Son eklenenler

Köpek ve kediler için sıcak hava uyarıları

Yaz geldi ve havalar iyice ısınmaya başladı. Tatiller, park gezintileri ve açık hava organizasyonları yapılmaya başlandı bile. Kendimiz ve ailemiz için almamız gereken önlemler olduğu gibi tüylü dostlarımız için de önlemler almamız gerekiyor, çünkü aşırı sıcak ve güneş onların da hayatını tehdit edebiliyor.

Köpeklerin vücut ısısı insanlarınkinden daha yüksektir ve kendilerini serinletebilme yetileri daha düşüktür. İnsanların tüm vücudunda ter bezleri vardır, fakat köpekler burunları ve ayak tabanlarıyla vücut ısılarını korumaya çalışırlar.

Aşırı sıcağa maruz kalan bir köpek yalnızca solumayla vücut ısısını ayarlamaya çalışır, ki bu aşırı sıcak bir havada yeterli olmayacaktır. Aşırı sıcağa maruz kalan köpeğin beyin, kalp, ciğer ve sinir sisteminde çok kısa bir sürede hasar oluşabilmektedir.

© Patipedia, Balzac the Pug

© Patipedia, Balzac the Pug

Köpeğinizin sıcaktan etkilendiğini nasıl anlarsınız?

Sıcak çarpması, sıcağa maruz kalan hayvanın en ölümcül durumudur. Vücut ısısındaki ani ve tehlikeli yükselmeden kaynaklanır. Sıcak havalarda araba içinde bırakılan hayvanların ölüm sebebi de budur.

Aşırı sıcaklama belirtileri şunlardır:
Çok hızlı nefes alıp verme
Gözlerde donuklaşma
Kusma, kanlı ishal
Dil ve dişetlerinde renk farklılığı
Sendeleme, tökezleme
Güçsüzlük, yığılma
Nabız ve kalp atışında yükselme
Nöbet, kriz hali
Salyada artış
Bilinç kaybı

Sıcak araçların yanısıra tehlike oluşturan durumlar, havada bulunan nem oranı, içme suyu azlığı, obezite ve aşırı egzersizdir.

Ayrıca bazı hayvanlar sıcakla bağlantılı rahatsızlıklara daha açıklardır: Basık burun kedi ve köpekler, yaşlılar, yavrular, kronik sağlık sorunu olan veya hasta hayvanlar, sıcağa alışkın olmayanlar ve sıcak havada dışarda bırakılan her hayvan risk grubundadır.

Evcil hayvanınızı sıcakta güvende tutmanın yolları:

© Patipedia / Balzac the Pug

  1. Asla ve asla hiçbir hayvanı bir arabada bırakmayın. Bir dakikalığına bile. Sıcak bir havada arabadaki ısı tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı yükselir ve çok tehlikelidir. Camların açık olmasının bir anlamı yoktur. Yaz günlerinde hayvanları serin, yanlarında su bulunan güvenli kapalı alanlarda bırakmalısınız: mesela EV.
  2. Köpeğinizi sıcak kaldırımda yürütmeyin. Unutmayın, hayvanlar hep çıplak ayak, ve patileri yanabilir. Bunun yanısıra sıcak zemin, zaten yere yakın olan hayvanlar için sıcaktan etkilenmelerini kolaylaştırır.
  3. Köpeğinizi günün en serin saatlerinde çıkarın. Yani sabah erken ve akşama doğru. Saat kaç olursa olsun mutlaka gölgede kalmaya özen gösterin ve süreleri kısa tutun.
  4. Her zaman taze içme suyu bulundurun. Aşırı sıcaklamanın yanısıra sıcak havanın risklerinden biri de dehidrasyondur. Evcil hayvanınızın ulaşabileceği yerlerde mutlaka serin ve taze su dolu kaplar bulundurmalısınız. Dışarı çıkarken de yanınıza almayı unutmayın.

Kediyle yaşayanların dikkatine!

Köpeklere nazaran kedilerin sıcaktan etkilenmeleri daha zordur. Fakat kedi besleyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli şey kedinin yüksekten düşme ihtimalidir. Pencere ve kapılar açık da olsa önlem alınmalıdır.

Kediler akıllıdır, kolay kolay düşmezler; fakat dikkatleri, kuş ya da böcek gördüklerinde hemen dağılır, avcı yönleri ağır basar ve kazaların çoğu bunun sonucunda olur. Ya da derin uyku sırasında pozisyon değiştirirken denge kaybetmeleri de mümkündür.

Dr.Becker / Health Pets

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: