Cuma , Ekim 20 2017
Ana Sayfa / Şehir Hayatı / Aktiviteler / Köpeğinizle koşmak ve spor yapmak

Köpeğinizle koşmak ve spor yapmak

Köpeğinizle koşuya çıkmak hem sizin hem de onun için harika bir egzersizdir. Her ikinizin de bu aktiviteden keyif alabilmesi için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Foto: www.dailyherald.com

Bunları yapın

– Göğüs tasması kullanın. Göğüs tasmaları köpeğinizin vücuduna yapılan baskıyı vücuda dağıtarak, nazik boynunu incitmesine engel olur.

– Reflektörlü kayış kullanın. 1,5-2 metrelik bir kayış, koşu sırasında köpeğinizin sizden fazla uzaklaşmasına engel olur. Reflektörler ise sizi de onu da görünür kılar.

– Koşu programınıza başlamadan önce veteriner hekimizden onay alın. Köpeğiniz beden sağlığının bu egzersize uygun olup olmadığını değerlendirmesini isteyin.

– Yanınıza su alın. Koşu sonunda içmek yerine, koşu esnasında belirli aralıklarla az miktarda içmesini sağlayın.

– Köpeğinizin sizinle koşmaktan memnun olduğundan emin olun. İstemiyorsa ya da rahatsızlıkları varsa onu zorlamayın.

Foto: www.theguardian.com

Bunları yapmayın

– Boğma ya da dikenli tasma kullanmayın. Bunlar köpeğinizin boynuna ve nefes borusuna ciddi zarar verir ve uzun süreli fiziksel sorunlara yol açabilir.

– Eğer köpeğinizi gezdirirken sorun yaşıyorsanız, beraber koşmaya başlamadan önce bu sorunu çözün. Gerekiyorsa birlikte eğitimlere katılın.

– Yavru ve yaşlı köpeklerle daha temkinli egzersiz yapın. Gereğinden fazla fiziksel güç onların kemik ve kaslarına olumsuz etki yapabilir.

– Köpeğiniz yemek yedikten hemen sonra egzersiz yaptırmayın. Öğünden en az 1 saat sonra egzersiz yapılması daha uygundur.

– Günün sıcak saatlerinde koşuya çıkmayın. Köpekler yere daha yakın oldukları için yeryüzünün sıcağına daha çok maruz kalırlar. Ayrıca sıcak yollar patilerine zarar verebilir.

– Köpeklerin etraftaki suları içmesine izin vermeyin. Bilmediğiniz su birikintilerinde kimyasallar ya antifriz gibi zehirli maddeler olabilir.

Positively

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeklerde görmezden gelinmemesi gereken 10 hastalık belirtisi

Köpekler iyi hissetmediklerinde, belirtilerin geçmesini beklemekle panik olmak arasında kararsız kaldığınız anlar olur. Bazı belirtilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir