Cuma , Aralık 7 2018
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Oyunun faydaları ve oyun önerileri

Oyunun faydaları ve oyun önerileri

Oyun, köpeklerin hayatında çok önemli bir bölümdür. Günlük yürüyüşün yanı sıra günlük oyunun faydaları hem siz hem de köpekler için fark yaratır!

Oyunun faydaları nelerdir?

  • Onu da sizi de mutlu eder, oksitosin salgılatır.
  • Aranızdaki iletişimi ve bağınızı kuvvetlendirir.
  • Fiziksel ve zihinsel uyarıcıları harekete geçirerek kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.
  • Oyun seanslarına eğitim de katarsanız, davranışlar olumlu yönde gelişir, öğrenme kolaylaşır.
  • Kurtarılmış köpeklerin diğer insan ve hayvanlarla sosyalleşmesine yardımcı olur. (Oyun oynamayı bilmeyen bir köpek için bu zaman alabilir.)

Ev içinde oynayabileceğiniz oyunlar

Saklambaç: Özellikle “bekle1 komutu üzerinde çalışmak için harika bir oyundur. Köpeğinize “bekle” diyerek başka bir odaya saklanın ve onu çağırın. Ödülü de sizi bulmak olsun.

 

Çekiştirme: Bu oyun, köpeğiniz oyuncağı bırakmadığı için değil, siz çekiştirme oynamak istediğiniz için başlamış olmalıdır. Elinizi köpeğin ağzından biraz uzakta tutabileceğiniz, çekiştirme için özel tasarlanmış bir oyuncak olması tercih edilmelidir. Eğer köpek agresif tavırlar sergilemeye başlarsa, oyun bırakılmalı, bu davranış pekiştirilmemelidir.

Uyarı: Koruma ve/ya sahiplenme konusunda hassas köpekler ile bu oyun oynanmamalıdır.

İlgili yazı: Köpeğinizle oynayabileceğiniz “akıl oyunları”

Ödül Avı: Bu oyun köpeklerin tüm duyularını harekete geçirecek ve çok mutlu edecektir. Köpek başka bir odadayken, bulunduğunuz yere ödül mamaları saklayın ve koklayarak tek tek bulmasını teşvik edin. Eğer çok çabuk bulduysa bir dahaki sefere oyunu zorlaştırabilirsiniz.

İpucu: Köpeğiniz sürekli aynı oyuncakları görmekten sıkılacaktır. Arada bir mevcut oyuncakları kaldırıp yenileri koyun, ve sıkıldığını hissettiğinizde tekrar eskiler çıkarın. Kaldırdığınız oyuncakları yıkamayı ve çok iyi durulamayı unutmayın.

Köpeğinizin diğer köpeklerle arası iyiyse, ona bir oyun grubu bulun. Köpekler sosyal varlıklardır, bu nedenle iletişim ihtiyaçları da bulunmaktadır. Yeni arkadaşlıklar size de ona da iyi gelecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kaynak

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir köpekle bağ kurmak

Yetişkin ve kurtarılmış bir köpekle bağ kurmak düşündüğünüz kadar zor değil.  Köpek sahiplenmek isteyen kişiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir