Perşembe , Haziran 20 2024

Köpeklerde Osteoartrit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Osteoartrit (OA) nedir?

Osteoartrit, kemikleri koruyan eklem kıkırdağının yavaş yavaş bozulması durumudur. Osteo kelimesi “kemik”, artrit kelimesi ise eklem iltihabı ve ağrı anlamına gelir.

Kıkırdak yıpranması eklem iltihabına ve ağrıya yol açar, sonunda da hareket kabiliyeti azalmaya başlar.

OA, köpeklerde en sık görülen artrit türüdür. ABD’de 5 köpekten 1’inin ve 1 yaş üzerindeki köpeklerin %20’sinin osteoartritinin olduğu bilinmektedir.

Köpeklerin topallamasının birincil sebebi de yine bu hastalıktır.

Resim: Arthrosurface

Osteoartrit, yaşlı köpeklerde, büyük ırklarda ve iş köpeklerinde daha sık gözlenir. Ancak yavruluk döneminde kalça ya da dirsek displazisi yaşayan köpeklerde erken yaşlarda görülme ihtimali de yüksektir.

Hastalık ilerledikçe, eklem çevresindeki dokunun kalınlaşması olasıdır ve bu da daha fazla ağrı ve sertliğe neden olur. Kıkırdakta herhangi bir sinir olmadığından, hastalık bir süre fark edilmeden ilerleyebilir. Bu nedenle en gözlemci kişi bile OA’nın ilk belirtilerini kaçırabilir.

Belirtiler görünür olduğunda ise, teşhis ve tedavi için onu hemen veteriner hekiminize götürmeniz şarttır.

Artrit ve osteoartrit arasında ne fark vardır?

Dejeneratif eklem hastalığı (DJD) olarak da bilinen osteoartrit, eklemleri çevreleyen kıkırdakta ilerleyici ve sürekli, uzun süreli bozulma olarak tanımlanır.

Artrit ise eklemlerin iltihaplanması için kullanılan tıbbi terimdir. Osteoartrit, eklem kıkırdağının bozulmasından kaynaklanan, kronik eklem inflamasyonudur.

Köpeklerde Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit belirtileri hastalığın ciddiyetine göre değişkenlik gösterebilir. En sık gözlenen belirtiler şunlardır:

 • Sertlik, bacaklarda hassasiyet
 • Hareketlilikte azalma
 • Yürüyüşte anormallikler
 • Yürürken eklemden ses gelmesi
 • Topallama
 • Dinlenme pozisyonundan/uykudan kalkma güçlüğü
 • Dokunulduğunda ağrı, inleme, ciyaklama
 • Çabuk yorulma
 • İçine kapanıklık ya da agresyon
 • Arabaya binişte zorlanma
 • İştah kaybı
 • Kilo alma / Obezite
 • Huzursuzluk

Osteoartrit tipleri

Osteoartrit, herhangi bir travmaya bağlı olmayan, ilerleyici bir hastalıktır.

İkincil osteoartrit, kalça veya dirsek displazisi veya eklem travması gibi nedenlerle tetiklenir.

Resim: Doghealth

Köpeklerde osteoartritin nedenleri

Köpeklerde osteoartrit doğuştan olabilir (doğumda kalıtım yoluyla) veya sonradan oluşabilir.

 • Yaşlı köpeklerde OA genellikle eklemlerde uzun süreli yıpranma ve aşınmanın sonucudur.
 • Osteoartrit, travma, yaralanma, kalça veya dirsek displazisi nedeniyle tetiklenebilir.
 • Anormal eklem gelişimi, doğuştan eklem deformasyonu veya kalıtsal eklem durumu nedeniyle olabilir.
 • Obezite eklemlere fazla stres yükleyebilir ve erken başlangıçlara neden olabilir.

Köpeklerde Osteoartrit nasıl teşhis edilir?

 • Veteriner hekim, köpeğinizle ve geçmişiyle ilgili birçok soru soracaktır ve fiziksel muayene yapacaktır.
 • Eklemlerine dokunulduğunda ya da hareket ettirildiğindeki durumu ve eklem sıvısı birikimi olup olmadığını kontrol edecektir.
 • Veteriner, eklemde sıvı olduğunu hissederse, sıvının bir örneğini almak ve/ya kas atrofisini çekmek isteyebilir.
 • Yaşlı köpeklerde ise kan ve idrar tahlili alınarak köpeğin geriatrik sağlık durumuyla ilgili değerli bilgiye sahip olunabilir.
 • OA teşhisi sırasında röntgen oldukça etkili bir cihazdır. Kemiklerdeki değişim, eklemlerdeki daralmalar ve artritle ilgili diğer fiziksel değişimler röntgen sayesinde görülür.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografi ise eklemlerdeki uyumsuzlukları ve fiziksel kıkırdak değişimlerini izlemeye yardımcıdır.

Osteoartrit nasıl tedavi edilir?

 • OA, tedavisi olmayan ilerleyici bir hastalıktır. Ancak hastalığın seyrini yavaşlatmak, ağrıları azaltmak ve köpeğinizin yaşam kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.
 • Osteoartritin tedavisinde farklı yaklaşımlar bir arada kullanılmalı ve her hasta için bireysel olarak planlanmalıdır.
Köpek pelvik kemiğinde osteoartrit dereceleri görüntüleri: (A) Normal, (B) Hafif, (C) Orta, (D) Yoğun | Dr. Korakot Nganvongpanit, Veterinerlik Fakültesi, Chiang Mai Üniversitesi)

Tıbbi Olmayan ve Alternatif Tedaviler

 • Kilo kontrolü – Aşırı kilolu (obez) köpeklerde hareket kabiliyetini arttırmak ve eklem aşınmasını en aza indirgemek için çok önemli bir adımdır.
 • Hidroterapi/Yüzme – Ağırlığı bacaklara vermeyen en ideal egzersizdir, aynı zamanda kas kütlesini korumaya yardımcıdır.
 • Fizik tedavi – Eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için ultrason terapisi, elektrik stimülasyonu, masaj, soğuk ve ısı uygulamasını içerebilir.
 • Akupunktur, Lazer terapisi, fizik tedavi – Eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Diyet/Beslenme – Araştırmalara göre yüksek miktarda eikosapentaeonik asit (EPA) ve omega-3 yağ asidi içeren gıdalar (somon, balıkyağı gibi) iltihap azaltmaya yardımcıdır.
 • Doğal takviyelerGlukozamin ve kondroitin sülfat ve içeren takviye ve gıdaların (tavuk kemiği iliği, deniz ürünleri) köpeklerde hastalık seyrinin yavaşlatılmasında ve hareket kabiliyetinin artırılmasında faydalı sonuçlar gösterdiğini belirtilmektedir.

Tıbbî tedavi yolları

 • Ameliyat – Hastalığın evresine, durumun ciddiyetine, köpeğin yaşında ve kilosuna bağlı olarak veterineriniz ameliyat önerebilir. (Artroskopik* cerrahi ve eklem replasmanı gibi) *Artroskopi, eklemi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan minimal bir cerrahi yöntemdir.)
 • Glukokortikoidler – Tabletler veya enjeksiyonlarla verilen bu ilaçlar steroidal olmayanlara kıyasla daha yüksek anti-inflamatuar etkiye sahiptir, ancak uzun süreli kullanımlar böbrek sorunları gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
 • Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) – Ağrı ve inflamasyonu azaltabilir ancak özellikle yaşlı köpeklerde sindirim sistemi ile ilgili ciddi yan etkilere sebep olabilir.
 • Kondroprotektörler – Eklemin ana yapıları olan eklem kıkırdağı, subkondral kemik ve sinovyal membranın korunması için etkili ilaçlardır. Bu farmakolojik grup, kıkırdak, subkondral kemik ve sinovyal membranın bütünlüğünü korumayı ve bu nedenle osteoartritin ilerlemesini yavaşlatmayı hedef alan ilaçları kapsar.
Foto: canine-hydrotherapy.org

Osteoartritin İyileşmesi

Osteoartrit sürekli tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır. Köpeğin kilosunu kontrol altında tutmak ve veterinerinizin tavsiyelerine sadık kalmak son derece önemlidir. Köpeğinizin aldığı ilaçların yan etkilerini izlemek ve kontrol etmek için düzenli kan tahlilleri gereklidir. Köpeğiniz ameliyat olursa, cerrahınız size ameliyat sonrası talimatlar verecektir. Çoğu köpek, ameliyattan altı ay sonra tamamen düzelir. Köpeklerin yataklarının kuru, rahat ve soğuk geçirmeyen özellikte olması gerekir. Yatağa atlamadan ulaşabilmeleri önemlidir.

Osteoartrite yatkın olan köpek ırkları

OA, özellikle kilo fazlalığı, yaşlı ve/ya obez olan her köpek ırkında görülebilir ancak sıklıkla şu ırklarda gözlemlenmiştir: Alman Çoban Köpeği, Dachshund, Golden Retriever, Labrador Retriever, Rottweiler, Great Dane, Doberman Pinscher, Mastiff, St. Bernard, Newfoundland, Cavalier King Charles Spaniel, Samoyed

Referanslar: I , II

Patipedia notu: Burada yazanlar yalnızca bilgi amaçlıdır. Veteriner hekim kontrolü olmadan hiçbir yöntem uygulanmamalıdır. Köpeğinizde yukarıdakiler gibi belirtiler görüyorsanız derhal uzman bir veteriner hekime danışınız!

İlginizi çekebilir: Köpekler ve Obezite

Bunlara da göz atabilirsiniz

Çikolata Köpeklere Neden Zararlı ve Köpeğiniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeklere en zararlı gıdalardan biri olan çikolatanın tehlikesini bilmeyen yoktur. Çikolata köpeklere neden zararlı ve köpeğiniz çikolata yerse ne yapmalısınız?

5 yorum

 1. KÖPegim 5 yıl nice trafik kazası gecirdi
  Son 4 aydır topallıyor arka sol bacağını kullanamıyor
  Son zamanlarda hiç kalkmak istemiyor çise çıkarttığında oylece kalıp oturuyor
  İştah kaybı var zorla yedırıyorum
  Veteriner e ilk getirdiğimde trip yapıyor dedi
  2.veterinere getirdim rötgen cektirdim bişi yok dedi
  İltihap var patisinde var dedi
  Sonra 3. Veterinere getirdim yine rötgen cektirdim tahlil yaptırdım
  Yanlış kaynama ve kıkırdak zayıflama var dedi
  Ameliyat olmaz dedi agrılarını en aza indirmeye çalışacak dedi ve nutradyl tamamlayıcı yem verdi kıkırdak saglıgı icin
  Bu süre zarfında 2000 tl masraf oldu ama yine bir çözüm yok
  Biri lütfen yardımcı olsun
  Son zamanlarda hiç yürümek istemiyor iki bacağını da kullanmakta zorluk cekiyor
  Tekrar tahlil vs icin yarın götüreceğim ama yine bir çözüm bulamayacağımı düşünüyorum mantıklı birleyen söylemiyorlar çözüm istiyorum
  Sanki hep sakat felç kalacakmış gibi
  Ve zorla yerdiriyorum
  Lütfen yardımcı olun
  0546 656 26 94

  • Değerli kardeşim umudunuzu kaybetmeyip köpeğinizin kıkırdak dokularının güçlenmesi için gerekli bitkisel takviyelerden faydalanmaya bakın.Hekiminizin önerileri doğrultusunda ona yardımcı olurken az evvel okuduğumuz sayfada bu haldeki köpeklere yüzmenin iyi geleceği kaslarını güçlendirerek hasalığında fayda yaratacağı bilgisine ulaştık böyle bir de akapunkturun ağrıyı kontrol etme ve ilaçların zararlı etkisi gibi durumların da bünyeye yüklenmediği bir ağrıyı yönetme yöntemi olduğunu duyduk.Allah şifalar versin.

 2. Benim köpeğimin arka sol ayağını yukarda tutuyor üstüne basamıyor 3 gündür. Bundan önce hep ayağa kalktığında basıyordu ama gene aksıyordu. LÜTFEN BANA BİR CEVAP YAZIN SON ÇAREM BURASI OLDU NE OLUR.
  Önceden ayağa kalktığında gene üstüne basıyordu ama aksıyordu gene tedavisi nedir ilacı nedir ?????

  • Merhaba, her vaka kendine özgüdür ve alanında uzman bir veteriner hekim ile görüşmeden herhangi bir ilaç ya da tedavi önerilmesi mümkün değildir. Gerekirse farklı bir veteriner hekim görüşü de alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir