Pazartesi , Ekim 11 2021

Köpeklerin imzası: “Çiş”

Biz “imza” diyerek hafiften dalga geçsek de, köpekler için çiş meselesi ciddi bir iştir. Köpeklerin çiş iletişimi oldukça karmaşık bir konu da olsa, onlar için çok önemlidir.

Köpeklerinizle tuhaf çiş deneyimleri yaşamışsınızdır mutlaka. Dışardaki çişleri koklaması, yalaması gibi. Bu şekilde ne tür bilgiler elde edebiliyorlar hiç düşündünüz mü?

Köpekler bölgelerine bıraktıkları çiş mesajları ile haberleşirler diyebiliriz. Bu onların bir nevi konuşma yoludur. Diğer köpekler de gelir, mesajı alır ve onların üstüne ya da yakınına yeni bir mesaj bırakırlar.

İlgili yazı: Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorunları – Tanı, tedavi ve sebepleri

Bu mesajlardan birçok bilgi çıkarmak mümkündür:

  • Dişi-erkek, kısır-kızgınlık döneminde, sağlık durumu, stres düzeyi, sosyal statüsü gibi bilgileri köpekler çiş koklayarak anlayabilirler!
  • “Burası benim çöplüğüm dostum” diyor olabilirler.
  • Kısırlaştırılan köpeklerde bu davranışın azalma-bitme ihtimali oldukça yüksektir. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz.
  • Köpeğiniz her direği, her ağacı işaretliyorsa, dominant bir karaktere sahip olduğu bilgisi edinilebilir.

Eğer işaretleme ev içinde olduysa, asla yapılmaması gereken 3 şey vardır:

1. Asla köpeğinizin burnunu çişine sürtmeyin!

2. Asla ona kızıp ağır cezalar vermeyin.

3. Asla köpeğinize zararlı olabilecek temizlik malzemeleri kullanmayın.

Eğer köpeğiniz iç alanlarda da bu davranışı sergiliyorsa, alanında uzman bir eğitmenden ve aynı zamanda veterinerinizden destek almanız gerekiyor demektir. Sistit, böbrek yetmezliği, endokrin anomalileri, idrar tutamama gibi sorunlar tıbbi destek gerektirecektir.

İşaretlemeyle ilgili bilimsel araştırmalar da yapılmıştır. Örneğin, 2011 yılında, bir köpek parkında yapılan araştırmada, Anneke Lisberg and Charles Snowdon şu sonuçlara ulaştı:

  • Dişi ve erkek köpekler köpek parkına girişi işaretlediler, ancak erkek köpekler dişilere nazaran daha çok.
  • Dişi köpekler, tanımadıkları dişi ve erkek köpeklerin çişlerini koklamak için zaman harcarken; erkek köpekler daha çok erkek köpeklerin çiş yaptıkları yerleri incelediler.
  • Dişi köpekler, çişin üstüne değil, yakın bir yerine doğru işaretleme yaptılar.

u2Bu özellikle ilgi çekiciydi, çünkü 5 yaşındaki kısır ve dişi köpeğim, erkek köpeklerin çiş yapmasını bekleyip, sonra tam üstüne çiş yapıyordu. Hatta sırf bunun için arkalarında işlerini bitirmelerini bekliyordu. Hatta bu amaç uğruna çeşitli akrobatik hareketler yapmak zorunda kalıyordu. Bunun tamam olarak anlamı nedir? Emin değilim.

Bu işaretlemeler konusunda hala açıklanamamış çok şey var. Mesela, neden bazı köpekler bu görevi canla başla yaparken bazıları hiç oralı olmaz, bilemiyoruz. Bu davranış köpeklerin karakterleriyle ilgili bir veri sayılabilir mi?

Uzmanlara göre bu işaretleme köpeklerin doğasından gelen bir davranış. Araştırmalara göre çişle işaretleme cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra başlıyor. Köpeklerin %70’i 1-1,5 yaşına, %90’ı ise 2 yaşına gelmeden çiş ile işaretlemeye başladıkları belirlenmiştir.

Kaynak I
Kaynak II

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpek Eğitimini Destekleyen Oyuncaklar

Köpeklerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri için bedensel aktivite kadar zihinsel egzersiz de önemlidir. Mental aktivite sağlayan ve köpek eğitimini destekleyen oyuncaklar onlar için hem faydalı hem de eğlencelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir