Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Sağlık: Çam keseböceğine dikkat!

Sağlık: Çam keseböceğine dikkat!

Çam keseböceği ya da Latince ismiyle Thaumetopea pityocampa bahar aylarında özellikle çam ağaçlarının altında bulunabilen ve temas ettiği zaman köpekler için öldürücü sonuçlar doğurabilen çok tehlikeli bir böcektir. 

Displaying 260px-Thaumetopea.pityocampa.01.jpgAslında bir nevi kelebek olan bu çam keseböcekleri ile temas eden köpeklerin dilleri şişiyor ve müdahale edilmezse nefes alamadıkları için boğularak ölüyorlar. Bu kelebeklerin tırtılları genelde peşpeşe dizili çam ağaçlarının diplerinde duruyorlar. Kendileri 3-5 cm uzunluğunda ve tüy kaplı olan bu böcekler, Mayıs ortalarında ağaçlardan toprağa inerek koloniler halinde yemek arıyorlar. Eğer sizin de meraklı bir köpeğiniz var ise bu aylarda çok dikkatli olmanızı öneririz.

Bu larvaları merak eden köpekler patileri ile dokunuyor, ve deri ile temas edince larvadan asidik bir zehir salgılanıyor. Can acısı çeken köpek, acısını dindirmek isteyip patisini yalamaya başladığında zehir ağıza ulaşmış oluyor.

Unutmayın, bu zehir insanlara da çok zararlı. Köpeğinizin başına böyle bir durumda geldiğinde, ki göstermiş olduğu alerjik reaksiyondan ve aşırı salyalanmadan anlayabilirsiniz. Köpeğinizi hemen en yakın veterinere götürmelisiniz. Ağzını suyla yıkamak ilk müdahale olabilir ama sizin de eldiven giymeniz gerekli.

Şehir merkezlerinde belediyeler gerekli ilaçlamaları yapıyor olsa da, ormanlık ve şehir dışı bölgelerde köpeklerimizi gezdirirken çok dikkatli olmalı, ve hatta belki bir süre uzak durmalıyız. Gerekirse ağızlık takarak hayati önlem alabiliriz.

Başına bu durum gelen bir köpek sahibinin deneyimini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Pet ve Kamu

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir