Son eklenenler

Köpek dostlarınızla tatile çıktığınızda ‘Hiponatremi’ye, yani su zehirlenmesine dikkat etmelisiniz!

Tüm sorumlu köpek sahipleri dostları için sürekli temiz su bulundurmaları gerektiğini bilirler ama şaşırtıcı derecede birçok evcil hayvan sahibi fazla su içmenin yada yutmanın zaralı olabileceğinden haberdar değillerdir.

Yüzen köpek oyuncak

Foto: dogsaholic.com

Hiponatremi Nedir?

Hiponatremi aşırı su yutulması sonucu vücuttaki sodyum seviyelerinin tehlikeli boyutlarda azalmasıdır; sodyum vücüttaki sinir ve kas fonksiyonlarını koruyamadığı zamanda ölümcül sonuçlar orataya çıkabilir. Su zehirlenmesi her ne kadar nadir görülsede ölümle sonuçlanabilir.

Su zehirlenmesi belirtileri nelerdir?yüzen köpek deniz

• Koordinasyon bozukluğu
• Uyuşukluk
• Bulantı
• Şişkinlik
• Sırlı gözler
• Açık renk diş etleri

Daha ciddi vakalarda ise;

• Nefes darlığı
• Bilinç kaybı
• Nöbet
• Koma
• Ölüm

 

En çok risk altında olan köpekler uzun süre, ara verilmeden suda oynayan köpeklerdir. Bir top peşinden herhangi bir su birikintisinde koşarken veya havuz dibine bir oyuncak için dalarken ağızlarını kapamayan minik dostlarımız gerektiğinden fazla su yutabilirler. Hiponatremi riskini azaltmak için alınabilecek en iyi önlem köpeklerinizin oyun zamanında sık sık dinlenme molaları vermektir ve onları sürekli gözlem altında tutmaktır.

Hiponatremi herhangi bir boyut köpeği etkileyebilir ama küçük ırklar boyutlarından dolayı daha büyük bir risk altındadır ve daha hızlı etkilenirler. Su zehirlenmesi hızla ilerleyen ve hayatı tehdit eden bir durum olduğundan eğer köpeğinizde yukarıda listelenen belirtileri gözlemliyorsanız hemen veteriner hekiminize gitmelisiniz.

Son olarak, Hiponatremi tam tersi olan Hipernatremi’ye de yani tuz zehirlenmesine de dikkat etmelisiniz. Bu da deniz ve okyanus suyundan yani sodyumun yüksek miktarda olduğu suları yutmaktan oluşan bir durumdur. Hipernatreminin başlangıç belirtileri arasında kusma ve ishal vardır, ama bu durum hızla ilerler ve koordinasyon bozukluğu, nöbet, beyin büyümesi, bilinç kaybı ve ölümle sonuçlanabilir.

Hipernatremi, hiponatremi gibi, potansiyel olarak hayatı tehdit edicidir ve acil veteriner bakımı gerektirir. Bu yüzden yazın köpeklerinizi gözlemleyin ve hayatlarını riske atmalarına izin vermeyin!

Vet.Hek.Köp.Eğt.Uzm.Tarkan Özvardar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: