Perşembe , Haziran 20 2024

Köpeğiniz titriyorsa bunlara dikkat

Köpeğiniz titriyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Heyecan gibi nispeten basit bir sebepten olabileceği gibi zehirlenme gibi ciddi bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Eğer titremeye ishal, kusma, topallama gibi belirtiler de eşlik ediyorsa derhal veteriner hekiminize danışmalısınız.

Distemper

Köpeklerde distemper, bir virüsün neden olduğu çok ciddi bir hastalıktır. Köpeğiniz aşıları tam değilse yavruluk ve ergenlikte ortaya çıkabilir.

Ateş, öksürük, göz ve burun akıntısı diğer belirtileridir.

Bulantı

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de taşıt tutması, kullanılan ilaçlar, çok fazla ya da yenmemesi gereken bir şey yemiş olmak bulantıya yol açabilir.

Böbrek ya da karaciğer hastalıkları da bulantıya neden olan hastalık arasında sayılabilir.

Titreme köpeklerde bulantı sebepli olabilir. Özellikle halsizlik, dudakları yalama, normalden fazla yutkunma ve salya salgılama, saklanma, esneme ve kusma eşlik eden belirtilerdir.

Bulantının tedavisi sebebine doğrudan bağlıdır. Zehirlenmenin de belirtisi bulantı olduğundan hemen veterinerinize danışılmalıdır.

Yaşlılık ve Ağrı

 Köpekler yaşlandıkça özellikle arka bacaklarında hafif titremeler görülebilir. Bu titremeler köpeğin yürümesine ve hareket kabiliyetine etki etmemelidir.

Titreyen bacakları yaşlılık belirtisi olarak görmek mümkün olduğu gibi, ağrı gibi diğer sebeplere de işaret ediyor olabilir.

Bu nedenle yaşlılık sebebiyle de olsa titremeler farkettiğinizde hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Zehirlenme

Pek çok zehir ya da toksin köpeklerde titremeyle farkedilir. Bunların bazıları o anda öldürmeyen toksik maddelerdir, bazıları ise çok tehlikelidir.

Toksik maddelere çikolata, sigara, xylitol, soğan örnek olarak verilebilir.

Titremeye halsizlik, aşırı salya, kusma, ishal eşlik ediyorsa hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayın.

Epilepsi/nöbetler

Köpekler de nörolojik bir hastalık olan epilepsiden muzdarip olabilirler.

Yığılma, bayılma, kaskatı kesilme, kasların seğirmesi, bilinç kaybı, ağzıda köpüklenme ve aşırı salya salgılama belirtileridir.

Tedavi ile nöbetleri kontrol altına almak mümkün olabilmektedir.

Heyecan

Bir köpeği mutlu etmek için fazla bir şey yapmaya gerek yok aslında. Sadece eve gelişiniz bile bir köpeğin havlamasına, titremesine hatta çiş kaçırmasına sebep olabilir.

Köpeğinizin sakin kalmayı öğrenmesini sağlamak için çalışabilirsiniz.

Örneğin eve geldiğinizde aşırı heyecanlanıyorsa eve gelişlerinizi daha sakin ve basit yapabilir, onunla hasret gidermeden önce sakinleşmesini ve oturmasını sağlayabilirsiniz.

Üşüme

Köpeğim üşüyor mu? yazısında detaylı olarak okuyabilirsiniz. Tıklayın.

Stres ve endişe

Aynı insanlar gibi köpekler de çeşitli sebeplerden strese girebilir ve bu duygu durumu onların hayatını etkileyebilir.

Araba yolculukları, çalan alarmlar, havai fişekler, gök gürültüsü, veteriner ziyaretleri, taşınma… Hepsi strese yol açabilen etmenlerdir.

Strese yol açan durumlar zamanla büyüyebilir ve davranış bozukluklarına da yol açabilir. Buna ayrılık anksiyetesini örnek verebiliriz.

Uygun eğitim yöntemleri ile buna engel olabilir, köpeğinizi daha huzurlu bir hale getirebilirsiniz.

Diğer nadir sebepler

Böbrek yetmezliği, nöbetlere neden olan nörolojik durumlar, beyin hastalıkları ve bazı hormonal sorunlar köpeklerde titremeye neden olabilir.

Anal keseleri dolan ve rahatsızlık veren köpeklerde de titreme görülebilmektedir.

Köpeğinizle ilgili herhangi bir değişiklik ya da sorun farkettiğinizde mutlaka uzman bir veteriner hekim ile görüşmeli, işi şansa bırakmamalısınız.  

Referans

Bunlara da göz atabilirsiniz

Çikolata Köpeklere Neden Zararlı ve Köpeğiniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeklere en zararlı gıdalardan biri olan çikolatanın tehlikesini bilmeyen yoktur. Çikolata köpeklere neden zararlı ve köpeğiniz çikolata yerse ne yapmalısınız?

11 yorum

  1. İyi günler benim 2 tane yavru pitbullum var ve iki gündür yemek yedikten sonra titrediklerini fark ettim. Yemek yedikten hemen sonra titreme ve mırıltı şeklinde uyuyorlar sizce sebeb ne olabilir. Teşekkür ederim iyi günler.

  2. selamlar benim kopegim su anda cok durgun ve bir sey yemiyor sabahtan ogle arsinda iyiydi ogleden sonra durgunlasti aksam eve geldigimde yerde yatiyordu koltuga cikmasini soyledim ama gucu kalmamis gibiydi kucakladim koltuga yatirdim ve siringayla su verdim yatiyor simdi acaba ne olmus olabilir sizden ricam bir bilgi bekliyorum saygilarimla celal akgul londra

  3. İyi günler benim köpeğim 14 yaşında son birkaç gündür iştahı kesildi pek bir şey yemiyor ve vücudu sürekli titriyor neden olmuş olabilir teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir