Pazar , Mayıs 26 2024

26 Ağustos “Ulusal Köpek Günü” nedir?

26 Ağustos Ulusal Köpek Günü, 2004 yılında hayvan hakları savunucusu Colleen Paige tarafından başlatılmıştır. Amacı, köpeklerle ilgili farkındalık yaratmak, köpek evlat edinmeyi desteklemek ve köpeklerin yaşam refahına ve önemine dikkat çekmektir. 26 Ağustos gününün özelliği ise, Paige henüz 10 yaşındayken ailesinin ilk köpekleri olan “Sheltie”yi barınaktan kurtardıkları tarih olmasıdır.

Ulusal Köpek Günü, yasal olarak şu anda yalnızca New York eyaletinde, 2013 yılında kabul edilmiştir. Dileğimiz tüm dünyada kabul edilmesi ve gereken önemin gösterilmesidir.

Ulusal Köpek Günü, melez ve safkan tüm köpeklerin günüdür, hiçbir ayrım yapılmaz. Misyonu, kurtarılmayı bekleyen, ailelerimizde bizlerle yaşayan, hayat kurtarmak için çalışan tüm köpeklerle ilgili farkındalık yaratmaktır. Kişisel güvenlik ve koruma, engelliler için rehber, ihtiyacı olanlar için terapist, bomba ve uyuşturucu arama için dedektör, arama kurtarma çalışmaları için kurtarıcı görevi üstlenen tüm köpekleri hatırlamak içindir.

Ulusal Köpek Günü, her türlü “ırk yasağına” da karşıdır. Köpekler insanların elinde farklı amaçlarla kullanıldığında bunu çoğu zaman hayatlarıyla öder. Köpek günü, bunu insanlara hatırlatır. Üretim çiftlikleri, merdivenaltı üreticilere de karşıdır, evlat edinmeyi savunur. Hayvanların yaşam refahına verilmesi gereken önemi anımsatır. Kontrolsüz üretimin durdurulması ve ırk köpeklerin yetiştirilmesinin “sorumlu yetiştirici”lere bırakılması gerektiğini vurgular. (Türkiye’de bu konuyla ilgili Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu’ndan bilgi alabilirsiniz.)

Bunlar da ilginizi çekebilir: 

 

Bunlara da göz atabilirsiniz

California ‘petshop’larda satılan hayvanlara kurtarılmış olma şartı getiriyor

New York Times’ın haberine göre, ticari amaçlı hayvan üreticisi ve aracılarına bir darbe olarak, California’da …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir