Son eklenenler

Köpek dostlarınızla tatile çıktığınızda ‘Hiponatremi’ye, yani su zehirlenmesine dikkat etmelisiniz!

Tüm sorumlu köpek sahipleri dostları için sürekli temiz su bulundurmaları gerektiğini bilirler ama şaşırtıcı derecede birçok evcil hayvan sahibi fazla su içmenin yada yutmanın zaralı olabileceğinden haberdar değillerdir.

Yüzen köpek oyuncak

Foto: dogsaholic.com

Hiponatremi Nedir?

Hiponatremi aşırı su yutulması sonucu vücuttaki sodyum seviyelerinin tehlikeli boyutlarda azalmasıdır; sodyum vücüttaki sinir ve kas fonksiyonlarını koruyamadığı zamanda ölümcül sonuçlar orataya çıkabilir. Su zehirlenmesi her ne kadar nadir görülsede ölümle sonuçlanabilir.

Su zehirlenmesi belirtileri nelerdir?yüzen köpek deniz

• Koordinasyon bozukluğu
• Uyuşukluk
• Bulantı
• Şişkinlik
• Sırlı gözler
• Açık renk diş etleri

Daha ciddi vakalarda ise;

• Nefes darlığı
• Bilinç kaybı
• Nöbet
• Koma
• Ölüm

 

En çok risk altında olan köpekler uzun süre, ara verilmeden suda oynayan köpeklerdir. Bir top peşinden herhangi bir su birikintisinde koşarken veya havuz dibine bir oyuncak için dalarken ağızlarını kapamayan minik dostlarımız gerektiğinden fazla su yutabilirler. Hiponatremi riskini azaltmak için alınabilecek en iyi önlem köpeklerinizin oyun zamanında sık sık dinlenme molaları vermektir ve onları sürekli gözlem altında tutmaktır.

Hiponatremi herhangi bir boyut köpeği etkileyebilir ama küçük ırklar boyutlarından dolayı daha büyük bir risk altındadır ve daha hızlı etkilenirler. Su zehirlenmesi hızla ilerleyen ve hayatı tehdit eden bir durum olduğundan eğer köpeğinizde yukarıda listelenen belirtileri gözlemliyorsanız hemen veteriner hekiminize gitmelisiniz.

Son olarak, Hiponatremi tam tersi olan Hipernatremi’ye de yani tuz zehirlenmesine de dikkat etmelisiniz. Bu da deniz ve okyanus suyundan yani sodyumun yüksek miktarda olduğu suları yutmaktan oluşan bir durumdur. Hipernatreminin başlangıç belirtileri arasında kusma ve ishal vardır, ama bu durum hızla ilerler ve koordinasyon bozukluğu, nöbet, beyin büyümesi, bilinç kaybı ve ölümle sonuçlanabilir.

Hipernatremi, hiponatremi gibi, potansiyel olarak hayatı tehdit edicidir ve acil veteriner bakımı gerektirir. Bu yüzden yazın köpeklerinizi gözlemleyin ve hayatlarını riske atmalarına izin vermeyin!

Vet.Hek.Köp.Eğt.Uzm.Tarkan Özvardar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: