Sokakta kendisini kurtaran köpeği yanına aldı

Girit’te 2 kişinin saldırısına maruz kalan genç kadını sokakta yaşama savaşı veren köpek kurtardı. İngiliz öğrenci köpeği yanına aldı.

gg

Tatil amacıyla geldiği Girit’te 2 kişinin saldırısına maruz kalan kadını köpek kurtardı.

Plymouth Üniversitesi’nde öğrenci olduğu öğrenilen Georgia Bradley sahilde gezerken 2 kişi yanına yaklaşıp bir şeyler içme teklifinde bulundu, genç kadının teklifi reddetmesi üzerine erkeklerden biri Bradley’in kolunu çekiştirmeye başladı. Saldırıya uğramaktan korkan Bradley’in yanına gelen bir köpek, saldırganlara doğru havlamaya başlayarak onlar gidene dek genç kadının yanında bekledi.

Bradley; “Beni kurtardı. Bir şeylerin yanlış olduğunu sezmiş olmalı, beni kaldığım yere dönene dek izledi” dedi.

Genç kadın köpeği yanına alarak ülkesine döndü.

Hamile olduğu ortaya çıkan köpeğin, 6 tane de yavrusu oldu.

Vehaber.org

Teknoloji: Yeme de yanında yat tatlılığında köpek emojileri

5Dünya akıllısı ve de tatlısı dostlarımıza varlıkları için ne kadar teşekkür etsek az. Sadece bir gün değil, her gün şımartılmayı hak eden, karşılıklı sevgi seansları düzenlenmekten en fazla zevk aldığımız dostlarımızı Dogs Trust adlı vakıf da unutmuyor. İngiltere’deki en yaygın 23 köpek türünün emojileri bu önemli günde karşımıza çıkıyor.

Emojilerin evrensel dil haline geldiği günümüzde, hemen hemen her gün yeni seçeneklerin de elimizin altına geldiği malumunuz. Dogs Trust’ın çalışması ise bu emoji seçeneklerinin en tatlılarından biri.

Emojiler, iPhone ve Android kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. iPhone’cular buraya, Android’ciler de buraya!

1 2 3 4playtusu.com

Köpek vuran polis şimdi de bir kadını öldürdü

Görev yaptığı Çiğli Polis Merkezi Amirliği’nin bahçesinde beylik tabancasıyla bir köpeği vurarak yaralayan Komiser Yardımcısı M.A., yönetimindeki otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan 72 yaşındaki Gülgün Tuna’ya çarptı.

kopek-vuran-polis-simdi-de-bir-kadini-oldurdu-64249-5

Hastanede tedaviye alınan Tuna yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. M.A., ise meslektaşları tarafından gözaltına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

“DAHA ÖNCE KARAKOLDA KÖPEĞİ VURDU”
Kadının ölümüne neden olan Komiser Yardımcısı M.A., geçen Haziran ayında görev yaptığı Çiğli Polis Merkezi Amirliği’nin bahçesinde beylik tabancasıyla köpeği vurarak yaralamıştı. Olayın güvenlik kamera kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Komiser Yardımcısı M.A., açığa alınmıştı.

Çin’de 500 köpek mezbahadan kurtarıldı!

Çin’de hayvan özgürlüğü aktivistleri  mezbahaya giden kamyonu durdurarak  500 kadar köpeğin hayatını kurtardı.

cin-kopek-mezbaha

Son dönemler Yulin Katliamı ile dünyanın gündemine giren Çin’de hayvan özgürlüğü aktivistlerinin bu eylemi basına yansımadı.

Çin’de gerçekleştirilen eylemi CAPP (Çin Hayvan Koruma Gücü) adlı grup üstlenirken kamyonun durdurulmasının ardından kurtarılan köpeklerin alınması için bölgeye araçlar gönderildi.

Vehaber

Yaralanan Köpeğe İskenderun Belediyesi Sağlık Ekipleri sahip çıktı

İskenderun şehir merkezi meydanında sürücüsü belirlenemeyen bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan köpeğe İskenderun Belediyesi Sağlık Ekipleri sahip çıktı.

1Bir vatandaşın İskenderun Belediyesi Kurumsal hattı olan 444 1939 numaralı telefona ihbarı sonrası dolmuş durakları yanında bir köpeğin kaza sonrası yolun kenarında yaralı olarak yattığını öğrenen İskenderun Belediyesi Sağlık ekipleri anında olay yerine intikal etti.

2

İskenderun Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı veterinerler kaza yapan köpeği tedavi altına aldılar. Ambulans içinde serum bağlanan köpek anında tedavisine başlandı.
Ekipler, köpeğin ilk muayenesinde ayaklarında parçalı kırık olduğunu teşhis etti. İskenderun Belediyesi ekipleri köpeği Hayvan barınağına götürdüler. Burada yapılan kontrollerinin ardından gerekli tedavisi yapılan yaralı köpek bir süre gözetim altında tutularak normal yaşamına kavuşturulacak.

3 4

İskenderun Haber

Adana’nın Ceyhan ilçesinde belediyeye ait hayvan barınağında 500’e yakın köpeğin itlaf edildiği iddiaları Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nu harekete geçirdi

Ceyhan’a gelen KİHAYKO temsilcileri, Ceyhan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu, itlaf edilerek barınak yanındaki boş alana gömülen yüzlerce köpeğin tespiti için kazı çalışması ve inceleme yapılmasını istedi.

Ceyhan Kaymakamlığı’na da resmi suç duyurusu yapan temsilciler, daha sonra basın eşliğinde Ceyhan Belediye Barınağına geçti. Hayvanların öldürülerek gömüldüğü iddia edilen alanda incelemeler yapan heyet, basın açıklaması yaptı. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Ali Mert, uzun zamandır Ceyhan’da köpeklerin itlaf edilerek öldürüldükleri konusunda kendilerine şikayetler ulaştığını belirtti. Metin Yıldırım, hiç kimsenin, ağzı dili olmayan sokak hayvanlarını öldürme veya kötü muamele ile cezalandırma hakkına sahip olmadığını, sorumlular bulunana kadar konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Heyet Adana Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile de görüştü. Kuruma resmi şikayet dilekçesi veren heyet, itlaf iddialarının olduğu alanda bir an önce kazı yapılması talebinde bulundu.

Cihan

Manisa’da sokak hayvanlarının zehirlendiği iddiası

Yunusemre ilçesinde ölü halde bulunan çok sayıda kedi ve köpeğe zehirli et verildiği iddiası üzerine inceleme başlatıldı.

manisa

Mahalle sakinlerinin 50’ye yakın kedi ve köpeğin öldürüldüğü ihbarı üzerine Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Saniye Altay, olay yerlerinde incelemelerde bulundu.

Altay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hafsa Sultan Mahallesi, Mehmet Akif Caddesi ile Güzelyurt Mahallesi’nde çok sayıda ölü hayvan bulunduğu ihbarı aldıklarını söyledi.

İncelemede ölen hayvanların ağızlarında salya görüldüğünü belirten Altay, “Bu, zehirlenme belirtisi olduğunu gösteriyor. Ölen köpekler çok sağlıklı. En azından görüntüleri oldukça sağlıklı. Bu, ölümlerin doğal olmadığı kesin gibi görünüyor” diye konuştu.

Altay, ilçe sınırlarında yaşanan vakalar nedeniyle üzgün olduklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an hayvanlarla ilgili belediyemizde çalışma yapan birimimiz yok ama tabii ki ilçe sınırlarımız içinde böyle ölümlerin yaşanmış olması hepimiz açısından düşündürücü. Böyle bir manzarayla karşılaşmayı hiç istemezdim. Hakikaten çok üzücü. Takip ediyoruz ama şu an elimizden hiçbir şey gelmiyor. Bu olayın kim tarafından ve neden yapıldığı araştırılacaktır. Biz de vatandaşlarımızın bir daha böylesi bir manzarayla karşılaşmalarını engellemek adına elimizden geleni yapacağız.”

Altay, belediyenin zehirleme olayıyla bağlantısı olmadığına dikkati çekerek, kesinlikle bu ihtimali reddettiğini vurguladı.

Konunun Yunusemre Belediyesiyle hiçbir ilgisi olmadığını savunan Altay, “Hayvanlarla ilgili şu an yapılaşmış veya görevlendirdiğimiz bir kişi bile yok. Bu ihtimali kabul etmiyoruz. Zaten yasada barınakların yapılması Büyükşehir Belediyesiyle alakalı. Bir mahkeme kararı var ve bu mahkeme kararına göre hayvanların toplatılması ilçe belediyeleri sorumluluğunda ama bu konuda çalışma başlatmadık” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlar bakıyordu

Sokak köpeklerini 10 yıldır gönüllü besleyen Cemile Öztürk, öldürülen köpekleri iyi tanıdıklarını, çoğunun kısırlaştırılmış ve kulaklarında küpe olduğunu söyledi.

Hayvanların bakımlarıyla vatandaşların ilgilendiğini aktaran Öztürk, “Ne oldu da zehirlendiler bilmiyoruz. Sabah zehirlendiklerini öğrenerek uyandık. Biri yavru olmak üzere Hafsa Sultan’da 5, Mehmet Akif Caddesi’nde de 3 zehirlenmiş köpek bulundu. Güzelyurt Mahallesi’nde ise onlarca kedi ve köpeğin öldürüldüğü duyumunu aldık. Zehirli etlerden yiyen hayvanların hepsi hayatını kaybetmiş” diye konuştu.

Bazı vatandaşlar ise köpeklerin ölüm anına tanık olduklarını ifade ederek, uzun süre can çekişerek öldüklerini anlattı.

Kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için bazı numuneler aldıklarını belirten Manisa Hayvan Hakları Derneği üyeleri de ölen hayvanların arasında kedi ve köpek yavrularının da bulunduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı

Kedi tırmalarsa ne yapmalısınız?

Cunda’ya gidenler bilir, sahil balıkçıları, mis gibi deniz kokusu, buzlu bademi, sakızlı dondurması, lokma tatlısı hepsi birer şahanedir ve tekrar gitmek için birer sebeptir. Biz de bayramda küçük bir kaçamak yaptık Cunda’ya. Şöyle tam güneşin batmaya başladığı saatlerde, yarı mavi yarı turuncu bir gökyüzü altında oturduk bir balıkçı lokantasına.

Denizden çıkan nimetlere kendimizi kaptırmışken tam, Cunda’nın meşhur kedileri yanaşıverdiler yanımıza.

Tabi onların istekleri de biraz sebeplenmek yediklerimizden.

Biz de ufak ufak onlarla paylaştık mamalarımızı.

Böyle güzel güzel anlaşırken bizim büyük kuzu elindekini fazla bekletmiş olacak ki bir tanesinin ufak çaplı tırmık saldırısına maruz kaldık.

k1Baktık biraz da kanadı hemen koştuk tuvalete bir güzel sabunla yıkadık, tabi bu sırada kedicikler ne olduğunu şaşırdı.

Böyle bir durumda küçük bir çocuğun ağlamaları karşısında, hayvan hakları savunuculuğu yapan bir ablamızdan da bahsetmeden geçemeyeceğim.

Her şeyin ilerisine burada da maalesef karşıyım, hayvanları severim, çocuklarımı da hayvan sevgisiyle büyütmeye çalışan bir anneyim, onların da hakları olduğuna kesinlikle katılırım.

Ama sonuca baktığımızda yemek verirken tırmalanmış, korkudan ve acıdan ağlayan bir çocuk varken, bize bir geçmiş olsun demeden kedileri ‘Ooooyyy korktunuz mu, yok bir şey, gelin sizi seveyim ben’ gibi cümlelerle, bir de sanki kediyi biz tırmalamışız gibi ters bir bakış atarak yanımızdan uzaklaştı.

Hadi insan sevmiyor diyelim, çocuklar melektir onları da mı sevmiyorsun bilmiyorum, işte bu kadar abartısına karşıyım.

Neyse sonra tabi bizim yemekler ne bize ne de kediciklere yar oldu.

Oradakiler bir şey olmaz buranın kedisi bunlar dese de biz kendimizi attık bir eczaneye.

Temizliğini ve ilk müdahalesini yaptıktan sonra hemen hastaneye.

Kararsız kaldık ne yapsak diye aşı konusunda ama imdadımıza sevgili doktorumuz yetişti.

Ne zaman arasak ulaştığımız, sorularımızı hiç cevapsız bırakmayan canım doktorumuz Engin k2teyzemiz, sevgili Ayşe Engin Arısoy bize çok güzel açıkladı durumu ve yaptırmamız gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü dermiş ki ne olursa olsun aşı yaptırın böyle durumlarda.

Takip edebildiğiniz bir hayvansa 3 doz, değil ise 5 doz.

Tabi bir de tetanos aşısını yenileyelim dedi, olalı 5 sene olmuş, önlemimizi alalım.

Bir de hayvanı takip edebilme durumu yapabilirsiniz.

Ola ki sokakta yaşayan hayvanı o an alabildiniz kucağınıza, veterinere götürüp gözlemlemelerini sağlayabiliyormuşsunuz, hayvancığa bir şey olmazsa 10 gün içinde siz de aşıyı 3 dozda bırakabiliyorsunuz.

Biz de hemen yaptırdık aşımızı.

Bir de tabi geç kalmamak önemli 24 saat içinde olabildiğince erken yaptırmak gerekiyormuş ilk aşıyı.

Şimdi sırasıyla oluyoruz aşılarımızı, neyse ki kızımın kediciklere karşı korkusu kalmadı, hemen arkasından bir yavru kediyi bulup sevdik yine.

Aklınızda bulunsun dedim, belki siz de böyle bir şey yaşarsanız benim gibi saatlerce internette ne yapsam diye aranmazsınız.

Hayvan dostlarınızla güzel bir hafta sonunuz olsun…

Aslı Gencal – Bizim Kocaeli

Hayvan Hakları Bakanlığı olmalı

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Türkiye’de Hayvan Hakları Bakanlığı kurulması için harekete geçiyor. KİHAYKO tarafından hazırlanan geniş kapsamlı rapor 1 Eylül tarihinde Meclis tatilinin sona ermesinin ardından Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilere taslak halinde sunulacak. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, kötü muameleye maruz kalan sahipsiz hayvanların, kurulacak bakanlık sayesinde korunabileceğini vurguladı.

fff

HAKLARI SAVUNULMALI
KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım, yasal düzenlemelerdeki yetersizlikler yüzünden sık sık hayvan hakları ihlalleri yaşandığını belirterek, “5199 sayılı yasa ile yaşam hakları güvence altına alınmasına rağmen sokak hayvanları kötü muamele, şiddet ve saldırılara maruz kalmaktadır. Çağdışı bu manzaralardan toplum olarak kurtulmak için ülkemizde mutlaka hayvanlarında hakkını, hukukunu savunacak bir bakanlığın kurulması ön görümüzdür” dedi.

Sabah