Son eklenenler

Hayat kurtaran 5 altın kural

kopek-kedi-kilo

Foto: nicklinwayvet.com

KİLO KONTROLÜ

Köpeğinizin şişmanlamasına asla göz yummayın. Araştırmalar gösteriyor ki, yaşlanmayla ortaya çıkabilecek hastalıklar, kilo artışıyla beraber genç yaştaki köpeklerde de görülebiliyor. Aşırı kilo, birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, tedaviyi de zorlaştırıyor. Siz de kendinize ve beraber yaşadığınız köpeğe bir iyilik yapın: Bol bol yürüyüşe çıkın.

araba-kopek

Foto: naturallyhappydogs.com

SEYAHAT GÜVENLİĞİ

Araba, otobüs, bisiklet… Siz siz olun, gerekli güvenlik önlemlerini almadan yola çıkmayın. Yapacağınız ani bir fren, köpeğin sakatlanmasına hatta ölümüne yol açabilir.

Araçta köpek güvenliği yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Image result

Foto: dogtime.com

KAYIŞ VE TASMA KULLANIMI

Kamuya açık alanlarda köpekleri serbest bırakmayın. Kontrolsüzlük çoğu zaman istenmeyen olay ve kazalara sebebiyet verebilir. “Gel” komutunu iyi öğrettiğinizden emin olun ve köpeklerin sorumluluğunu alın. Eğer tasmayla yürüme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bir eğitmen yardımı alabilirsiniz.

Temel eğitim taktikleri

Image result

Foto: thriving.childrenshospital.org

ÇOCUKLARLA KONTROLLÜ ETKİLEŞİM

Hiçbir köpeği çocuklarla yalnız bırakmayın. Çocuklar köpekleri korkutabilir ve istemedikleri şeyler yapmaya zorlayabilirler ve köpekler strese girdiklerinde kendilerini savunmaya çalışabilirler. Bu güvenliği sağlamak tamamen ebeveyn ve köpek sorumluluğu taşıyan kişilerin görevidir. Yaralanmaları engellemek için köpekleri de çocukları da iyi eğitmek ve sosyalleştirmek gerekir. Ve sürekli gözetim şarttır.

Çocuklar ve köpekler konusunda dikkat etmeniz gerekenler

Image result

Foto: dognotebook.com

İLAÇLARA DİKKAT!

Veterinerinize danışmadan asla insan ilaçlarını köpeklere vermeyin. Sizin için en basit ve olağan kullanılan ilaç bile onların ölümüne sebep olabilir. Teşhis ve tedavi işini veterinerinize bırakın ve onay almadan hiçbir bitki, ilaç, tedavi yöntemine başvurmayın. Zehirli olabilecek bitkileri de yaşam ortamınızdan çıkarın.

Köpekler için zehirli bitkiler

Image result

KİMLİKLENDİRME (KARNE, KÜNYE VE MİKROÇİP)

Yasal bir zorunluluk olmanın yanısıra köpeklerin aşı takibi için sağlık karneleri ve çalınma/kaybolma gibi durumlarda nereyle iletişime geçileceğini belirlemek için de mikroçipleri olmak durumundadır. Çiplerin daima doğru bilgiler ile güncellendiğinden emin olmasınız. Boyun tasmasında da her zaman iletişim bilgilerinizi içeren bir künye bulundurmak güvenlidir.

Köpeğinize taktırdığınız mikroçipin etkin kullanımı için bilmeniz gerekenler

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: