Pazartesi , Mart 19 2018
Ana Sayfa / Sağlık / Hindistan cevizi yağının köpekler için kullanımı ve faydaları

Hindistan cevizi yağının köpekler için kullanımı ve faydaları

Hindistan cevizi yağı, sağlıklı hayat konusu ile ilgilenenlerin yeni favorisi. Yemeğe katmaktan, vücuda ve saça sürmeye kadar bir çok konuda hindistan cevizi yağı artık hayatımızın bir parçası oldu.

Evcil hayvan sahipleri de, bu ürünü kullanmaya başladı. Ne de olsa, konu hayvanların menfaati olunca her zaman en iyisini hakettiklerini düşünüyoruz.

Köpekler için hindistan cevizi yağının bir çok faydası ve kullanılabilecek bir çok alanı var.  Tabii ki, her zaman veterineri onayını almakta fayda var ama genel olarak hindistan cevizi yağını köpekler için kullanabiliriz.

Köpekler için iyi bir şey mi bu hindistan cevizi yağı?

Kısa cevabı evet! Hindistan cevizi yağının en önemli farkı yüzde 90 doymuş yağdan oluşuyor olmasıdır.

Bazı insanlar için doymuş yağ demek sağlıksız olduğu algısını uyandırsa da, bu kesinlikle hindistan cevizi yağı için geçerli değil. Bu üründeki doymuş yağların çoğu orta zincirli trigliserit (MCT) diye bilinen yağ asidinden oluşur ve bunlar kullanım için hemen parçalanır, vücutta depolanmaz.

Tabii ki her zaman ölçülü davranmak, çok kaçırmamak lazım. Aksi takdirde, ishale neden olabilir.

Foto: Outwardhound

Köpeğinizin yemeğine her gün az bir miktarda hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. 8 kiloluk bir köpek için, bir tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi vermek yeterli olacaktır. Öncelikle köpeğin ne kadarını tolere edebileceğini tartıp, gerekirse verdiğiniz miktarı zaman ile artırabilirsiniz. Birçok köpek tadına bayılacaktır.

Bunun yanında tabii ki birçok faydası da var:

  1. Sağlıklı Tüyler

Hindistan cevizi yağı köpeklerin tüylerinin parlak ve sağlıklı hâle gelmesine yardımcı olur.

  1. Sağlıklı Cilt

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda köpeğin vücundaki sorunlu bölgelere merhem niyetine de kullanılabilir. Özellikle egzama, kurumuş/çatlamış deri, mantar ve arı sokmaları gibi cilt sorunlarında kullanabilirsiniz. Sorunlu bölgeye az bir miktarda sürebilirsiniz. Köpeğiniz tadını da çok beğeneceği için, yalamaya çalışacaktır.

Hindistancevizi yağı genelde 25 derecede yumuşamaya ve sıvılaşmaya başlar. Bir miktarını elinize aldığınız zaman sizin vücut ısınız ile yumuşayan hindistan cevizi yağını köpeğinizin rahatsız olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Foto: Petpost
  1. Küçük Yaralar ve Sıyrıklar

Yüzeysel olarak uygulayacağınız hindistan cevizi yağı küçük yaralar ve sıyrıklar için çok faydalıdır ve kesinlikle zararlı bir yanı yoktur. Ürün doğal antibakteriyel, antiviral ve antimantar özelliklere sahiptir.

Bu uygulamayı yaparken köpeğiniz yağı yalayabilir. Yalamasının hiçbir zarar yoktur, hatta kötü nefes kokusuna iyi gelir. Fakat yüzeyde emilebilmesi için, bu uygulamayı yaparken beş dakika boyunca köpeğin bu bölgeyi yalamaması gerekir. Bu zaman da, ya o bölgeyi bir şey ile kaplayabilirsiniz ya da köpeğinizin erişmesini engelleyecek yakalık giydirebilirsiniz.

İlgili yazı: Aromaterapide kullanılan bitkisel yağlarla ilgili bilmeniz gerekenler

  1. Koku

Ağız kokusuna faydalı olduğu gibi, bu ürünü banyo sırasında kullanırsanız köpeğinizden gelen kötü kokuların azaldığını da gözlemleyeceksiniz.

  1. Bağışıklı Sistemini Kuvvetlendirme ve Sindirime Yardımcı Olma

Hindistan cevizi yağının içinde bulunan laurik asit ve kaprilik asit bakteriyel enfeksiyonların oluşumuna engeldir. Bağışıklığın güçlendirilmesi için hindistan cevizi yağını köpeğinizin mamasına ekleyebilirsiniz.

Ürün ayrıca, besinlerin daha kolay özümsenmesini ve dolayısıyla metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Kolit ve hassas bağırsak sendromu gibi durumlara da fayda ettiği bilinir.

Piyasada artık birçok çeşidini bulabileceğimiz hindistancevizi yağının, naturel ve arıtılmamış olanı her zaman için daha kalitelidir.

Kaynak: I

Bunlara da göz atabilirsiniz

Korkan köpek nasıl sakinleştirilir?

Köpekler yüksek seslere karşı son derece hassas hayvanlardır, özellikle de söz konusu havai fişekler ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir