Salı , Temmuz 25 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Köpeğinize taktırdığınız mikroçipin etkin kullanımı için bilmeniz gerekenler

Köpeğinize taktırdığınız mikroçipin etkin kullanımı için bilmeniz gerekenler

Köpeğinize mutlaka çip taktırmalısınız. Bu basit, ucuz ve ağrısız bir işlem. Eğer bir gün köpeğiniz kaybolursa, çipli olması onun bulunma olasılığını çok büyük ölçüde yükseltir. Bununla ilgili duygusal hikayeleri hepimiz zaman zaman okuyoruz, duyuyoruz. Ancak bu tabii ki %100 garantili bir süreç değildir ne yazık ki.

Foto: pets.wahl.com

Köpeğinizin çipinin en etkin şekilde kullanımıyla ilgili yapmanız, bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

  1. Çip taktırmak kolaydır

    Foto: www.bournemouthecho.co.uk

Mikroçip, köpeklerin vücuduna, genellikle kürek kemiklerinin ortasına doğru, bir iğneyle yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğünde bir çiptir. Veteriner hekim tarafından doğru uygulandığında acı ve ağrı vermez. Fiyatları 40 – 100 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

  1. Çipe ihtiyacınız olan tüm bilgileri girebilirsiniz

Mikroçip 15 haneli bir numara barındırmaktadır ve bu numaranın yeryüzünde bir eşi daha yoktur. Bu tekrarlanmayan numara bir veri tabanına girilmekte ve can dostunuzla ilgili kimlik bilgileri burada kayıt altına alınmaktadır. Tasmaya takılan künyeler kötü niyetli kişilerce kolayca sökülebilir, ancak çip çıkarılamaz ve yalnızca veteriner kliniklerinde bulunan elektronik bir okuyucu ile okunur.

  1. Çipteki bilgilerin daima güncel olmasına dikkat edin

Çip takıldıktan sonra köpeğinizin adı, sizin iletişim bilgileriniz, veteriner hekiminizin bilgileri gibi bilgiler yüklenebilir. Eğer bilgilerde bir değişiklik olursa çipe işlenmesi için gerekli işlemleri mutlaka yapın.

  1. Çip köpeğinizin bulunmasını kolaylaştırabilir

Birçok hayvansever, bir köpek bulduğunda yaptıkları ilk iş çipine baktırmaktır. Köpeğiniz kaybolduğunda eğer iyi niyetli bir kişi tarafından bulunduysa size ulaşması çip sayesinde an meselesidir. Bunu şansa bırakmayın.

  1. Kontrol ettirin

Foto: www.telegraph.co.uk

Veteriner ziyaretlerinizde çipin doğru çalışıp çalışmadığını ya da okunup okunamadığını mutlaka kontrol ettirin. Sık görülmese de çipler vücutta yer değiştirebilmektedir, yerini de öğrenin. Dilerseniz farklı bir yere giderek farklı bir cihazın okuyabilirliğini de test edebilirsiniz. Tüm dünyada geçerli bir çip olduğundan emin olmalısınız.

  1. Künyeyi ihmal etmeyin

Köpeğinizin çipi olsa da, tasmasını ve tasmasına taktığınız künyeyi asla ihmal etmeyin. Onu bulan kişinin çip konusundan haberi bile olmayabilir, ama künyeye mutlaka bakacaktır. Künyede telefon numaranızın olması çok önemlidir.

  1. Tedbirli olun

Köpeğinizi hiçbir zaman tasmasız, serbest bırakmayın. Uygun bir çevrede bırakırsanız, gözünüzü üzerinden ayırmayın. Kapalı alanlarda ise çitlerin, duvarların arasında kaçış noktası olmadığından emin olun. Çünkü çip de künye de köpeğinizin size döneceğinin garantisi değildir.

Web MD, Riley’s Place, New Jersey Pet Community

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir