Çarşamba , Nisan 17 2024

Kendisine sarılmak isteyen çocuğun yüzünü ısıran köpeğe verilen ölüm cezası uygulanmalı mı?

İngiltere Hornsea’de büyükanne ve dedesiyle gezmekte olan 21 aylık çocuk, bir bankta sahibiyle birlikte oturan Border Collie ırkı bir köpeği sevdi. Önce yanından uzaklaşan, daha sonra sarılmak üzere geri dönen çocuğun yüzünü ısıran 5 yaşındaki Jed adlı köpek ölüm cezası aldı. Jed, 5 aydır 58 yaşındaki sahibi Andrew Turpin ile beraber yaşıyordu.

Hull Daily Mailin haberine göre, Köpeğin sahibine 7 bin pound para cezası ve 12 ay tecilli olarak 4 haftalık hapis cezası verildi. Çocuğun yüzünün ise estetik ameliyatla iyileşeceği bildirildi. Çocuğun ailesine ödenecek para cezasının kesinleşmesinden sonra mahkeme köpeğin kamu için tehlikeli olduğu kanısına vararak, köpeğe ölüm cezası istedi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Bu hassas olayla ilgili tüm ayrıntıları dikkatle inceledik. Jed’in davranış ve mizaç özelliklerini göz önüne almak zorundayız. Bay Turpin, köpekle olay gününe kadar 4 aydır birlikte olduğunu açıkladı. Jed, çocuk ve insanlara alışkın olmayan bir iş köpeği idi. Jed’in kamuya karşı bir tehdit oluşturmadığı hususunda tatmin olmuş değiliz. Köpeğin uyutulmasına karar verdik ve bunu uygulamak için 28 gün süreniz var.”

İlgili yazı: Çocuklar, Köpekler ve Güvenlik

Mahkeme adına açıklama yapan Sandra Fawcett sözlerine şöyle devam etti:

“İyi haliniz, suçlamayı erken kabul etmeniz ve polisle işbirliği yapmanız da dikkate alındı. Genç bir insanda fiziksel zarara neden olduğunuz için 5.000 Pound, yarattığınız manevi travma için ise 2.000 Pound ceza ödemenize karar verildi.”

Açıklanan bu karar üzerine köpeğin sahibi Turpin, sessizce başını önüne eğdi. Köpeğin yok edilmesi kararına itiraz etmesi bekleniyor.

Bu haberin ardından sosyal medyada en çok tartışılan konu, olayda asıl sorumluluğun kime ait olduğuydu. Kimi çocuğun ailesinin çocuğa engel olması gerektiğinden, kimi ise köpeğin sahibinin çocuğu ve ailesini uyarmış ve engellemiş olması gerektiğinden bahsetti.

Çocuklarınıza önce hayvanlara saygı duymayı öğretin

Verilen karar ve olayla ilgili Reisner Veterinary Behaviour Services bir açıklama paylaşarak, kararın gereğinden fazla sert bir karar olduğunu belirtti ve şunları yazdı:

“Neden mi fazla sert? Bu köpek, sahibiyle beraber tasmalı ve kayışlı bir şekilde, kendi hâllerinde bankta oturuyordu. Çocuk köpeğe yaklaştı ve onu sevdikten sonra uzaklaştı, ama ona “sarılmak” için geri döndü ve yüzünden ısırıldı. Verilen ceza kabul edilemez ve umarız itiraz gerçekleşir. Ancak bu olay, bizlerin köpeklerimizin yalnızca savunucuları olduğumuzu hatırlatan güçlü bir örnek.

Bir köpeğin sorumluluğunu alıp beraber bir şeyler yapıyorsanız ve yaklaşılmak, dokunulmak, öpülmek/sarılmak gibi konulardaki toleransından emin değilseniz, utanmayın, SES VERİN ve çocukların ebeveynlerine nazik ama kesin bir dille köpeğinizin alanından uzak durmalarını söyleyin.

İlgili yazı: Köpeğiniz çocuklardan korkuyor mu?

Ya da sorumluluğunuzda bir çocuk varsa, ona tanımadığı köpeklerden güvenli bir uzaklıkta durmalarını öğütleyin. Hiç kimse kendi istiyor diye bir köpeğe dokunabilme hakkına sahip değildir. Çocuklarınıza önce hayvanlara saygı duymayı öğretmelisiniz. Dileriz çocuk bir an önce sağlığına kavuşur ve dileriz köpek Jed’in öldürülme cezasına itiraz kabul edilir ve ömür boyu kamusal alanlara girerken ağızlık takma zorunluluğuna çevrilir.”

Jed’in ölüm kararına karşı imza kampanyası büyüyor

Mahkemenin kararıyla ilgili ise hayvanseverler tarafından “ölüm cezasının iptali” için imza kampanyası başlatıldı. Kampanya metninde köpeğin tasmalı ve kontrol altında olduğu, çocuğun ise gözetimsiz bırakıldığı yazılarak, kararın “ömür boyu ağızlık takma” olarak değiştirilmesi istediği yazıldı.

İlgili yazı: Aileler, çocuklar ve köpek sahipleri için köpek ısırmasına karşı alınabilecek önlemler

Bunlara da göz atabilirsiniz

California ‘petshop’larda satılan hayvanlara kurtarılmış olma şartı getiriyor

New York Times’ın haberine göre, ticari amaçlı hayvan üreticisi ve aracılarına bir darbe olarak, California’da …

1 Yorum

  1. ben şahsen çocukların kamu için tehlikeli olduğunu düşünüyorum. hayvanları oyancak olarak algılamalarına sebep olan aileler, çocuklarını tehlikeli yapıyor. benim de köpeğim var. ama hiç bir çocuğun yaklaşmasına müsade etmiyorum.. ailelerini de uyarıyorum ” lütfen sahıp çıkın köpeğime zarar vermesini istemiyorum ” diye.. benim köpeğimin ihtiyacı olan sevgiyi ve ilgiyi ailece yeterince veriyoruz zaten.. başkalarına gerek yok.. Jed için de çok üzüldüm gerçekten.. umarım iş işten geçmeden kurtarılır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir