Salı , Temmuz 9 2024

Köpekler için etkili yuva arama ilânı hazırlama

Özellikle sosyal medyada her gün yüzlerce yuva arama ilânı yayımlanıyor. İyi niyetle de olsa stratejik ya da bilgi ile ilgili hata içeren ilânlar ise hem yuva arayan köpeklerin gönüllülerini hem de ailesine bir köpek katmak isteyen kişileri yoruyor, hatta başarısız eşleşmelere neden oluyor.

Yuva arama ilânı nasıl hazırlanmalı

Ona bir isim verin. Ondan ismiyle bahsetmek ayırt etmeyi kolaylaştırır. Her köpek ayrı bir bireydir. Hatırda kalan bir isim seçin.

Temel bilgileri yazın. Cinsiyet, yaş, yuva aradığı şehir, iletişim bilgileriniz her ilânda yer almalı.

Karakterini açıklayın. Bir köpeğe yuva ararken karakteri ön plana çıkmalıdır. Hikâyesi ne kadar acıklı olursa olsun, unutmayın ki köpeğin geleceği için asıl önemli olan nasıl bir köpek olduğu ve mutlu bir gelecek vaat etmesidir. Kötü anıların gelecekteki mutluluğa gölge düşürmesine izin vermeyin.

Doğruları anlatın. Doğru köpeği doğru insanlarla buluşturmanın ilk kuralı, gerçekleri söylemektir. Tabii bu her iki taraf için de geçerli. Örneğin yuva arayan köpeğin tuvalet eğitimi yoksa var dememelisiniz. Ya da evlat edinmek isteyen kişiler köpek ilk halıya çiş yaptığında pes edecekse “öğrenir, hallederiz” dememeli.

Özel bir durumu varsa saklamayın. Yuva arayan köpeğin herhangi bir sağlık ya da davranış sorunu varsa, bunu asla gizlemeyin. Bu tür durumları yok saymak, yuva bulma işlemini başarısızlığa uğratacaktır. Unutmayın ki göreviniz doğru köpek ile doğru aileyi buluşturmak.

Onunla yaşamı betimleyin. Yuva aradığınız köpeği öyle bir anlatın ki, okuyan kişi bir an için kendini o köpekle yaşıyormuş, onunla bir anısını paylaşmış gibi hissetsin. Bağ kurmayı kolaylaştırın, insanların onunla beraber vakit geçirmek istemesini sağlayın.

Fotoğraf kalitesine özen gösterin. Fotoğrafların kullanacağınız mecraya uygun boyutta ve çözünürlükte olmasına dikkat edin. Köpeğin yüz ifadesi ve duruşunun belirgin olması ışıklandırma kadar önemlidir. Her paylaşımınızda farklı fotoğraflar kullanmayı deneyin.

Video paylaşmaya çalışın. Bir köpeğin hareketleri karakteriyle ilgili birçok ipucu verir. Yuva arayan köpeğin tasmayla yürürken, başka bir köpekle oynarken ya da siz çağırdığınızda gelirken bir videosunu çekmek çok etkilidir.

İpuçları verin. Köpek (geçici yuvadaysa) ev şartlarına olan uyumunu, insanlarla ya da diğer hayvanlarla bir arada bulunmaktan hoşlanıyorsa o anları fotoğraflamaya özen gösterin.

Örneğin top oynamayı çok seviyorsa topuyla oynarken, kanepede yatmayı seviyorsa kanepede yatarken bir pozunu yakalayın.

İlgili yazı: Bir köpek sahiplenme ve onu geri bırakma hikâyesi

Güncel bilgiler verin. Örneğin köpek 1 yaşını geçtiyse, yavru hallerinin fotoğraflarıyla yuva arayışına girerek potansiyel ailelerin güvenini sarsmayın. Her zaman dürüst olun.

Lâfı uzatmayın. Sosyal medyada çok uzun yazıları çok az kişi okuyor. Vermek istediğiniz bilgileri çok uzatmadan kısa cümlelerle yazın.

Etiket (hashtag) kullanımı. Sosyal medyada özellikle Instagram’da etiketler çok önemli. Herkes açık ilânlar oluştururken hesabınız “gizli” ise, paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınızın görebileceğini unutmayın.

Yuva arama ilânlarınızda kullanabileceğiniz birkaç örnek şöyle: #yuvaariyor #yuvaol #barinaktansahiplen #satinalmasahiplen #kopeksevgisi #hayvanseverler

Tüm köpeklerin sevgi dolu evlerine kavuşmasını dileriz.

Eklemek istedikleriniz varsa aşağıya yorum olarak bizimle paylaşın!

Bunlara da göz atabilirsiniz

Görev başındaki köpeklere dikkat: Rehber köpekler ve görev köpeklerine yaklaşım

Hayatımızda ev ve aile köpeklerinin önemi çok büyük ve onlar hakkında birçok şeyi bildiğimizi var …

3 yorum

 1. Köpeğin adını siz koyun. Benimki Can

  Bu 6 aylık Sakin ve uysal cici Kangal yavrusu Çekmeköyde dışarda şu anda site içinde bir gezdirme alanındaymış fakat heran dışarı postalanabiilr. Resmini hemen gönderirim.
  Sahiplenmek isteyen var mı? Yardımcı olacağım.
  Can 0541 836 30 29

 2. • Minty
  • Siyah- Belçika malionis kırması-yavru-Erkek
  • 50*15*30 cm. sokakta.. diğer büyük köpeklerin korkusu bir yana ve soğuğun etkisinden titriyor.
  • Bakımsızlıktan kötü bir durumda. Sıcak yuvanızda ona da ömürlük bir yer var mı ?
  • Iletişim : 0545 682 8572

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir