Pazartesi , Temmuz 8 2024

Kedileri Tasmayla Gezdirmek

Köpekler sahiplerini memnun etmek adına, tasma ile gezmeyi pek sorgulamazlar. Fakat bir kedi “Bu tasmanın bana faydası nedir?” diye sormaya daha meyillidir. Fakat kedi bir kere tasmanın onun için de faydalı olduğunu gördükten sonra, tasmalanıp sokağa çıkmak için çok daha hevesli olacaktır. Kedileri tasmayla gezdirmek konusunda ne düşünüyorsunuz?

Dışarısı ev kedileri için tehlikeli bir yer olabilir; trafik, başka hayvanlar ve değişken hava… Fakat camdan dışarıyı izlemek de bir yere kadar eğlenceli…

Orta yolu bulmak istetenler için çözüm kedimize tasma ile yürümeyi öğretmek olacaktır.

Kedinizin Tasmaya Alışmasını Sağlayın

Çoğu kedi tasma takmaya başta karşı koyacaktır. Tasmayı üzerine geçirdiğinizde kediniz adeta “felç geçirmiş” gibi davranabilir, ayakta duramayabilir ya da yürümeyebilir.

Fakat bu ona tasmanın garip geldiği için verdiği bir tepkidir, ve geçecektir. Bizim tavsiyemiz, kedinize küçük ırk köpekler için satılan bir vücut taşması ile alıştırma egzersizleri yapmanız.

Taşmayı kedinize geçirdikten bir kaç dakika sadece üzerinde bırakın. Gün içinde bu egzersizi bir iki defa tekrarlarsınız ve her seferinde kedinin üzerinde taşmanın durduğu müddetti azar azar artırırsanız, kediniz zaman içinde taşmaya alışacaktır ve üzerinde taşma varken hareket edebildiğini çözecektir.

Tasmadan Sonra Sıra Kayışta

Başta, kayışı ortalıkla bırakın. Kediniz gidip koklayıp inceleyebilsin. Yatağının yakınında, şu kabının orda, koltuğun üstünde taşmayı görmeye alışık hale gelsin.

Kayışın görüntüsüne alıştıktan sonra ancak, vücut taşmasına kayısı geçirin. Kediniz tekrardan donabilir “felç geçirmiş” gibi davranabilir, ama bu sefer bu hali çok uzun sürmeyecektir.

Egzersizi tekrarlayın, vücut taşması ve kayısı takip çıkartın ve her seferinde üzerinde tuttuğunuz zamanı artırın.

Foto: adventurecats.org

Dış Dünyayı Yavaş Yavaş Tanıtın

Kediniz tasma ve kayışa alıştıktan sonra hemen kendinizi sokaklara vurmayın. Ev dışında başka bir şey görmemiş bir kedi için, dışarısı oldukça ürkütücü olacaktır.

Kediniz tasmalı ve kayışlı iken, sokak kapısını açın ve kedinizin yavaşça dışarıyı koklamasını keyfetmesini bekleyin.

Beraber evinizin girişinde (apartmanın önünde, bahçenizde) oturun. İttirmeyin, çekiştirmeyin. Zaman içinde kediniz ilk adımı atıcaktır.

Vazgeçip içeri adım atsa da, tekrar düşünüp merakını gidermek için dışarıya geri adım atacaktır.

Önlem Almayı Unutmayın

Kedinizi götürmeyi planladığınız yerler için bazı önlemler almanız gerekebilir. Mesela, parkları ziyaret etmek istiyorsanız serbest köpek olmadığından emin olun.

Kedinizi gezdirirken telefonunuzla ilgilenmeyin. Dilerseniz şehir hayatından çıkıp kedinizle doğa yürüyüşlerine bile gidebilirsiniz, fakat kedinizin dış parazit damlalarının yapılmış olduğundan emin olun.

Dışarıda gezen bir kedi daha iyi egzersiz yapmış olur ve hayatı zenginleşir. Ayrıca siz de kedinizi evde bıraktığınız için vicdan azabı çekmezsiniz!

Kaynak

Bunlara da göz atabilirsiniz

Nosework ve Scentwork: Köpeklere Faydalı Bir Oyun Deneyimi

Nosework ve Scentwork nedir? Köpekler için çok eğlenceli ve faydalı olan bu egzersiz ve oyunlarla ilgili daha fazla bilgi alın.

2 yorum

  1. Merhaba bende şu sıra kedimi apartmanımızın bahçesinde de olsa gezdirmeyi planlıyorum ama tasmalardan sıyrılıp kaçabildiklerini duydum, bu fotograf taki siyah vücüdu saran tasmayı Nerden edindinniz acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir