Perşembe , Mayıs 30 2024

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru köpek tuvalet eğitimi sabır, dikkat ve anlayış gerektiren bir süreçtir. Köpeklere tuvalet alışkanlığı kazandırmak hem sizin hem de köpeğinizin mutluluğu ve temizliği için önemlidir.

Tuvalet eğitimi yalnızca hijyen açısından değil, köpeğinizin bundan sonraki davranışlarında sizden rehberlik bekleyeceği için de gelecekteki eğitimlerin temelini oluşturur.

Tarihi geçmiş yöntemlerden uzak durun

Köpeğinizin burnunu çiş yaptığı yere sürtmek, temizlerken izletmek ve azarlamak YANLIŞTIR. 

Şu senaryoya bakalım: Köpeğiniz siz yokken halıya çiş yapmış. Odaya girdiniz ve köpeğiniz size doğru geliyor. O anda çişi gördünüz ve köpeğinize bağırmaya başladınız. Köpeğin zihninde sizin azarlamanız, size doğru gelişiyle ilişkilenir ve onarılması güç sorunlara yol açar. 

Ödül ve cezada zamanlama önemli 

Köpeğinizi bir yere çiş yaptığı için uyaracaksanız, bunu “o anda” yapmalısınız. Yani onu iş üstünde yakalamanız gerekir. Aynı şekilde doğru bir şey yaptığında da ödüllendirmeyi anında yapmalısınız.

Yavru köpeğiniz onun için tasarladığınız çiş alanına çiş yaptığı zaman onu hemen ödüllendirin. 

Köpeğinizi uyarırken ise, dikkat etmeniz gereken önemli nokta, olumsuz tepkinizi “sizin önünüzde” çiş yapması ile değil “yanlış yere” yapmasıyla ilişkilendirmesini sağlamaktır.

Unutmayın onu bilmediği bir şeyden dolayı cezalandıramazsınız. Önce ona yol gösterip doğru olanı yapmasını teşvik etmeniz gerekiyor. 

Fizyolojik sınırlar

Köpeklerin idrarlarını tutabilmeleri için kaslarının yeterince gelişmiş olması gerekir. Örneğin, 3 aylık bir köpek idrarını en fazla 4 saat tutabilir.

Yani gerekli tüm eğitimleri almış olsa bile, fizyolojik olarak mümkün olan maksimum süre budur.

Tasma ve kayış ile alışkanlık kazandırmak

Pek çok köpek sahibi yavru köpeğinin ne zaman çiş yapacağını kısa süre içinde kestirebiliyor.  

Oyun oynadıktan, mama yedikten, eve misafir geldikten (heyecanlandıktan) sonra yavru köpekler genellikle en geç 15-20 dakika içinde çiş yapma ihtiyacı duyar.  

Burada devreye girerek, köpeğinize tasma takıp onu çiş yapmasını istediğiniz yere götürerek çiş yapmasını sağlayın ve anında ödüllendirin. 

Bu şekilde hem sizin önünüzde hem de tasması takılıyken çiş yapmaya alışmasını sağlayacaksınız. 

Tuvalet alanı nasıl olmalı? 

Birçok köpek sahibi gazete, ped gibi malzemeler kullanır. Bu da bir seçenek olsa da ideal olan köpeğinizin dışarı çıkmaya başladığında tuvalet ihtiyacını gidereceği yeri düşünerek bir alan oluşturmaktır. 

Eğer köpeğiniz dışarı çıktığında çim alana tuvaletini yaptıracaksanız, gazete yerine ufak bir kutuya çim alan tasarlayabilirsiniz.

Bu yöntem yavru köpeğiniz dışarı çıkmaya başladığında yabancılık çekmemesini ve çok daha kolay bir geçiş süreci yaşamasını sağlar.

Kafes Eğitimi (Crate Training) için bilgi almak için buraya tıklayın. 

3 aylık bir yavru köpek için örnek program

– 3 aylık bir yavrunun idrarını en fazla 4 saat tutabileceği göz önüne alınmalıdır.

– Sabah kalkınca yaptığınız ilk şey yavruyu dışarı çıkarmak olmalı. Dikkatini dağıtmayacak bir ortamda, “hadi çiş” gibi alıştırma cümleleriyle işini halletmesi öğretilmelidir.

– İlk dışarı çıkışın sabah 07:00 olduğu varsayılırsa, saat 11:00’de tekrar çıkarılmalıdır. Sonra 15:00, 19:00 ve gece 23:00’te çıkması ritüeliniz olmalı.

– Küçük bir yavru gece tuvalet kazaları yaşayabilir, ama merak etmeyin uzun sürmeyecektir. Mümkünse saatinizi kurup gece 03:00’te tekrar çıkarmayı deneyebilirsiniz.

– Yavru köpekler yemek yedikten yaklaşık 15 dakika sonra tuvalet ihtiyacı duyarlar.

– Tuvalet eğitimi sırasında yavruyu her oyundan, uyandıktan ve oyuncak kemirdikten sonra tuvalete çıkarmanız, öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

Bu yazılara da göz atabilirsiniz:

Yavru köpeklerde diş çıkarma ve dişleme (ısırma, çiğneme, kemirme) dönemini nasıl daha kolay geçirebilirsiniz?

Ağaç yaşken eğilir: Yavru köpeklere ‘aile terbiyesi’!

(Yavru köpeğinizi ilk kez dışarı çıkarmadan önce veteriner hekiminizden onay almayı unutmayın!)

Bunlara da göz atabilirsiniz

Hukuk: Sürücünün trafik kazasında yaralanan hayvanı tedavi ettirmesi

Hukuk: Sürücünün trafik kazasında yaralanan hayvanı tedavi ettirmesi halinde bütün tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından …

2 yorum

  1. Kopegim haliya isiyo maltese terrier yavru 3 aylık nasil bir eğitim veririm balkona alıştırmam için ne yapmalıyım bir iki sefer kakasini yediğini gördüm ne yapmam gerekiyo bana biraz bilgi verirmisiniz

    • Benim beagle cins bir köpeğim var 2,5 aylık o da kakasını yiyiyor gece bir şey yapamıyoruz sabah engellemeye çalışıyor ama olmuyor ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir