Perşembe , Ekim 19 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Köpeklerin gözündeki çapaklanmanın tehlike işareti olduğu 5 durum

Köpeklerin gözündeki çapaklanmanın tehlike işareti olduğu 5 durum

Çapaklanma ve göz akıntısı köpeklerde sık görülür. Alerjik akıntı ya da göze kir, toz kaçması gibi basit bir sebeple olabileceği gibi, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Sarımsı akıntı değişik biçimler almaya başladığında ya da gözün kendisinde bulutlanma, şişme, içeri doğru çekilme gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkmaya başladığında, durum tedavi edilmesi gereken bir hal alıyor anlamına gelir.

Köpeklerin gözleri, onları enfeksiyon ve göze kaçan çeşitli şeylerden temizlemen için doğal olarak gözyaşı üretir. Bazı ırkların gözleri diğerlerine göre daha fazla ya da daha az gözyaşı üretiyor da olabilir, ki bu medikal bir problem olarak ele alınmaz. İnsanlar gibi pek çok köpek de alerji sorunları yaşayabilir. Bunun sonucunda da göz akıntısı ve kızarıklık görülebilir. Böyle durumlarda steril bir göz temizleyici onları geçici olarak da olsa rahatlatabilir.

 1. Alerji

Köpeklerin de çimene, polene ve toza alerjisi olabilir ve fiziksel reaksiyon gösterebilirler. PetMD’ye göre, Terrier, Setter, Retriever ve basık burunlu ırklar olan Bulldog ve Pug’lar alerjilere daha yatkın oluyorlar.

Alerjilerin belirtileri;

 • Kaşıntı ve göz akıntısı
 • Kızarıklık ve tahriş
 • Kusma
 • Hapşırma
 • Horlama (tabii normalde horlamıyorsa)
 • Aşırı kaşınma
 • Pati yalama/çiğneme ve patilerde şişme
 1. Konjunktivit

Bazı çapaklanmalar sıradan göz akıntısı ve uyku sonrası çapaklardan farklıdır. Eğer köpeğinizin gözünde kızarıklık ya da iltihaplanma belirtisi gösteren çapak farkederseniz derhal bir veteriner hekime danışmalısınız. Bakteriyel ya da viral olabilen konjunktivit, gözün içindeki zar tabakasındaki iltihaplanmadan kaynaklanan bir göz hastalığıdır. Gözlerdeki kızarıklık, yangı ya da göz kısma ve gözü patileme bu hastalığın habercisi olabilir.

 1. Epifor

Epifor, gözlerin aşırı derece sulanmasına verilen addır. Gözlerin etrafındaki sürekli yaş, göz altındaki kahverengi lekeler ve koku ya da deri iritasyonu bu anomalinin belirtileridir. Açık renkli köpeklerde farketmek daha kolaydır, ancak koyu renk bir köpeğin de gözlerini sildiğinizde kahverengi leke görüyorsanız, onu gözlem altında tutmakta ve veterinerinize danışmakta fayda vardır.

 1. Keratoconjunctivits Sicca (Kuru Göz Sendromu)

Kısa adı KCS olan bu göz hastalığı, gözün yeterli miktarda gözyaşı salgılayamamasıyla oluşur. Gözyaşı bezi travma, enfeksiyon ya da benzeri sebeplerle görevini yapamaz. Kuru göz sendromu belirtileri sarı akıntı, göz çevresinde yangı, sürekli göz kırpıştırma ya da göz kapaklarının şişmesi ile açıklanır. Bu göz hastalığında kornea risk altındadır. Aynı zamanda göz enfeksiyonları ve korneada hasara da yol açabilir. Bu belirtilerden herhangi birini görüyorsanız hekiminize danışmalısınız. Aksi takdirde KCS, görme bozukluklarına kadar gidebilen bir hâl alabilir.

Kaynak: http://todaysveterinarypractice.navc.com
 1. Glokom

Glokom, Poodle, Chow Chow ve Cocker Spaniel gibi ırklarda sık görülen bir göz hastalığıdır. Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Birincil Glokom, gözün akamayarak, sıvının içerde kalmasıyla oluşur. İkincil Glokom ise gözde enflamasyon ya da göz kanseri gibi bir çeşit travma sebebiyle oluşur. Glokom belirtileri sürekli göz kırpma, gözün şişmesi ya da büyümesi, gözde yüksek basınç/tansiyon, bulutlanan göz, göz bebeklerinde irileşme ve görme bozukluklarıdır. Acilen bir hekime danışılmalıdır.

Kaynak: http://vienna.hopecenter.com
Kaynak: http://vienna.hopecenter.com

Köpeğinizin göz akıntısını kontrol altına almak için, göz kenarlarındaki tüylerin kısa kesilmesini sağlayın. Şampuan, pire ilacı ve toz gibi rahatsız edebilen dış etkenlere karşı dikkatli olun. Düzenli olarak yumuşak bir havluyla göz kenarlarını temizleyin.

İlgili yazılar: 

Göz hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir veteriner hekim önerisi olmadan ise hiçbir ilaç ve tedavi yöntemine başvurmayın.

Kaynak: I

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeklerde görmezden gelinmemesi gereken 10 hastalık belirtisi

Köpekler iyi hissetmediklerinde, belirtilerin geçmesini beklemekle panik olmak arasında kararsız kaldığınız anlar olur. Bazı belirtilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir