Pazartesi , Mart 19 2018
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Yavru köpeğim ağlıyor, ne yapmalıyım?

Yavru köpeğim ağlıyor, ne yapmalıyım?

Yavru bir köpek edindiniz ve eve geldiniz, fakat o çok ağlıyor. Onu yeni evine ve gerektiğinde tek başına olabilmeye nasıl alıştıracaksınız? Yavru köpeğim ağlıyor, ne yapmalıyım?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, yavru bir köpek annesi ve kardeşlerinden EN ERKEN 10-12 haftalıkken ayrılmalıdır. Aksi durumlarda köpeklerde çeşitli sağlık ve davranış sorunları görülebilir.

Yavru köpekler neden ağlar?

Anne ve kardeşlerinden yeni ayrılmış, eve yeni gelen bir yavru köpeğin ağlaması çok normal bir davranıştır. Anne ve kardeşlerinin varlığını arıyor, kendisini son derece güvensiz hissediyordur.

Ağlaması hatta uluması genellikle hayatının tehlikede olduğunu ya da terkedildiği hissine kapılmasıdır.

Bir köpeğin yeni evine alışması günler sürebilir, bizim görevimiz ise bu süreçte onu rahatlatmak ve kendisini güvende hissetmesini sağlamaktır.

Yavru köpeklerde ağlamanın nedenleri özet olarak:

  • Fiziksel (egzersiz, oyun) ya da duygusal (ilgi, şefkat) ihtiyaçlar
  • Ağrı, sağlık sorunları
  • Açlık, susuzluk gibi ihtiyaçlar
  • Korku, güvende hissetmeme, stres

Yavru köpekler ağlamaya ya da ulumaya başladıklarında düşündüğünüzden çok daha yüksek ve tiz sesler çıkarabilirler ve büyük ihtimalle siz yanlarına gittiğinizde susacaklardır. Ancak her ağladığında yanına gitmek de, tamamen duymazdan gelip saatlerce ağlamaya bırakmak da akıllıca değildir.

Bu davranışı engellemek için anlık değil, gün boyu süren bir önlemler zinciri gerekebilir.

Yavru köpeğin yeni ortamına alışması için kolaylaştırıcı yöntemlerden bazıları şunlar:

– Kaldığı yeri korunaklı bir yer haline getirin. Kuru, temiz ve rahat bir yatağı, sürekli taze suyu, gereken sıklıkta yemeği ve bunlardan uzakta tuvaletini yapabileceği bir yeri olmalı.

– Battaniye/yatağının altına sıcak su torbası koyarak sıcaklık hissetmesini sağlayabilirsiniz. (Zorlamayın, aşırı sıcağa maruz bırakmayın.) Yavrunun annesini tanıyorsanız, kokusunun olduğu bir örtüyü getirin. Ya da kendinize ait bir giysiyi yanında bırakabilirsiniz, sizin kokunuz da onu rahatlatabilir.

– Mümkünse evdeki ilk 4-5 gün, size yakın bir yerde durmasına/uyumasına izin verin. İstiyorsanız daha sonra yavaş yavaş kalacağı yere alıştırmaya başlayın. Bir anda onu uzun süre yalnız bırakmayın.

Sağlık kontrolleri için mutlaka güvenilir bir veteriner hekime götürün. Sağlık durumunu kontrol ettirin.

– Gün içinde yeterince ilgilenildiğinden, oyun ve sevgi ihtiyacının karşılandığından emin olun. Yavru köpekler kısa süreli ama sık bir egzersiz ihtiyacı duyarlar. Sosyalleştirmeye, kısa eğitim seanslarına hatta tuvalet eğitimine de başlayabilirsiniz.

– Yanında sürekli oynayabileceği, yavru köpeklere uygun oyuncaklar bırakın. Yaşına uygun, içine ödül maması saklanan oyuncaklar ya da kemirme oyuncaklarıyla keyifli vakit geçirebilir.

– Bulunduğu yeri ona olumlu deneyimler yaşatarak sevdirmeye çalışın. Yanından ayrılırken oyalanabileceği bir oyuncak verin.

– Gün içinde kısa aralıklarla onu yalnız bırakarak yalnız kalmaya alıştırın. Bir anda yapayalnız kalmak onda stres yaratacaktır.

– Eğer köpeğe kafes eğitimi veriyorsanız, ya da kendine özel bir alanda bırakıyorsanız, en fazla 3-4 saatte bir tuvalet ihtiyacı için onu oradan çıkarmalısınız. Köpekler yattıkları yere çiş-kaka yapmaktan – yapsalar bile öyle bir yerde durmaktan hoşlanmazlar. Zaten sağlıklı bir durum da değildir.

– Çok erken yaşta (yaklaşık 13-14 hafta öncesi) uzun süre yalnız bırakılan köpeklerde, ayrılık anksiyetesi görülme oranı daha yüksektir. Bu nedenle tek başına kalmaya yavaş yavaş ve onu strese sokmadan alıştırmalısınız.

– Köpekler için haftaiçi-haftasonu ayrımı yoktur, her gün aynıdır. Bu nedenle günlük rutinini bozmadan, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını düzenli karşılamalısınız.

– Yanından ayrılırken büyük veda sahneleri yaşatmamalısınız. Sizinle beraber olması da, tek başına vakit geçirmesi de onun için normal hayat sınırları içinde kalmalı.

Bunlar yapabileceğiniz en basit ve aslında hayatının sonuna kadar işe yarayacak uygulamalar, ancak durumunuza özel tavsiyeler için önerimiz alanında uzman bir pozitif köpek eğitimi uzmanı ve veteriner hekim ile birlikte bu süreci geçirmenizdir.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Korkan köpek nasıl sakinleştirilir?

Köpekler yüksek seslere karşı son derece hassas hayvanlardır, özellikle de söz konusu havai fişekler ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir