Perşembe , Haziran 20 2024

Koru Sitesi Katliamında “Lanet 90” Şüphesi: Katiller Aranıyor

Başkent’te zehirli yiyeceklerle yapılan hayvan katliamlarının son adresi Koru Sitesi oldu. 13 köpeğin yanı sıra kedi, kuş ve kirpilerin de öldüğü katliamda, halk arasında “Lanet 90” olarak bilinen “Lannate 90” adlı tarım ilacının kullanıldığı ileri sürüldü.

Ankara Hürriyet’in geçtiğimiz yıl ‘Vahşetin adresi Bilkent’ ve ‘Sosisli katliam’ manşetleriyle gündeme taşıdığı zehirli yiyeceklerle yapılan hayvan katliamlarına bir yenisi daha eklendi.

Çayyolu Koru Sitesi’nde 12 Nisan gecesi kimliği belirsiz kişilerin bölgeye saçtığı zehirli etler onlarca köpek, kedi ve kuşun ölümüne neden oldu.

Zehirli maddenin halk arasında ‘Lanet 90’ olarak bilinen Lannate 90 isimli tarım ilacı olduğundan şüphelenen site sakinleri, Çankaya Belediyesi ve site yönetiminden de şikayetçi olarak suç duyurusunda bulundu.

elKöpeğinin zehirli etleri yediğini fark eden Barak Emre Alper Ülker, kurtarmak için elini köpeğinin ağzına sokunca kasılmalar nedeniyle yaralandı. Elinde yaralar oluşan Ülker, 5 günlük iş göremez raporu aldı.
Koru Sitesi sakinlerinden Barak Emre Alper Ülker, Efes isimli köpeğinin 13 Nisan sabahı siteye bırakılan zehirli etlerden yediğini dile getirerek olayı şöyle anlattı:

İNSANLARA DA ZARAR VEREBİLİR

“5 dakika içerisinde çok acı çekerek öldü. Çok güçlü bir ilaç olduğunu tahmin ediyoruz. Lanet 90 isimli tarım ilacı olduğundan şüpheleniyoruz. Bu zehir çok güçlü ve insanlara da zarar verebilir. Altı tane sahipli, 7 tane de sahipsiz köpeğin yanı sıra onlarca kedi, kuş, saksağan ve kirpinin zehir nedeniyle öldüğünü öğrendik. Cesetleri de ortadan kaldırılmış. Bu hayvanların hiçbir şekilde kimseye zararı yoktu. Bu katliamı kimin yaptığını bulmak için uğraşıyoruz. Kendi çocuğunun başına gelse ne yapardı acaba. Olay hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çankaya Belediyesi’ni ve Koru Sitesi yönetimini şikayet ettik.”

Katillerin bulunmasıyla ilgili site içine çok sayıda ilan asıldı:

IMG_5963

AB’DE KULLANIMI YASAKLANDI

Halk arasında ‘Lanet 90’ olarak adlandırılan Lannate 90 isimli zehirli ilacın Avrupa Birliği üyesi ülkelerde satışı yasaklandı. Uzmanlar, etkili bir zehirli madde olan ilacın ‘çok tehlikeli’ olarak adlandırıldığını ve kesinlikle amacının dışında kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

ÇANKAYA: KÖPEK BULUNAMADI?

Çankaya Belediyesi, Twitter üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere verdi: “14.04.2015 tarihinde belediyemize ulaşan ihbar üzerine Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz Koru Mahallesi’ne intikal etmiş, mahalle muhtarı eşliğinde zehirlendiği öne sürülen köpekler alan taraması yöntemiyle aranmıştır. 2,5 saat süren bu çalışma sonucunda zehirlenmiş herhangi bir köpek bulunamamıştır. Ancak çevre sakinlerinin köpeklerin, tanımadıkları birileri tarafından gömüldüğü yönündeki iddiaları devam etmiştir. Bunun üzerine hem Çankaya Kaymakamlığı hem de Tarım İlçe Müdürlüğü konu ile ilgili bilgilendirilmiştir.”

IMG_5957IMG_5958

Bunlara da göz atabilirsiniz

Avustralya: Koalaları Kurtarmak İçin Özel Eğitimli Köpek Bear İş Başında

Koku eğitimi verilen Bear, Avustralya yangınlarında olay yerlerinde koala arıyor ve bulduğunda sabit oturma pozisyonuna geçerek idarecisine haber veriyor.

1 Yorum

  1. People who destroyed nature should be definitely identified and punished immediately

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir