Çarşamba , Eylül 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Şefkat yorgunluğu (compassion fatigue) nedir?

Şefkat yorgunluğu (compassion fatigue) nedir?

 

Fotoğraf: Veterinary Team Brief
Fotoğraf: Veterinary Team Brief
Eylül 2014’te, davranış uzmanı veteriner Sophia Yin 48 yaşında intihar etmişti. Kitapları çok satan, konusunda duayen olan Dr. Yin, pozitif pekiştirme yöntemi hakkında geliştirdiği metodlar köpek davranışı biliminde çığır atlanmasını sağlamış bir bilim insanıydı. Ölümünün ardından Huffington Post’ta çıkan haberde, Dr. Yin’in köpek davranışı hakkında dünyaya kattıklarının azımsanamayacak kadar mühim olduğunun altını çizilmişti.

Ve işte belki de, hayvanlara kendini bu kadar adamış olmak Dr. Yin’i kendi hayatını sonlandırmaya itmişti. Dr. Yin’in en yakınları davranış bilimcis,nin şefkat yorgunluğundan muzdarip olduğunu belirttiler. Tulane Travmatoloji Enstitüsü’nden Charles Figely, Ph.D verdiği tanıma göre şefkat yorgunluğu:

“Travma görmüş ya da acı çeken hayvanların ve insanların bakımını üstlenenlerin geçirdikleri stres yüzünden yaşadıkları duygusal tükenme. İkincil-travmatik stres bozukluğu (İTSB) olarak da bilinen şevkat yorgunluğu depresyona ve intihar düşüncelerine sebep olabiliyor. İTSB’dan mağdur olanların sayısı oldukça fazla ve Dr. Yin yaşadığı bunalımda yalnız değil.”

Fotoğraf: Sacbee
Fotoğraf: Sacbee
Veterinerler üzerinde yapılan akıl sağlığı anketinin bulgularına göre, her altı veterinerden biri intihar etmeyi aklından geçirmiş. Yakın zamanda yayımlanan bir başka araştırmaya göre, hayvan kurtarma işlerinde çalışanların intihar oranı bir milyon çalışanda 5.3 ortalamasında. Amerika’da yapılan bu çalışma, bu rakamın çok yüksek olduğunu ve Amerikan işçilerinin ulusal intihar oranının ortalama 1 milyonda 1.5 olduğunu belirtiyor.

İster barınaklarda çalışan bir görevli ister küçük bir kasabada veteriner, ister dünyaca tanınmış bir hayvan davranış bilimi uzmanı olun, yaptığınız iş her gün şefkatle ama etkili bir şekilde acı çeken ve yardıma muhtaç olanların taleplerini karşılamak olunca, şefkat yorgunluğu yaptığınız işin bir sonucu oluyor.

Delaware’de barınak direktörü olan Justina Calgiano’un açıkladığı gibi “Hayvan bakımı ve kurtarmasında çalışan insanlar için kişisel sınırlar çizmek çok zor, çünkü yaptığımız bizim için sadece bir “iş” değil, sanki bir din gibi”.

Her ne kadar başarı hikayeleri, hayvanların ömürlük yuvalar bulması kendini bu işe adamışları bu uğurda yollarına devam etmelerini sağlasa da, o dönemde hayvanların çekmiş olduğu acılara şahit olmak bile bakımını üstlenenlerde stres yaratıyor.

 

ba2
Banu Aydın tarafından kurtarılan ve yuva arayan köpekler. İletişim: 0 549 748 19 08
Ne yazık ki mutlu sonla biten hikayeler her zaman mümkün değil. Tıbbi nedenler, davranış sorunları ve yer sıkıntısı yüzünden bir çok hayvan kurtarılamıyor.

Her ne kadar kurtarma işinde çalışanlar için kendilerine zaman ayırmaları ve stresle mücadele etmelerini tavsiye etmek en kolay öneri gibi gelse de, gerçek bu kadar basit değil. Bunun da en önemli sebebi, hayvan bakımı ve kurtarması ile ilgilenenler için bu işler genelde gönüllü yaptıkları bir iş ve hayatlarını geçindirmek için çalıştıkları ayrı bir kariyerleri var. Bu da demek ki boş zamanlarını bu işe adamış insanların, kendilerine ayıracak zamanları kalmıyor.

ba1
Banu Aydın tarafından kurtarılan ve yuva arayan köpekler. İletişim: 0 549 748 19 08

Ayrıca, ihtiyacı olan hayvanlara geçici yuva bulmak çok zor bir iş. Kurtarma işinde çalışanlar ve veterinerler bu durumda kendi evlerine ihtiyaç duyan hayvanları almak durumunda kalıyorlar. Ve ne yazık ki genelde bunlar geçmişte yaşamış oldukları travmalar yüzünden davranış bozuklukları ve/ya tıbbi sorunları olan hayvanlar.

Fotoğraf: Anything Pawsible
Fotoğraf: Anything Pawsible
Hayvanlar için çok derin şefkat besleyen kişiler sırtlarına çok büyük yük alıyorlar. Hayvanlar kendi adlarına konuşamadıkları için, kişisel sınırlarını aşarak ihtiyaç duyan bu hayvanlara ses olmak zorunda hissediyorlar. Yaptıkları işte başarılı olmalarını sağlayan empati, hayvanlara sevgi ve kendini adama aslında bu işe baş koymuşları kolay incinebilir kılıyor.

Kendilerine zaman ayırmakta zorlanan bu insanların, bir şekilde dışarıdan destek alması çok mühim. Ülkemizde, yaşanılan psikolojik rahatsızlıkları konuşmak hala bir tabu olsa da, bu tip bunalımlarla tek başına mücadele etmek de çok zor.  Hayvan bakımı ve kurtarması ile ilgilenenlerin yaşadıkları şefkat yorgunluğu gerçek bir sorun ve gerekli yardımları almaları, onlar ve onların sevenleri için çok mühim.

Barkpost

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Beşiktaş’ta köpeğe sarılarak uyuyan çocuk

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde sokakta bir köpeğe sarılarak uyuyan çocuk videosu hem duygulandırdı hem hüzünlendirdi. Sosyal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir