Perşembe , Haziran 20 2024

Çift Kat Tüye Sahip Köpeklerde Tıraş – Pomeranian Tıraşı

Uzun süredir Pomeranianların tıraş edilmesi ile ilgili birçok soru ve sorunla karşılaşınca böyle bir yazı yayınlamanın gerekliliğini hissettim. Daha 3 günlük Pomeranian sahiplerinin ırkla ilgili tamamen bilgiden yoksun paylaşımları ise birçok Pomeranian sahibini de yanlış yönlendirmekte. Bu yazı tüm çift kat tüye sahip köpekler için geçerlidir.

Tıraşlı Pomeranian veya Tüyleri Kısaltılmış Pomeranian

Pomeranian’ınızı bir kuaföre götürmek, özellikle de o kişinin hizmetlerini daha önce kullanmadıysanız, riskli bir girişim olabilir. Ne yapmak istediğinize dair net talimatlar vermeli ve en önemlisi, ne yapmak istemediğinizi açıkça belirtmelisiniz.

Pomeranian gibi çift kat tüylü bir köpeği tıraş etmek ya da tüylerini kısaltmak tüy köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Kısaltılmış olan tüyler hemen büyümeye de başlayabilirken, tüylerin uzaması çok uzun zaman alabilir ya da bir daha asla geri büyümeyecektir. Burada bu üç ihtimalin gerçekleşme oranları birbirlerine çok yakındır.

Köpeğiniz ne kadar yaşlıysa büyüme olmama ya da çok yavaş bir büyüme olma ihtimali o kadar artar. Eğer bu gerçekleşirse, ufak bir ihtimal ile köpeğiniz sadece 1 kat tüy çıkaracak bu da onun biçimsiz ve ırka uygun olmayan bir görünümle hayatını devam ettirme durumunda bırakacaktır.

İlgili yazı: Köpeklerde tüy yapıları / Köpeğim üşüyor mu?

Foto: World of Poms

Pomeranian Tüyleri Tekrar Eski Haline Dönüyor mu?

Tıraşlı Pomeranianlar, tüylerin geri çıkması gereken dönemde problemler yaşayabilirler. Tıraş, köpeğin hayatının kalan kısmı için tüy yapısını başkalaştırabilir. Bu problem genellikle tıraş/kısaltma sonrası Alopesi olarak adlandırılır.

Tüylerin istirahat fazı sırasında tıraş edilmesi/kısaltılması, hipotiroidizm veya evcil hayvanınızın metabolizmasıyla ilişkili diğer problemlerin ileri bir göstergesi olabilecek “tıraş/kısaltma sonrası Alopesi” için bir neden olduğu düşünülmektedir.

Pomeranian köpeği üzerindeki şey kürktür. İnsanlarda da kollarımızda, bacaklarımızda kürk olarak adlandırılan tüyler kafamızda ise saçlarımız vardır.

Kürk ve saç arasındaki fark, kürkün sadece belli bir boyuta kadar uzaması ve saçların büyümeye devam etmesidir.

Kürk, saç foliküllerinin hareketsiz olduğu “telojen faz” denilen dinlenme döneminden geçer. Kürkün büyüme evresinede “Anagen evresi” denir.

Pomeranian ve diğer İskandinav ırklarında, bunun kısa bir evre olduğuna inanılır. Kürk önceden belirlenmiş bir boyuta (köpeğin genleri sayesinde) kadar büyüyecektir.

Sonra büyümeyi durdurur ve telojen dinlenme periyoduna gider. İki kat tüy fazının uzunluğu, köpeğinizin yaşadığı stres miktarına göre değişebilir.

Eğer tıraş edecekseniz, Pomeranian gibi çift kat tüylü bir köpek almamanız hem siz hemde köpek için daha sağlıklı olacaktır.

Foto: World of Poms

Yaz Mevsimi İçin Pomeranian Tıraşı!!!

Bunu gerçekten yapmak istiyorsanız, belki de aslında satın almadan önce, istediğiniz köpek ırkı hakkında daha fazla düşünmelisiniz. Ayrıca, yapmak isteyebileceğiniz bir şey olmadığı için ilgili genel bakım miktarını da göz önünde bulundurun. Belki de bakıma ihtiyaç duymayan bir köpeği tercih edersiniz.

Pomeranianlar çift kat tüy yapısına sahiptir. 1. katta kısa, kabarık yumuşak tüyleri vardır bu bir yalıtım görevi görür ve daha uzun dış tabakayı desteklemeye yardımcı olur.Diğer bir deyişle, köpek yaz aylarında serin ve kış aylarında ılıktır.

Daha güçlü, daha uzun koruma kılları, köpeğinizin hava ve güneşin kendisinden gelen ısıya karşı yalıtılmasına yardımcı olur. Evrim, Pomeranian ırkı köpeği bu şekilde yarattı. Tüyleri çok kısaltırsanız, köpeğin doğal soğutma ve ısıtma kabiliyetini ortadan kaldırır ve iyilikten daha fazla zarar verirsiniz.

Köpeklerle insanlar birbirinden farklı varlıklardır. Köpekler cildinden serinlemezler. Patilerinin altından ve soluma ile serinlemelerini gerçekleştirirler.

Sahiplerin maalesef yanıldığı bir diğer konu, köpeklerini tıraş etmenin onun tüy dökmesini engelleyeceğine inanmalarıdır.

Tıraş olduktan sonrada Pomeranianlar ve diğer çift katlı tüye sahip ırklarda tüy dökülmesi devam edecektir.

Geçmişte hatalı tıraş edilmiş bir Pomeranian

Çift Kat Tüye Sahip Köpeklerde Tıraş !!!

Herhangi bir çift kat tüy yapısına sahip köpeğin tıraş edilmesi, gerektiğinde kendilerini sıcak veya soğuk tutabilmelerini ciddi şekilde engelleyebilir. Tüyler ayrıca cildin korunmasına da yardımcı olur. Pomeranian’ınızı rahat ve havalı hale getirmenin en ideal yolu, düzenli banyo yaptırmak ve taramaktır.

Tıraş, sadece köpeğin tüyleri çok kötü bir şekilde keçeleşmişse yapılabilir. Bunun dışında tıraş kesinlikle yapılmamalıdır.

Yazar: Ceyhun Duru

Bunlara da göz atabilirsiniz

Çikolata Köpeklere Neden Zararlı ve Köpeğiniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeklere en zararlı gıdalardan biri olan çikolatanın tehlikesini bilmeyen yoktur. Çikolata köpeklere neden zararlı ve köpeğiniz çikolata yerse ne yapmalısınız?

3 yorum

  1. Teşekürler….

  2. Mrb benım pomeranian köpegım var denize soktuk tüyleri tuhaf oldu bende kestim baya kısa sımdıde cıkmıyor ne yapa bılırım cıkması ıcın birde tüyler döküldü bazı bölgelerde o bölgeler karardı bır sene olcak neredeyse 2 yaşına girecek köpegım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir