Cumartesi , Aralık 3 2022

Köpeği olanlar için iyi bir komşu olmanın 5 yolu

Köpekler harika ev arkadaşlarıdır. Peki siz ve köpeğiniz iyi bir komşu musunuz? Komşularınızın da aynı fikirde olması için dikkat etmenizi önerdiğimiz birkaç konu var.

1. Anahtar kelime “kaka bırakmamak” olmalı
Köpeğiniz kakasını hiçbir zaman yerde bırakmayın. Bu hem çevre için hoş değil, hem de komşunuzun ayakkabıları için. Üşenmeyin ve geçtiğiniz yerleri mutlaka temiz bırakın.

Fotoğraf: moneymagpie.com

2. Köpeğinize görgü öğretin
Yürüyüşünüz sırasında bir sürü insanın yanından geçiyorsunuz. Köpeğinize merhaba demek isteyenler olduğu gibi, istemeyenler de çıkacaktır. Ona yanından geçenlere havlamamayı, hırlamamayı ve üstlerine atlamamayı öğretmelisiniz. Bu küçük eğitim en çok işe yarayanlardan biridir.

Fotoğraf: instructables.com

3. Sınırlarınızı koruyun
Köpeğinizin sınırlarınız dışına çıkmamasına özen gösterin. Otomatik tasma kullanıyorsanız, toplum içinde sizden çok uzaklaşmasına izin vermeyin. Size yakın olduğunda onu daha kolay kontrol edebilirsiniz.

iCalmDog dog home alone
Fotoğraf: throughadogsear.com

 

4. Huzur sağlayın
Köpeğinizin gün içinde havlaması için birçok nedeni olabilir, fakat bütün gün o sesi dinlemek zorunda kalan komşularınız bu nedenlerle ilgilenmeyecektir. Yüksek enerjili bir köpeğiniz varsa yürüyüş sürelerini uzatabilirsiniz, ya bir köpek gezdiriciyle anlaşıp gün içinde onu gezdirmesini isteyebilirsiniz. Eğer köpeğinizde ayrılık anksiyetesi varsa, veterinerinizle ve güvenilir bir eğitmenle neler yapılabileceğini değerlendirin. Bu süreçte de köpek kreşi kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: womansday.com.au

5. Kendinizi ve köpeğinizi tanıtın
Komşularınızda iletişime geçtiğinizde, onların köpeklerle ilgili ne düşündüğünü ve herhangi bir sorunları olup olmadığını anlama şansınız olur. Bunun yanında, köpeğiniz bir şekilde kaçarsa, sizden başka arayacak kişiler de tanımış olursunuz. Komşularınıza herhangi bir rahatsızlıkları olduğunda size gelebilecekleri güvencesini verin.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Karantina Süreci ve Köpekler | Davranış

Dünyamızı saran Covid-19 salgını sebebiyle hepimiz evlerimize kapandık. Peki köpekler bu durumdan nasıl etkileniyor? Karantina süreci öncesi ve sonrasında köpekler için neler yapabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir