Pazartesi , Mart 19 2018
Ana Sayfa / Sağlık / Sağlık: Çam keseböceğine dikkat!

Sağlık: Çam keseböceğine dikkat!

Çam keseböceği (Latince ismi Thaumetopea pityocampa) bahar aylarında özellikle çam ağaçlarının altında bulunabilen ve temas halinde köpekler için öldürücü sonuçlar doğurabilen çok tehlikeli bir böcektir.

Displaying 260px-Thaumetopea.pityocampa.01.jpgÇam keseböcekleri aslında kelebek familyasından sayılabilir. Bu böceklerle temas eden köpeklerin dilleri şişiyor ve müdahale edilmezse solunumları kesildiğinden boğularak ölüyorlar. Bu kelebeklerin tırtılları genelde peşpeşe dizili çam ağaçlarının diplerinde duruyorlar. Çam keseböceklerinin uzunluğu yaklaşık 3-5 cm kadardır ve tüy kaplı hayvanlardır. Genellikle baharda, Mayıs ortalarında ağaçlardan toprağa inerek koloniler halinde yemek ararlar. Eğer sizin de meraklı bir köpeğiniz varsa bu mevsimde çok dikkatli olmanız gerekir.

Bu larvaları merak eden köpekler patileri ile dokunuyor, ve deri ile temas edince larvadan asidik bir zehir salgılanıyor. Can acısı çeken köpek, acısını dindirmek isteyip patisini yalamaya başladığında zehir ağıza ulaşmış oluyor.

Hayvanların yanısıra, bu zehir insanlar için de çok zararlı. Köpeğinizin başına böyle bir durumda gelirse, alerjik reaksiyondan ve aşırı salyalanmadan anlayabilirsiniz. Köpeğinizi tedavi ve önlem alınması için derhal en yakın veterinere götürmelisiniz. İlk müdahale olarak ağzını suyla yıkayabilirsiniz ancak sizin de eldiven giyerek önlem almanız gerekir.

Şehir merkezlerinde belediyeler gerekli ilaçlamaları yapsa da, ormanlık ve şehir dışı bölgelerde köpeklerimizi gezdirirken çok dikkatli olmalı, ve hatta belki bir süre uzak durmalıyız. Gerekirse ağızlık takarak hayati önlem alabiliriz.

Başına bu durum gelen bir köpek sahibinin deneyimini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kaynak

Bunlara da göz atabilirsiniz

Korkan köpek nasıl sakinleştirilir?

Köpekler yüksek seslere karşı son derece hassas hayvanlardır, özellikle de söz konusu havai fişekler ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir