Perşembe , Temmuz 18 2024

Köpek eğitimi için 10 olmazsa olmaz öneri

Köpek eğitimi için olmazsa olmazları bu yazıda bulabilirsiniz. Köpekler doğru yönlendirme ile çok hızlı ve kolay öğrenebilirler.

1. Onu dinleyin

Köpeğinizi dinlemeyi öğrenin. Eğer bir nesne, insan ya da başka bir hayvanla tanışmaktan hoşlanmıyorsa onu zorlamayın. Bu durumdan rahatsız olduğunun bir nedeni olduğunu söyleme çalışıyordur ve buna saygı duymanız gerekir. Konuyu zorlamanız daha büyük sorunlara yol açacaktır.

 1. Sevginizi esirgemeyin

  Foto: PetMD

Birçok kişi köpeğinin olumsuz davranışlarıyla o kadar meşguldür ki, iyi özelliklerini takdir etmeyi unuturlar. Büyük hata! Köpeğinize bol bol sevgi ve şefkat vermeyi hiçbir zaman unutmayın. Özellikle iyi bir şey yaptığında mutlaka onu sevin ve övün. Hatta gerekiyorsa birazcık şımartın.

  1. Gerçekten seviyor mu?

Foto: SheKnows

Bir kutuda “köpeklerin en sevdiği” ibaresi olması, köpeğinizin o mamayı seveceği anlamına gelmez. Bazı köpekler yemek seçer. Yumuşak ödüller çoğu zaman çıtır çıtır olanlara göre daha fazla ilgi çeker. Köpeğinizin neyi sevdiğini anlamak için çaba sarfedin.

 1. Ona ne yapmasını istediğinizi söyleyin

Köpeğinize “hayır” demeniz ona ne yapmasını istediğiniz hakkında bir ipucu vermez. Ona hayır demek yerine, ne yapmasını istediğinizi söyleyin. Örneğin eve biri geldiğinde o kişinin üstüne atlıyorsa, yalnızca “hayır” demeniz daha yükseğe zıplamaya çalışmasına bile yol açabilir. “Otur” ya da “bekle” gibi ne istediğinizi anlatan komutlar vermelisiniz ki aklı karışmasın.

 1. Tutarlı olun

  Foto ill.: Levi Nicholson

Köpeğinizin eğitim safhasına aile bireylerini dâhil etmeniz, eğitimde hangi noktada olduğunuzu bilmeleri ve yaklaşımları açısından önem taşır. Köpeğinizde aynı şeyleri aynı komutlarla istediğinize emin olun. Unutmayın, ,istikrar başarının anahtarıdır.

 1. Gerçekçi beklentiler içinde olun

Davranışın değişmesi ve öğrenilmesi zaman alır. Mucize eğitim tekniklerine inanmayın. Uzun bir süre köpeğiniz yaptığında ses çıkarmadığınız şeyleri bir anda yasaklamaya kalkarsanız, zorlu ve uzun bir eğitim dönemi sizi bekliyor olabilir. Ayrıca unutmayın ki, yasaklamaya çalıştığınız zıplama, kazma, havlama gibi birçok davranış aslında “normal” köpek davranışıdır. Sabırlı olun.

 1. Kaliteli beslenme şart

  Foto: Dognation

Köpeğinize kaliteli ve uygun miktarda protein ile besleyin. Bütün gün dışarda koşturan bir köpekler evde yayılan bir köpeğin beslenme ihtiyaçları farklıdır. Beslenmenin kalitesi ve yeterliliği köpeklerin davranışı açısından da önem taşır. Doğru beslenme tarzı konusunda mutlaka veteriner hekiminize danışın.

 1. İstediğinizi değil pekiştirdiğinizi alırsınız!

Eğer bir köpek sürekli olarak beğenmediğiniz bir davranış sergiliyorsa, büyük ihtimalle daha önce pekiştirilmiş bir davranıştır. En basit örneği, köpeğiniz size oyuncağını getirip “bunu at” diye havladığında, o oyuncağı atarsınız. Köpeğiniz havlamanın ona istediğini verdiğini pekiştirmiş olur. Bunu engellemek için köpeğiniz bir şey isteyip havladığı zaman, sizin istediğiniz bir şeyi yaptırıp, ondan sonra istediğini verin. Örneğin oyuncağı atmadan önce ondan sessizce oturmasını isteyebilirsiniz.

 1. Rüşvet mi, ödül mü?

  Foto: Pets4Homes

Eğitim amaçlı kullanılan ödül sistemi çoğu zaman rüşvet olarak görülür. Eğer ödül size istediğiniz davranışı getiriyorsa, neden olmasın? Köpeğinizle yaşadığınız her etkileşim onun için bir öğrenme fırsatıdır aslında. Öyle olmasaydı ödül vermediğiniz zaman sizinle takılmazdı değil mi? İyi davranışları yalnızca ödül maması ile değil, güzel sözler, başını sevme, oyun ve aktivite ile de ödüllendirebilirsiniz. Fakat unutmayın, davranış ödülü getirmeli, ödül davranışı değil.

 1. Özgürlük

Köpeğiniz eve ilk geldiğinde, özgürlüğü ona kademeli olarak vermelisiniz. Erken verilen geniş özgürlükler tuvalet eğitiminde kazalar ya da eşya kemirme gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. İlk başlarda bulunduğu alanları belirleyin. Bebek kapısı ya da kullanılmaya odalarınızı değerlendirebilirsiniz. Gözünüzün önünde olmadığı zamanlar ona güvenli ve rahat hissedeceği bir alan oluşturmanız işinize yarayacaktır.

İlgili yazı: Köpeklerde zaman algısı nasıldır?

Bunlara da göz atabilirsiniz

Nosework ve Scentwork: Köpeklere Faydalı Bir Oyun Deneyimi

Nosework ve Scentwork nedir? Köpekler için çok eğlenceli ve faydalı olan bu egzersiz ve oyunlarla ilgili daha fazla bilgi alın.

3 yorum

 1. Merhabalar Bilmiyorum iletini mi okuyabilirmisiniz. Derginizi çok beğenerek her ay satın alıyordun ancak neredeyse 5 aydır hiç bir yerde bulamadığım için alamıyorum. Bu konuda yardım istiyorum. Her ay bulabileceğim bir yer Hakkı’nda Tesekkürler iyi çalışmalar.

  Sevgilerimle Arzu Kİ5D

  26 May 2016 tarihinde 14:27 saatinde, Patipedia şunları yazdı:

  > >

 2. Merhaba Arzu Hanım,
  Patipedia olarak yalnızca internet ortamında yayın yapmaktayız. Aradığınız derginin ismi farklı olabilir mi?
  Sevgilerimizle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir