Salı , Temmuz 25 2017
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Oyunun faydaları ve oyun önerileri

Oyunun faydaları ve oyun önerileri

Oyun, köpeklerin hayatında çok önemli bir bölümdür. Günlük yürüyüşün yanı sıra günlük oyunun da hem siz hem de köpekler için faydaları vardır.

Oyun;

Found Animals Foundation
Found Animals Foundation

– Onu da sizi de mutlu eder, oksitosin salgılatır.
– Aranızdaki iletişimi ve bağınızı kuvvetlendirir.
– Fiziksel ve zihinsel uyarıcıları harekete geçirerek kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.
– Oyun seanslarına eğitim de katarsanız, davranışlar olumlu yönde gelişir, öğrenme kolaylaşır.
– Kurtarılmış köpekleri diğer insan ve hayvanlarla sosyalleşmesine yardımcı olur. (Oyun oynamayı bilmeyen bir köpek için bu zaman alabilir.)

Ev içinde oynayabileceğiniz oyunlar

Saklambaç: Özellikle “bekle1 komutu üzerinde çalışmak için harika bir oyundur. Köpeğinize “bekle” diyerek başka bir odaya saklanın ve onu çağırın. Ödülü de sizi bulmak olsun.

http://www.youtube.com/watch?v=eJwSyv1DnT4

Çekiştirme: Bu oyun, köpeğiniz oyuncağı bırakmadığı için değil, siz çekiştirme oynamak istediğiniz için başlamış olmalıdır. Elinizi köpeğin ağzından biraz uzakta tutabileceğiniz, çekiştirme için özel tasarlanmış bir oyuncak olması tercih edilmelidir. Eğer köpek agresif tavırlar sergilemeye başlarsa, oyun bırakılmalı, bu davranış pekiştirilmemelidir.

Scent Games Australia
Foto: Scent Games Australia

Koruma/sahiplenme konusunda hassas köpekler ile bu oyun oynanmamalıdır.

Ödül Avı: Bu oyun köpeklerin tüm duyularını harekete geçirecek ve çok mutlu edecektir. Köpek başka bir odadayken, bulunduğunuz yere ödül mamaları saklayın ve koklayarak tek tek bulmasını teşvik edin. Eğer çok çabuk bulduysa bir dahaki sefere oyunu zorlaştırabilirsiniz.

 

ebay
Foto: eBay

İpucu: Köpeğiniz sürekli aynı oyuncakları görmekten sıkılacaktır. Arada bir mevcut oyuncakları kaldırıp yenileri koyun, ve sıkıldığını hissettiğinizde tekrar eskiler çıkarın. Kaldırdığınız oyuncakları yıkamayı ve çok iyi durulamayı unutmayın.

Köpeğinizin diğer köpeklerle arası iyiyse, ona bir oyun grubu bulun. Köpekler sosyal yaratıklardır, bu nedenle iletişim ihtiyaçları da bulunmaktadır. Yeni arkadaşlıklar size de ona da iyi gelecektir.

 

Lucy Bennett – Positively

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir