Çarşamba , Nisan 17 2024
Little dog playing with his black ball

Köpek Oyun Parkı Kriterleri ve Türkiye’deki Köpek Parkları

Köpek parkları hem köpeklerin sosyalleşmesi hem de çeşitli aktivitelerle enerjilerini doğru kullanarak ve egzersiz ihtiyaçlarını karşılayarak fiziksel sağlıklarını koruyabilecekleri, onlar için özel tasarlanmış güvenli bir alandır. Çevresi çit ile kapatılmış her alana köpek parkı demek doğru değildir, doğru projelendirilmesi ve uygulanması gereken çevresel ve alansal kriterleri vardır.

Resim: Beacon Dog Park
Resim: Beacon Dog Park

Köpek oyun parkı kriterleri

Genişlik: Alan, köpeklerin rahatça koşup oynayabilecekleri genişlikte olmalıdır. (En az 80 * 80 metre gibi.) Çim alan olmalı ve sürekli bakımı yapılmalıdır.

srwestend com
Resim: srwestend.com

Yerleşim: Çevredeki konutlardan en az 30 metre uzakta konumlandırılmalıdır. Yakınında otopark bulunmalıdır. Yakın çevresinde uçurum, göl vb. bulunmamalıdır. İnsanlar ve hayvanlar için yakınında gölge bir alan bulunması gerekir.

Yakınında çöp kutuları olmalıdır. İzole değil, aksine toplumsal bir alanda güvenli bir çevre yaratılarak yapılmalıdır. Kötüye kullanımı engellemek adına, mümkünse alan yakınında kuralların uygulanmasını sağlayacak görevliler bulunmalıdır.

Çit düzenlemesi: Çitlerin yüksekliği en az 2 metre olmalı ve sağlam bir malzemeden yapılarak delik olmamasına özen gösterilmelidir. Çift giriş kapısı yapılmalı, tasma çözme işlemi bu ara kapıda yapılmalıdır.

Bölümler: Alan boyutu uygunsa 15 kg altı ve 15 kg üstü köpeklerin oyun alanları ayrı olmalıdır.

Levhalar: Kuralların belirtildiği bir levha okunabilir bir şekilde park etrafına asılmalıdır.

Ekipman: Park içerisinde köpeklerin ilgisini çekecek rampalar, tüneller, fıskiyeler, atlama çemberleri konmalıdır. Karanlıkta kullanım güvenliği için ışıklandırma mutlaka yapılmalıdır.

Gönüllüler: Parkla ilgili sorumlu gönüllüler belirlenmeli, gelen kişileri kurallar ve kullanımla ilgili bilgilendirmelidir. Talep halinde çeşitli etkinlikler ve oyun günleri düzenlenebilir.

livinthedoglife com
Resim. livinthedoglife.com

Köpek parklarının yararları

 • Köpeklerin sosyalleşmesi ve egzersiz yapması için güvenli alanlardır.
 • Sorumlu köpek sahibi olmayı destekler.
 • Yaşlı ve/ya engelli kişilerin köpeklerinin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamasına yardım eder.
 • Köpeklerin legal/yasaksız bir şekilde tasmasız oynayabilecekleri alanlardır.
 • Toplumsal sağlık ve güvenlik için gerekli alanlardır.
 • İnsanlar için de sosyalleşme imkânı sağlar.
 • Köpeklerin yer bulunmadığı için başka alanları meşgul etmelerine mani olur. (Tenis, basketbol sahaları gibi)

İlgili yazı: Köpek parklarıyla ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

houzz com
Resim: Houzz.com

Köpek parkı kuralları

 • Köpeklerle ilgili her türlü sorumluluk sahibine aittir.
 • Köpekler alan dışında tasmalı gezdirilmelidir.
 • Tüm köpekler mikroçipli ve karneli olmalı, boyun tasması ve künyeleri takılmalıdır. Alan girişinde bu belgeler kişilerin yanında bulunmalıdır.
 • Köpek sahipleri yanlarında dışkı toplama poşeti bulundurmalıdır, çevre temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Agresif ve koruma güdüsü yüksek köpeklerin girişi yasaktır. Herhangi bir şikâyet olduğunda, şikâyete sebebiyet veren köpeğin sahibi onu alandan uzaklaştırmakla yükümlüdür.
 • Köpekler hiçbir zaman gözetimsiz bırakılmamalıdır. Bir kişi, en fazla 2 köpek getirebilir.
 • 12 yaşından küçük çocukların yanlarında velileri olmadan girmeleri yasaktır.
 • İçeri yiyecek, ödül vb. sokulamaz.
 • Bisiklet, paten, kaykay giremez.
 • Acil durumda aranacak telefon numarası belirtilmelidir. (155 gibi)

TÜRKİYE’DEKİ KÖPEK PARKLARI

Köpek parklarının standartlarını değerlendirdiğimizde ne yazık ki ülkemizdeki birçok “köpek parkı” yalnızca çitlerle çevrilmiş bir alan statüsünde kalıyor. Ülkemizde farklı bölgelerde yer alan köpek oyun alanlarını inceledik.

İZMİR

izmir karsiyaka kopek parkı
İzmir Karşıyaka Köpek Parkı

2008 yılında Türkiye’nin ilk köpek parkı, İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından açıldı. Park, köpeklerin tasmasız dolaşabileceği, sahibiyle oyunlar oynayabileceği alanlardan oluşuyor.

BURSA

bursa nilufer can dostlar kopek parki
Bursa Nilüfer Belediyesi Can Dostlar Köpek Parkı

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından açılan “Can Dostlar Köpek Parkı”, Türkiye’de bu alandaki ilk örneklerden birini oluşturuyor. Toplam 1900 metrekarelik alanda yapılan köpek parkında, 345 metrekarelik bir yaya yolu, 3 çeşme, 2 fıskiyeli süs havuzu, 2 kum havuzu, 12 adet köpek oyun ünitesi ve çeşitli bilgilendirme tabelaları yer alıyor.

ANTALYA

konyaalti siteler kopek parki
Antalya Konyaaltı Siteler Köpek Oyun Parkı

Antalya Konyaaltı Belediyesi ise Gürsu ve Siteler Mahallelerinde evcil hayvan sahiplerinin, besledikleri hayvanlar ile keyifli vakit geçirebilecekleri, oyun oynayabilecekleri iki adet Köpek Parkı hizmete sundu. Siteler Mahallesi’ndeki park 772 metrekare büyüklüğünde ve içerisinde tahterevalli, lastik atlama, kemik atlama, tünel, slalom çubukları ve kademeli adımlama ve 2 adet köpek yürüyüş rampası bulunuyor.

gürsu kopek oyun parki
Emek Parkı

Gürsu Mahallesi’nde yer alan Emek Parkı’nın üçüncü bölümünde açılan park ise, 587 metrekareye kuruldu. Ayrıca parkta, evcil hayvan sahiplerinin dinlenmesi için oturma alanları yer alıyor.

AYDIN

aydin kopek parki
Aydın

Aydın’da da hayvanseverlerin yoğun talepleri üzerine ufak da olsa bir oyun alanı düzenlenmiş. Su kapları, kazmaları için toprak alan, oyun parkurları ve köpek sahipleri için banklar konsa da, bölgedekiler bu alanı hayalkırıklığı olarak nitelendiriyor.

İSTANBUL

ozgurluk parki
Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda çitlerle çevrilmiş bir bölüm var. Fakat buraya köpek parkı demek çok zor, yalnızca çitle çevrili bir alan belirlenmiş durumda.

Aynı şekilde Kalamış Parkı’nda da çitlerle ayrılmış ufak iki bölüm var. Köpeğini tasmasız bırakmak isteyenler için uygun bir alan olabilir, ancak köpek parkı diyebileceğimiz bir alan değil. Bebek Parkı’nda bulunan ve köpek parkı olarak anılan alan için ise durum daha da vahim, çünkü köpeklerin üzerinden rahatlıkla atlayabileceği yükseklikte bir çit ile çevrelenmiş olduğundan güvenlikten bahsetmek bile mümkün değil.

beylikduzu sener sen parki pati park
Şener Şen Parkı – Pati Park

İstanbul’da belki de tek köpek parkı standartlarına yakın olan köpek parkları Beylikdüzü Belediyesi tarafından açılmış. Barış Mahallesi’nde 4 bin 403 m2lik alana sahip Şener Şen Parkı’na yeni düzenlemeler yapan Beylikdüzü Belediyesi, parka köpeklerin enerjilerini atabilecekleri bir Pati Park’ın yanı sıra hem çevre hem hayvan dostu bir MamaMatik kazandırdı.

sezen
Sezen Aksu Parkı – Pati Park

Sezen Aksu Parkı içine de bir Pati Park yerleştiren Beylikdüzü Belediyesi, parkların içerisine atlama ve tırmanma platformları, oyun tüneli, otomatik suluk, hayvan dışkısı atık bidonları da yerleştirmiş. Hayvan sahipleri için de uyarı levhalarının bulunduğu parkın içerisinde hayvanlar, kısıtlanmadan rahat bir şekilde enerjilerini atabiliyorlar.

Kaynak: I, II, III, IV, V, VI

Bunlara da göz atabilirsiniz

Görev başındaki köpeklere dikkat: Rehber köpekler ve görev köpeklerine yaklaşım

Hayatımızda ev ve aile köpeklerinin önemi çok büyük ve onlar hakkında birçok şeyi bildiğimizi var …

9 yorum

 1. Serkan Atalay

  Merhabalar Ben Ankara Batıkent’te ikamet etmekteyim evimin aşşağısında bir park bulunuyor park iki alana bölünmüş bir tarafta insanların yürüyüş yapabileceği ve dinlenip oturmak için çardaklar ve banklar bulunuyor diğer bölümde ise bisiklet kulübü ve parkın orta kısmında oturmak için uzun bir bank var ben söylediğim ikinci alana köpek parkı yapılmasını istiyorum oturduğumuz semt Yenimahalle belediyesine ait bunun için ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemem gerekir belediyeden nasıl izin alınması gerekir lütfen bu konuda beni bilgilendirirseniz Teşekkür Ederim Saygılarımla

  • Merhaba Serkan Bey, mesajınız için teşekkürler. Köpek parkı için talep dilekçenizi doğrudan belediyenize gönderebilir ya da BİMER üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Yenimahalle Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Orman Su İşleri Bakanlığı’na da başvurunuzu iletebilirsiniz. Çevrenizde bu isteğinize destek olacak kişiler varsa, onlarla bir olarak imzalayarak da gönderebilirsiniz. Dileriz bu isteğiniz gerçekleşir ve köpeklere özel bir oyun alanı kısa sürede oluşturulur. İyi günler.

 2. Memlekette özelikle İstanbulda yeşile hasretken Köpek parkı var mı diye bir bakayım dedim. Sonuç tahmin ettiğimin ötesinde değil. Köpeklerinde sadece güvenli alanda koşmaya ihtiyacı var diye düşünüyorum. Yıldız parkı, belgrad ormanı ve daha nice ticari alana dönmüş yerlerin içine birde bunun için alan ayrısalar ne güzel olur. Ama sanırım çok şey istiyorum.

  Saygılar.

 3. Ömer Faruk SARIKAYA

  Merhabalar,
  Biz kayseri melikgazi belediyesi olarak kedi ve köpekler için bir oyun parkı planlamaktayız. Bu parkın içine konulabilecek ekipmanları hangi firmalardan temin edebileceğimiz noktasında yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Ömer Bey, öncelikle projeniz için tebrikler. Park ekipmanlarının nereden temin edilebileceğiyle ilgili bir bilgimiz yok, ancak daha önce bu parkları yapan belediyelerle işbirliği yapabilirsiniz diye düşünüyoruz. Saygılar.

 4. Oktay Kesgin

  Merhaba hayvan sever dostlarım Kocaeli Gebze ilçesinde ikamet ediyorum ve burada kedi/köpek parkı bulunmuyo çokça da hayvan sever dostlarım var ve birçok mahalleye yakın olan eşref Bitlis parkı bulunuyo
  Yeterince de büyük biz hayvan severler olarak belediyemize talep göndersek buraya isteğimizi karşılayabilirler mi yoksa bizlerden başka bir alan seçmemizi mi isterler örneğin bu parkın içinde çocuklarımızın oynayabileceği aşağı ve yukarı kısmında 2 adet çocuk parkı var en azından birini iptal edebilirler diye düşünüyoruz fikirlerinizi tavsiyelerinizi bekliyoru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir