdan mümkün değil. Bu sorunun çözümü içini herkese çağrıda bulunuyorum. Bu köpekleri oyuncak gibi alıp sonra da bırakmasınlar. Gerçekten bakacaklarsa alsınlar. Ayrıca yeni hayvan almak yerine, gelsinler barınağa, biz onlara kısırlaştırılmış, tüm bakımları yapılmış sağlıklı köpekler verelim. Üstelik aralarında hemen her cinsten köpek var. İlçemizde hayatı zorlaştıran bu durumdan kurtulmak için vatandaşlarımızdan da yardım bekliyorum” dedi.

BAKILMAYINCA BİZ ALDIK

Çeşme Ilıca’da, sokakta üç köpekle birlikte bir yandan oynayan bir yandan da yürüyüş yapan Hüsnü Dörtatlı, “Biz sürekli Çeşme’de kalıyoruz. Burada insanlara bir süre baktıkları köpeklerini sokağa bırakınca onlar da bizim evlerimizin bulunduğu alanlarda toplanıyorlar. Biz de karınlarını doyurmakla işe başlayıp ardından da sahiplenmek durumunda kalıyoruz. Arabadan köpeği indirip hızla uzaklaşanları kaç kez gördük. Sokaklarda köpekler böyle geziyor. Bizim bakmamız ne kadar yeterli olacak bilmiyorum” dedi. Alaçatı’da oturan Sevgül Kalkan ise, “Burada tam biri köpek istilası var. Özellikle sabahları, evden çıkamıyoruz. Büyükler olarak korkuyoruz, çocuklar ne yapacak? Bu sorun çözülmeli” dedi.

Yarımadanın en uç noktasındaki ilçenin üç tarafı denizle çevrili olduğundan sokak hayvanları için adeta hapishaneye dönüşen Çeşme’de vatandaşlar ve hayvanseverler, sevimli dostlara zarar vermeden çağdaş bir çözüm üretilmesini istiyor.

DHA

Peş peşe vurulan köpek haberlerinden sonra bir şok haber de İzmir’den!

İzmir’in Narlıdere İlçesi Sahilevleri Mahallesi’nde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, bir kedinin başını gövdesinden ayırıp, patilerini kestikten sonra derisinin bir bölümü yüzdü.

Bölgede oturanlar vahşet karşısında şoke oldu. Çiğli İlçesi’nde bir komiser yardımcısının beylik tabancasıyla sokak köpeğine ateş edip yaralaması, Edirne’de de bir kişinin bekçi köpeğini pompalı tüfekle öldürmesi ardından, hayvanlara karşı uygulanan bir vahşet de Narlıdere İlçesi Sahilevleri Mahallesi’nde, Şafak Sokak yakınlarındaki sahilde ortaya çıktı.

 Videoyu izlemenizi tavsiye etmiyoruz. Ancak izlemek isteyenler buraya tıklayabilirler. (+18)

Sahilde gezen çevre sakinleri, bir kedinin başının gövdesinden ayırılıp, patileri kesildikten sonra derisinin bir bölümünün yüzüldüğünü fark etti. Çevre sakinleri durumu polise bildirirken, sokakta yaşadığı sanılan kedinin vahşice katledilmesi tepki çekti.Kediye zarar veren kişi ya da kişiler ise tespit edilemedi.

Milliyet

Gözleri görmeyen köpeğin hem gözü hem kulağı oldu

Glenn adı verilen Jack Russell cinsi köpeğin iki gözü de görmüyor. Ne var ki Buzz isimli başka bir köpek, onun sürekli yanında. Tabiri caizse onun gözü ve kulağı olmuş durumda. Barınaktaki yetkililer, köpeklerin bir an bile olsun birbirlerinden ayrılmadığını, beraberken çok mutlu olduklarını aktarıyor.

sss
İNGİLTERE’NİN HARTLEPOOL KENTİNDEKİ BİR TÜNELDE TERK EDİLMİŞ HALDE BULUNAN KÖPEKLER, YENİ SAHİPLERİNİ BEKLİYOR. KÖPEKLER BİRBİRLERİNE O KADAR BAĞLI Kİ, BİRİ NEREYE GİDERSE DİĞERİ DE ONUN PEŞİNDEN KOŞUYOR.

Yaklaşık üç hafta önce İngiltere’nin Hartlepool kentindeki bir tünelde iki köpek bulundu. Sahipleri tarafından terk edilen köpekler, şu an bir barınakta yaşıyor. Kendilerine sahip çıkacak bir aile bekleyen köpeklerin ilginç bir hikâyesi var. Glenn adı verilen Jack Russell cinsi köpeğin iki gözü de görmüyor. Ne var ki Buzz isimli başka bir köpek, onun sürekli yanında. Tabiri caizse onun gözü ve kulağı olmuş durumda. Barınaktaki yetkililer, köpeklerin bir an bile olsun birbirlerinden ayrılmadığını aktarıyor. Barınağın müdürlüğünü yapan John Bielby, “Köpeklerden biri nereye giderse gitsin diğeri onu takip ediyor. Birkaç dakika ayrı kaldıklarında çok huzursuz oluyorlar. Beraberken ise çok mutlular.” ifadelerini kullanıyor. 56 yaşındaki Bielby, köpeklere sahip çıkacak ailenin ikisini birden alması gerektiğini kaydediyor. Köpeklerin yaşlarının 9 ila 10 yaş aralığında olduğu tahmin ediliyor. Sahiplerinin, onları yaşları nedeniyle terk etmiş olabileceği düşünülüyor. Barınak yetkilileri, köpeklerin ne kadar zamandır beraber olduklarını bilmiyor. Ancak aralarındaki bağın kuvvetli olduğunun altını çizerek, bunun kısa süreli bir beraberlik olamayacağını vurguluyor.

Zaman

Polis memuru yaralı sokak köpeği için kulübe yaptı

Samsun’da bir polis memuru otomobilin arka ayaklarının üzerinden geçerek yaraladığı sokak köpeğinin kalması için kendi elleriyle kulübe yaptı.

dddİzmir’in çiğli ilçesinde, bir komiser yardımcısının 3 yıldır polisler tarafından beslenen sokak köpeğini hiçbir tehlike yokken polis merkezinin bahçesinde beylik silahı ile vurması güvenlik kameralarına yansımasının ardından tepkiler çığ gibi büyürken, Samsun’daki bir polis memurunun davranışı ise takdirle karşılandı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Sadin Bakırcı, bir otomobilin arka ayaklarının üzerinden geçmesi sonucu yaralanan sokak köpeğine sahip çıktı. Polis memuru Sadin Bakırcı, köpeğe kalması için kendi elleriyle kulübe yaptı. Polis memurunun kulübe yaptığı köpeğe ise Ahmet Koç adlı vatandaş ise evinin bahçesinde bakımını üstlendi.

İHA

Köpek vuran polise çifte soruşturma

İzmir Çiğli İlçesi’nde üç yıldır polislerin beslediği ‘Kurt Efe’ adlı köpeğin, karakolun bahçesinde Komiser Yardımcısı M.A. tarafından tabancayla vurulmasının ardından başlatılan çifte soruşturma sürüyor. Hayvan hastanesinde tedaviye alınan ‘Kurt Efe’nin durumunun iyi olduğu belirtildi.

efeÇiğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Çiğli Merkez Polis Amirliği’nde, yaklaşık 15 gün önce, grup amiri olarak göreve başlayan Komiser Yardımcısı M.A., geçen 19 Haziran’da, karakoldaki  polislerin 3 yıldır beslediği iki sokak köpeğinin bahçeye girmesine sinirlendi. Komiser Yardımcısı M.A., köpeklerden ‘Kurt Efe’nin bahçeye girmesi üzerine kapının önünde çalışır halde bekleyen ekip arabasından beylik tabancasını aldı, 2 metre uzakta duran köpeğe doğrultup ateş etti. Vurulan köpek can havliyle karakol bahçesinden yalpalayarak kaçmaya çalıştı. M.A. ise, hiçbir şey olmamış gibi ekip arabasına binip uzaklaştı.

Hayvan severlerin haber vermesi üzerine olay yerine giden Özel Metropol Hayvan Hastanesi’nin sahibi Yiğit Gülbağ, yaralı köpeği alarak tedavisi için hastaneye götürdü. Kurşunun sol arka bacağından girip çıktığı belirlenen ‘Kurt Efe’ tedaviye alındı.

KOMİSER YARDIMCISI HAKKINDA SORUŞTURMA

Olay üzerine İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’nın talimatıyla Çiğli Merkez Polis Amirliği’ne olay yeri inceleme ekipleri gönderilerek deliller toplandı.

Plis Amirliği’ndeki güvenlik kamerası tarafından görüntülenen olayın ardından, Komiser Yardımcısı M.A. yıllık izine çıkarken, beylik tabancasına ise Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla el konuldu. Savcılıkta ifade veren Komiser Yardımcısı M.A., iki gündür kullanmadığı silahını kontrol etmek amacıyla kör noktaya doğrulttuğunu, köpeği görmediğini söyledi.

VALİ: İHRAÇLIK BİR FİİL

Polis Amirliği bahçesinde bir köpeğin yine polis tarafından vurulmasından üzüntü duyduğunu belirten İzmir Valisi Mustafa Toprak da twitter hebasından bir açıklama yaptı. Vali Toprak açıklamasında şunları söyledi:

“İzmir’de hayvana canice, silahla ateş eden Komiser Yardımcısı hakkında, olayın öğrenilmesi üzerine derhal cezai işlem başlatılması talimatı verilmiştir. Emniyet görevlisinin insanlık dışı davranışı hiçbir şekilde kabul edilemezdir, gerekli her türlü kanuni cezai işlemler yapılmaktadır. Köpeğe karşı atılan kurşun, kendi kalbimizedir ve topluma yapılan bir saldırıdır. Her türlü gereği yapılacaktır. Silaha el konulmuştur. Hayvana eziyet ve kötü muamele, emniyeti tehlikeye düşürecek şekilde ateş etmek gibi konularda adli ve disiplin işlemler yapılmaktadır. Söz konusu fiil, Emniyet Disiplin Tüzüğü’nde de en ağır yaptırıma konu olmaktadır ve ihraçlık bir fiildir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden müfettiş istenmiştir. Adli işlem olarak ifade ettiğimiz savcılık soruşturması da diğer işlem ve soruşturmalara ilaveten devam etmektedir.”

KÖPEĞİN SAĞLIK DURUMU İYİ

Çiğli’deki hayvan hastanesinde tedavisi devam eden ‘Kurt Efe’nin durumunun iyiye gittiği belirtildi. Köpeğin tedavisiyle ilgilenen veteriner Memduha Turanlı, “Yaralı olarak hastanemize getirilen köpeğin tedavisini biz üstlendik. Başta ciddi bir kanaması ve enfeksiyon vardı, önce acil müdahalesi yapıldı. Ardından da röntgen ve kan tahlili gibi gereken ne varsa yapılıp tedavisine başlandı. Şu an iyi durumda, taburcu edilebilir hale geldi. Ancak bir süre daha bizim misafirimiz olacak. Mermi içerde değil, o nedenle kalıcı bir şey olmayacak” dedi.

OLAYI ORTAYA ÇIKARAN AVUKATTAN TEPKİ

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu‘nda da görevli avukat Senem Demirel, olaya baro olarak müdahil olma kararı aldıklarını dile getirdi. Hayvan severlerin şikayeti üzerine savcılık tarafından işlemlerin başlatıldığını, kendilerinin de müdahil olma kararı aldıklarını kaydeden avukat Senem Demirel, şunları söyledi:

“Komiser yardımcısı için yapılacak iki işlem var. Biri idari, diğeri adli soruşturma. Adli soruşturmada zaten biz de müdahiliz, burada ‘genel güvenliği tehlikeye atmaktan’ dolayı bir soruşturma başlatıldı. Ayrıca adli soruşturma kapsamında yapılacak bir şey daha var. Vurulan köpek, sokak köpeği olarak görülüyor, fakat 3 yıldır oradaki polisler ve çevredekiler tarafından bakılan, sahipli bir hayvan. Bu bağlamda da Türk Ceza Kanunu’nda mal kapsamında giriyor ve ‘mala zarar vermekten’ de dava açılabilir, bu kişiye bu yönde de dava açılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında da idari para cezası kesilecektir kendisine. İdari soruşturma kapsamında da Vali tarafından, ‘Meslekten ihracını gerektirir’ yönünde bir açıklama yapıldı. Söz konusu kişinin idari soruşturmasının da takipçisiyiz. Umarım kamunun vicdanını rahatlatan bir ceza verilir. Toplumumuz nereye gidiyor diye düşündürüyor bu görüntüler. Hiçbir suçu olmayan bir hayvana bu şekilde zarar veren insanlar toplumda, bir çocuğa ya da masum birine de zarar verebilir. Yaptırımların arttırılması gerekiyor.”

DHA

Düzce’de 18 Bin 409 Hayvan Aşılandı

Düzce Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından Mayıs ayında toplam 18 bin 409 hayvan aşılandı.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında devam eden 2015 yılı Sığırların Nodüler Ekzantemi hastalığına karşı 157 köyde 16 bin 809 adet sığıra çiçek aşısı, 1 köyde 600 adet Koyuna Koyun-Keçi Vebası aşısı, 4 köyde de 1000 adet Küçükbaşa Mavidil aşısı ile koruyucu olarak aşılandığı bildirildi.

KUDUZ VAKASINA RASTLANMADI

Düzce’de meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 54 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmediği bildirildi.

BİN 568 BÜYÜKBAŞ HAYVANA KULAK KÜPESİ TAKILDI

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Mayıs ayı içerisinde Düzce’de bin 568 adet 0-3 ay arası büyükbaş hayvana kulak küpesi takıldığı bildirildi.

430 büyükbaş hayvan, 2 Bin 643 adet arı kovanı ve 2 milyon 723 bin kanatlı sevki Düzce’den yapıldı.

Sibirya buzullarında 12 bin yıllık köpek bulundu

Sibirya buzullarında 12 bin 450 yıllık hiç bozulmadan mumyalaşmış Tumat türü yavru köpek bulundu.

sibiryaRusya Federasyonu bünyesinde yer alan federe cumhuriyerlerden biri olan Yakut Türklerinin yaşadığı Yakutistan bir diğer adı ile Saha Cumhuriyeti başkenti Yakutsk kentinde bilim insanları 12 bin 450 yıldır hiç bozulmadan mumyalaşmış Tumat türü bir köpek yavrusu buldu. Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanlarının 12 bin 450 yıllık köpek yavrusu üzerinde ilk otopsi çalışmalarını kamuoyuna duyurdu. Dünya genelinde şimdiye dek bulunan ilk buzulda mumyalaşmış köpek olma özelliğini taşıyan ve iç organları dahil çok iyi bir şekilde korunmuş olduğu ifade edilen yavru köpek, Yakutistan ülkesinin Ust-Yana bölgesinde Syallakh Nehri çevresinde 2011 yılında, yünlü mamut kalıntılarını takip eden bilim insanları tarafından bulunmuştu. Tumat türü olduğu belirtilen kalıntıyı dört yıldır inceleyen bilim insanları, geçtiğimiz nisan ayında yavru köpek üzerindeki ilk otopsi işlemini tamamladı. Üç aylık bir dişi köpeğe ait olduğu belirtilen mumyanın; kalbi, ciğerleri ve midesinin de bozulmamış durumda olduğu anlaşıldı. Yavru köpek iskeleti üzerinde de hiçbir bozulma gerçekleşmediğini kaydeden bilim insanları arasından Doktor Darima Garmaeva, bu mumyanın dünyada bir ilk olduğunu ve ölüm sonrası çürümeye rastlanmadığını belirtti. Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi Tıp Fakültesi nezdinde devam eden araştırmalar, bu yavru köpeğin, modern evcil köpek türlerinin atası olup olmadığını ortaya koyacak. Daha önce 36 bin 500 yıl öncesine ait, dünyanın bilinen en eski köpek, Belçika ülkesinin Goyet Mağarası nezdinde bulunmuş, akabinde farklı bir köpek de 26 bin yıl öncesine ait diğer örnekler arasında yer alıyor olsa da iyi korunmamıştı.

Kaynak: Aktüel Arkeoloji

Tehlikeli ırk yoktur, sorumsuz sahip vardır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda hayvanseverlerin en çok konuştuğu konulardan biri köpeklerin yalnızca ırklarına göre tehlikeli addedilmesidir. Bazı köpek ırklarının diğerlerine göre daha güçlü çene kasları ve beden yapıları olduğu elbette aşikâr, ancak bu özelliklerdeki hayvanlara sahip olan kişilerin hiç mi suçu yok?

pati
“Pati” sorumsuz bir köpek sahibinin ihmali neticesinde hayatını kaybeden köpeklerden yalnızca biri..
Ülkemizde insan ya da hayvanın ölümüyle sonuçlanan birçok vaka olduğunu biliyoruz, Çağla’nın Balzac’ı, Aşkıbirce’nin Pati’si bunlardan hukuki süreci devam eden yalnızca ikisi. Ancak ne yazık ki Türkiye’de bu hususta istatistiksel anlamda güvenilir herhangi bir veri bulunmuyor. Ancak Amerika’da yapılan araştırmada ölümle sonuçlanan olaylara sebep olan ilk üç ırk Pitbull Terrier, Rottweiler ve Alman Çoban köpeği yani bilinen ismiyle Alman Kurdu olarak belirlenmiştir. Hâl böyle olunca, yetkililer doğrudan bu ırkları yasaklama yoluna gidiyor, ancak bu engellemeler merdiven altı üretimi ve kontrolsüzlüğü arttırmaktan başka bir işe de yaramıyor. Ayrıca bu yasaklar neticesinde bu tür ırklar kötü niyetli kişilerin daha çok dikkatini çekiyor.

muzzle
Agresif köpeklere takılması gereken ağızlık türü
Köpeklerin sahiplerine benzediği şeklindeki kanı, aslında birçok yönden doğrudur. Siz köpeğinize nasıl davranırsanız, onu nasıl eğitirseniz köpeğiniz genetik ya da nörolojik bir bozukluğu olmadığı müddetçe o şekilde davranacaktır. Bu da demek oluyor ki, yukarıda adı geçen “tehlikeli” yani güçlü ırkların sahiplerinin çok daha bilinçli ve dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü koruma güdüleri de çok kuvvetli olan bu köpekler, tehdit algıladıklarında daha sert tepki verebiliyorlar. Bu olasılığı düşürmenin tek yolu ise köpeklerin sağlam bir zincirle kontrol altında tutulması ve yine aynı şekilde sağlam bir ağızlık takılmasıdır.

Yönetimlerin asıl yapması gereken, bu ırkları yasaklamak yerine kontrol altına almaktır. Köpeklerin sahiplerinin yeterli eğitime, bilinç düzeyine ve zekâya sahip olmaları ve herhangi bir psikolojik rahatsızlıklarının bulunmamasını sağlamak zorundadırlar. İstatistikler gösteriyor ki, saldırgan köpeklerin sahipleri büyük oranda sorunlu kişilikler. Yani bir bakıma egolarını tatmin ve yetersizliklerini gizlemek adına güçlü ırk köpekler edinen ve onların sert tepkilerinden bir bakıma zevk alan sadistik denilebilecek karakterlerdir.

leashYine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre agresyon gösteren köpeklerin %87’si kısırlaştırılmamış ve ölüm ya da yaralanmayla sonuçlanan olaylarda köpeklerin %75’i tasmasızmış. Ayrıca kurbanların büyük çoğunluğu 12 yaş altı çocuklar ve başka köpekler. Bu verilere bakıldığında köpekleri yanlış yetiştiren, sosyalleştiremeyen yani eğitemeyen “insan”, köpeğini tanımayan, onu tasmasız bırakan ve ağızlık takmayan yine “insan”; fakat cezalandırılıp yasaklanan “hayvan”. Size de adaletsiz gelmiyor mu?

Adaletin sağlanması için asıl görev yine siyasilere düşüyor. Pek çok insanın ve hayvanın canını yakan uygulamalara son verilmesi için yasaların daha kapsamlı bir hale getirilip, cezaların caydırıcı olarak yükseltilmesi, gerekli durumlarda hapis cezasının uygulanması gerekiyor. İhmal sonucu başka bir cana zarar veren hayvan sahiplerinin ciddi cezalar alması gerekiyor. Seçim öncesi hayvan haklarıyla ilgili vaatlerde bulunan her partinin, elini taşın altına koyması ve bir an önce önlem alınmasını sağlaması gerekiyor. Çünkü bugün bir köpeği öldüren, yarın aynı şekilde bir çocuğun ya da insanın canına kastedebilir ve bundan en çok köpeğin sahibi sorumludur.

Şehir Magandaları Kendilerine Havlayan Köpeği Pompalı Tüfekle Öldürdü

Edirne’de yoldan geçen motosikletli şahıslar bir inşaat şantiyesinde bulunan köpeği pompalı tüfekle 5 el ateş ederek öldürdü. Olay anı güvenlik kameralarına yansıdı.

edOlay, Edirne-Süloğlu ilçesi yolu üzerinde bulunan bir inşaatın şantiyesinde meydana geldi. Sabah saat 9.00 sıralarında yoldan geçen motosikletli şahıslar, kendilerine havlayan köpeği görünce yolda durdu. Şahıslardan biri çıkardığı pompalı tüfekle köpeğin üzerine yürüyerek kendisine havlayan bekçi köpeğini pompalı tüfekle öldürdü.

Vahşet görüntüleri, güvenlik kameralarına an be an yansırken, köpeği vuran şahıslar, boş kovanları da toplayarak olay yerinden ayrıldı. Vurulan köpek ise bulunduğu yerde bir süre can çekiştikten sonra öldü.

Yaşanan olayla ilgili Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin soruşturması devam ediyor.

Beyaz Gazete

Bu yavrular sıcak yuva arıyor

Güzelbahçe Belediyesi’nin sokak hayvanları geçici bıranma evi hayvan sahiplenmek isteyenlerin uğrak yeri haline geldi.

Kedi ve köpek gibi hayvanları satış yerlerine gitmek yerine belediyenin bakım evinden almayı tercih edenlerin sayısı bu yılın ilk altı ayında 100’e yaklaştı.

dddBu arada anneleri trafik kazasında ölen köpek yavruları ise hayvanseverlerin ilgi odağı oldu. Yeni sahiplerini bekleyen dört yavru köpeğin aşı ve tedavilerini yapan veteriner hekimler, yavu köpekleri sahiplenecek koruyucu hayvanseverleri bekliyor.

Hayvanların sıcak bir yuvaya kavuşması için çalıştıklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Vatandaşlarımız, belediyenin geçici bakım evinde kalan hayvanları tercih ediyor. Sağlık taramasından geçirilmiş ve sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan kedi ve köpeklerimizi vatandaşlarımız sahiplenerek sadık dost ediniyor. Tüm hayvanseverleri sokak hayvanları geçici bakım evini ziyaret etmeye ve sokak kedileriyle köpeklerini sahiplenmeye çağrıyorum” dedi.

Gerçek Gündem