Pazar , Mayıs 26 2024

Köpekleri Birbirleriyle Tanıştırmak

Köpekleri birbirleriyle tanıştırmak konusunu hafife almamak gerekir. Birbirleriyle tanıştırılmaları konusunda çok kötü fikirler ve uygulamalar duyarız. İki köpeği aynı arabaya koymak, tasmalarından çekip burun buruna koklatmaya çalışmak ya da yeni bir köpeği bahçedeki diğer köpeklerin arasına atmak gibi.

Bunların hepsi geri dönüşü olmayan büyük sorunlar ve yaralanma hatta ölüm gibi sonuçlar oluşturabilir.

İster eve yeni bir köpek geliyor olsun, ister yürüyüş için yeni bir komşunun köpeğiyle tanışmak olsun, bu yeni bir ilişki demektir ve ilk tanışmanın iyi gitmesi çok önemlidir.

Her köpek ve her durum için belirli bir yöntem açıklamak doğru olmaz ve her tanışmada risk vardır.

Tanışmanın herkes için olumlu geçmesi için birtakım yöntemlerden söz edilebilir.

Köpekleri birbirleriyle tanıştırmak için ipuçları:

Sakin olarak ona örnek olun.

Nefes alın. Köpekler bizim duygu ve davranışlarımıza göre tepki verirler. Gergin enerji vermemeye özen göstermelisiniz. Vücudunuz da gergin olmamalı. Negatif düşüncelerden uzaklaşın ve rahatlayın. Köpekler korkunun kokusunu alabiliyor ve onlar da korkuyor.

Birden fazla köpek varsa, tanışma birebir olmalıdır.

Grup halinde tanıştırma sosyal köpekler için bile zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bir gruba girmeden önce, tek tek tanışmak her zaman daha iyi sonuç verir.

Tanışma yeri dikkatli seçilmelidir.

Köpeklerden hiçbirinin bölgesi tanışma için uygun bir alan değildir. Her iki köpek için de tarafsız bir bölge olmalıdır. Genellikle köpeklerden biri çiş yapar ve diğeri gidip onu koklar ve çok yaklaşmadan onu tanıma şansını elde etmiş olur. İç mekânda ise birbirlerine yaklaşmaktan başka şansları olmaz.

Oyuncaksız ve yiyeceksiz bir ortam sağlayın.

Birçok sosyal ve iyi huylu köpek oyuncak ya da yemek söz konusu olduğunda korumacı bir tavır içine girebilir. Bu nedenle ortamdaki sahiplenenilebilir cisimler ve mamalar ortadan kaldırılmalıdır.

Dar alanlar seçilmemelidir.

Köpeklerin gergin ya da kapana kısılmış hissedecekleri hiçbir alanda tanıştırma yapılmamalıdır. Kapalı bir alanın duvarlarına/çitlerine yakın bir yerindense, boş alanın ortasında tanışmayı ayarlamak köpekleri daha rahat hissettirir.

İlgili yazı: Köpeklerin alanlarına saygı duymak

Kalabalık yapmayın.

Aynı dar alanlar gibi, siz de köpeklerin üstünde baskı yapmamalısınız. İnsan kalabalığı da onları gerebilir. Onlara müdahale edebilecek yakınlıkta olmalısınız, fakat tansiyon yükseltebilecek kadarından kaçınmalısınız.

Eğer tansiyonun yükseldiğini hissederseniz “hadi gel” “bu taraftan” gibi bir komutla uzaklaşarak aradaki gerilmeyi yok etmeyi deneyebilirsiniz.

Sosyal köpekler için rahat yöntem.

Eğer köpeklerin geçmişinde agresiflik yoksa, ve bulunduğunuz alan güvenli ve kapalı bir alansa tasmaları yere bırakarak, köpeklere biraz daha rahat alan yaratarak tanışmalarını sağlayabilirsiniz.

Hareket edin.

Yumuşak geçişli bir tanışma için birebirdir. Yoğun bir tanışma ortamı yerine, köpeklerle yürüyebilirsiniz. Onlar da kendilerini rahat hissedene kadar burun buruna gelmek zorunda kalmazlar.

İlk tanışma kısa sürsün.

Köpeklerin ilk tanışmalarının birkaç dakika sürmesi, aralarında çıkabilecek sürtüşmeleri azaltabilir ve bir sonraki görüşmelerinde daha rahat ve daha mutlu olabilirler.

Çünkü ikinci sefer, o yeni bir köpek değil, daha önce tanıştığı bir köpek sıfatını alacaktır. Yavaş yavaş birlikte bulundukları süreyi uzatarak daha rahat bir tanışma sağlayabilirsiniz. Bunu yürüyüş esnasında da yapabilirsiniz.

Tanışma anı, köpeklerin bundan sonraki ilişkileri için çok önemlidir. Bu nedenle kesinlikle hafife alınmamalı, zorlanmamalı ve sakin-güvenli bir ortamda gerçekleşmelidir.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Nosework ve Scentwork: Köpeklere Faydalı Bir Oyun Deneyimi

Nosework ve Scentwork nedir? Köpekler için çok eğlenceli ve faydalı olan bu egzersiz ve oyunlarla ilgili daha fazla bilgi alın.

3 yorum

  1. Merhaba
    , 5 yasinda bir malterserim var, Konsumenten 8 aylik maltereserinide almak zorunda Kandidaten bakamadilar insider erkek ancak evdeki köpegim hic yaklasmak istemiyor ne yapabilirim
    Tesekkürler

  2. merhabalar pomerian 2.5 yaşında bir oğlum var dün annesi öldüğü için bakılamayan 3 aylık bir pomerian dişi sahiplenmek durumunda kaldım ama oğlum bebeğe yaklaşmıyor hırlıyor ve havlıyor nasıl aralarını düzeltebilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir