Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Çoban köpekleri kuzulara zarar verir mi? (Kuzulama döneminde çoban köpeği eğitimi)

Çoban köpekleri kuzulara zarar verir mi? (Kuzulama döneminde çoban köpeği eğitimi)

Sürü koruma köpekleri için en kritik zaman “kuzulama” yani doğum dönemidir. Sürü sahibinin ya da çobanın, köpeklerin sürüyü koruma rolünü benimsemesinde destek olmaları açısından en önemli zamandır.

çoban köpeği ve koyunlar
Kaynak: spanishmastiff.blogspot.com.tr

Aslında olması gereken, köpeğin doğum sürecine karışmaması yani gözlemci olarak kalması, oturması ya da uzanmasıdır. Fakat doğum sonrası bazı kokular ve sesler köpeğin merakını uyandırıp, ilgisini çekecektir. Eğer bir çoban kopeği daha önce kuzulama dönemine tanık olmadıysa, ya da çiftlikteki ilk doğumsa, kopeğinizin bunu içgüdüsel olarak bildiğini varsaymayın.

Kuzulama sırasında olabilecek olası davranış biçimleri şunlardır:

  • Köpek, incelerken anneyi taciz edebilir.
  • Köpek, anneden gelen plasentayı önceden yiyip, kuzunun erken doğumuna sebep olabilir.
  • Köpek, anneye doğrudan müdahalede bulunabilir
  • Köpek, doğan kuzuları çalıp onlara annelik yapabilir ya da öldürebilir.
  • İkiz doğumlarında, anne ikinci doğumu yaparken, köpek birinci kuzuyu kaçırabilir.
  • Köpek, yeni doğan kuzularla oynarken, o kargaşa içinde ölümlerine sebep olabilir.
yavru-kuzulara-kangal NTV
Kaynak: NTV

Ne yapabilirsiniz? Eğitim nasıl olmalıdır?

Eğer genç ve tecrübesiz bir koruma kopeğine sahipseniz, onu diğer çiftlik hayvanlarının yanına yerleştirin. Annelerin doğum yaptığı yere yakın olması duruma yardımcı olacaktır. Köpek böylece doğum esnasında oluşan kokuları alabilir, duyabilir, izleyebilir ama karışamaz.

Sürüyü gezdirmeye çıktığınızda, köpeğinizi yanınıza alın, ya da onunla özel gezintilere çıkın. Eğer köpeğin ihtiyacı var ise, kendinizi lider olarak konumlandırın. Köpeğinizin durumunu ve hareketlerini takip ettikten sonra gözetiminiz altında tutarak serbest olmasına izin verebilirsiniz. Gitmek istediğiniz zaman, kopeğinizi yakalayabiliyor olmanız gerekiyor.

Unutmayın ki köpeğinizi her zaman yanlış davranışlarında durdurabilir ve düzeltebilirsiniz. Dürüst ve uygun düzeltmelerle, koruma kopeğiniz anne ve yeni doğan kuzulara bulaşmayacağını anlayacaktır. Bu size çok büyük bir iş yükü gibi görünüyorsa, unutmayın ki, bir sezon boyunca olan dikkatli yönetiminiz, size omur boyu güvenilir bir suru kopeğini güvence edecektir.

çoban köpeği koyun ve kuzu
Facebook – Cinco Deseos Ranch Livestock Guardian Dogs

Son olarak, köpeğinizi otlakta (salmalıkta) yeni doğan bir kuzuyla gördüğünüz zaman hemen onun bir katil-hırsız olduğunu düşünmeyin. Yeni doğan kuzu ölü de doğmuş olabilir ya da doğumdan hemen sonra da ölmüş olabilir. Hatta bir taneden fazla kuzuya annelik yapmak istemeyen bir anne tarafından terkedilmiş olabilir. Böyle durumlarda sürü köpeği, bir köpek gibi davranıp kendi alanındaki ölü kuzuyla ilgilenmek isteyecektir.

Bu sorunu düzeltmenin tek yolu, köpeğinizi gözlemlemektir ve köpeğinize bazı sesleri öğreterek bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: Ranching with Sheep

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz yemeğini mama kabından alıp başka bir yere taşıyarak mı yiyor?

Köpekler için en günün en güzel saatlerinden biri yemek saatidir. Bazı köpekler yemeğini önünden kaçırıyormuşunuzcasına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir