Son eklenenler

Pet terapi ve insanın iyileştirici dostları

Pet terapi, sağlık sektöründe yükselen bir değer olma yolunda hızla ilerliyor ve Dünya’nın önde gelen sağlık kuruluşlarında oldukça ciddiye alınıyor. Gelin bunun sebeplerini birlikte inceleyelim.

Foto: specials.myajc.com

Foto: specials.myajc.com

Pet terapi nedir?

Pet terapi, hayvanların yardımcı olduğu terapi ve aktiviteler için kullanılan genel bir terimdir. Kalp hastalıkları, kanser ve mental sağlık sorunlarında köpekler ve diğer hayvanlardan yardım alınması ve hastane-bakımevi sakinlerine ferahlık ve keyif sağlayıcı sosyal özellikleri nedeniyle gittikçe artan bir uygulamadır.

Hayvanlarla terapi nasıl işler?

Hastanede olduğunuzu hayal edin. Doktorunuz hastanede hayvanlarla terapi uygulamaları olduğunu söylüyor ve size ilgilenip ilgilenmediğinizi soruyor. Evet diyorsunuz ve size daha detaylı bilgi aktaracak bir görevli geliyor. Kısa bir süre sonra, terapi köpeği ve görevli hastane odanızı ziyaret ediyorlar. 10-15 dakika kadar yanınızda kalıyorlar. Köpeği sevmeniz ve görevliye sorular sormanız teşvik ediliyor.

dogvacaycom

Foto: dogvacay.com

Bu ziyaretten sonra şunu farkediyorsunuz: “Gülümsüyorum!” Daha az yorgun ve biraz daha iyimser olduğunuzu hissediyorsunuz. Aile ve arkadaşlarınıza bu harika köpekten bahsetmek için can atıyorsunuz. Hatta köpeğin bir sonraki ziyaretini iple çekiyorsunuz.

Hayvanlarla terapiden kimler faydalanabiliyor?

Pet terapi, özellikle aşağıdaki durumlarda, belirgin bir şekilde ağrıyı, endişeyi, depresyonu ve tükenmişlik hissini azaltan özelliğe sahiptir:

Dişle ilgili yapılan operasyonlar
Kanser tedavisi gören insanlar
Uzun süreli tedavi görmesi gerekenler
Kronik kalp hastalıkları nedeniyle hastanede yatmak zorunda kalan kişiler
Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan insanlar

Bu yararlar yalnızca hastalara değil, ziyaretlerde bulunan aile ve arkadaşlara da iyi geliyor. Rehabilitasyon gören hastalar için top atmaları, ya da köpekle beraber yürümeleri de öneriliyor.

Pet terapi aynı zamanda hastane olmayan, üniversite ya da birtakım gruplar gibi insanlara endişe ve stres bozukluğu konusunda yardımcı olan kurumlarda da gündeme gelebiliyor.

wetnosesdogtreatswordpresscom

Foto: wetnosesdogtreats.wordpress.com

Pet terapinin herhangi bir riski var mı?

Özellikle hastanelerde ilk akla gelen güvenlik ve temizlik konusudur. Birçok hastanede pet terapide görevli olacak hayvanların temizlik ve sağlık kontrolleri yapılmaktadır. İyi eğitimli olmaları ve davranışları da incelenen özelliklerdir. Ancak bugüne kadar terapi köpeklerinden geçen bir enfeksiyona rastlanmamıştır.

Mayo Clinic’in pet terapi programına kayıtlı bir düzineden fazla terapi köpeği bulunmaktadır. Bunlar kliniklere düzenli ziyaretler yapmakta, hatta özellikle talep edilmektedir. Köpeklerin hastane ziyareti ve hastanede bulunulan süre boyunca stres ve endişe azaltıcı özellikleri olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Mayo Clinic Staff

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: