Perşembe , Haziran 20 2024

Trakea Çökmesi: Köpeğiniz Öksürüyor ya da Benzer Sesler Çıkarıyorsa Dikkat!

Trakea nedir?

Trakea (soluk borusu), elektrik süpürgesi hortumu gibi halkalardan oluşan ve vücuda hava girmesini sağlayan boru şeklinde bir organdır.

Görevi havanın geçmesini sağlamaktır. Halkalar C-şeklindedir, ve C’nin açık ucu yukarı doğrudur.

Resim: www.md-health.com

Trakea çökmesi nasıl oluşur?

Trakea çökmesi, nefes borusuyla ilgili kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.

Bazı köpeklerde, bu C-şeklindeki kıkırdaklar, doğuştan gelen ya da sonradan oluşabilen kalsiyum, kondroitin vs. eksikliği gibi bazı sebeplerle gelişebilen deformasyonla, U-şeklini almaya başlar ve devamında köpeğin nefes alışta zorlanmasına yol açar.

Edinilmiş trakea çökmesi, kronik solunum hastalıkları, Cushing’s hastalığı ve kalp sorunları ile beraber görülebilir.

Çökmenin devamında akciğerlere hava iletimini sağlayan bronşlar da zarar görerek, köpeklerde çok ciddi solunum yetmezliklerine neden olabilir.

Trakea çökmesi belirtileri nelerdir?

Trakea çökmesi, Chihuahua, Lhasa Apso, Maltese, Pomeranian, Pug, Shih Tzu, Toy Poodle ve Yorkshire Terrier gibi küçük ırk köpeklerde daha sık görülür.

İlk belirtisi, ani öksürük atakları ve kaz sesine benzer bir sesle kendini gösterir.

Bu durum özellikle köpek kucağa alındığında ya da boyun tasmasından çekildiğinde meydana gelir.

Hastalık ilerledikçe, köpekte aktivitede zorlanma, nefes alma zorluğu ve yutkunma sırasında öğürme gözlenir.

Bazı köpekler heyecanlandıkları ya da strese girdikleri zaman bile zorlanma belirtileri gösterirler.

Nefesa almada hırıltı duyulabilir.

Bu sürekli kasılmalar kalp krizine kadar gidebilir.

Trakea çökmesi nasıl teşhis edilir?

Bu hastalığın kesin teşhisi için, veteriner hekim tarafından röntgen veya floroskopi çekilmesi gerekir.

Röntgende nefes borusunun şekli, floroskopide ise nefes alıp verdiğindeki soluk borusu hareketleri gözlenir.

Resim: http://smallanimal.vethospital.ufl.edu

Solunum yolunu görmenin en iyi yolu ise, ufak bir kamera ile yapılan endoskopidir.

Bu süreçte veteriner hekim diğer analizleri için trakeadan parça almak da isteyebilir.

Bazı durumlarda ekokardiyogram çekilmesi, kalp fonksiyonlarının kontrolü açısından gerekli görülebilir.

Resim: nasydyzudo

Trakea çökmesi, alt ya da üst solunum yolu rahatsızlıklarıyla kolayca karıştırılabildiğinden, yalnız tahmin yürütmek değil, tam teşhis için gerekli testlerin yaptırılması gerekir.

Solunum yolunda yabancı madde, gırtlak rahatsızlıkları, yumuşak damak deformasyonu, akciğerler ya da kalp sorunları karıştırılan başlıca hastalıklardır.

Tedavi seçenekleri nelerdir? İlerlemesi nasıl önlenebilir?

 • Alışılagelmiş tedavi yöntemleriyle öncelikle öksürüğü kontrol altına almak gerekir ki solunum yolları daha fazla zarar görmesin.
 • Enfeksiyon söz konusuysa, tabii ki onun da tedavisi uygun görülen şekilde yapılır.
 • Köpek fazla kiloluysa, derhal uygun bir diyetle zayıflaması gerekir.
 • Çevresel etkenler de önemlidir. Örneğin, sigara dumanına ya da diğer yapay gazlara maruz kalınmaması gerekir.
 • Trakea çökmesi şüphesi ya da ihtimali bulunan her köpek mutlaka göğüs tasması ile gezdirilmelidir. Asla boyun tasması kullanılmamalıdır. Boyun ve gırtlağa hiçbir şekilde basınç uygulanmamalıdır.

Walk of Fame el yapımı tasmalar Pawtools’da – tıklayın!

 • İlaç tedavisi ile sonlandırılamayan trakea çökmelerinde, ameliyat söz konusu olabilir.
 • Eğer çökme göğsün derinliklerine kadar ilerlediyse, operasyonla stent takılabilir.

Trakea çökmesi, uzmanlık gerektiren bir cerrahi işlemdir ve her cerrahi operasyon komplikasyon riski taşır.

Bu tip medikal müdahalelerin mutlaka alanında uzmanlaşmış, tecrübeli hekimler tarafından, tam teşekküllü hastanelerde yapılması gerekir.

Buna da göz at: Köpeklerde “reverse sneezing” (Ters hapşırma nedir?)

http://www.notonthehighstreet.com/

warningPatipedia notu: Ciddi rahatsızlıklarda mutlaka alanında uzman bir veteriner hekime danışınız. İlaç kullanımı ve operasyonel durumlarda ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneriyoruz.

Kaynak

Bunlara da göz atabilirsiniz

Çikolata Köpeklere Neden Zararlı ve Köpeğiniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeklere en zararlı gıdalardan biri olan çikolatanın tehlikesini bilmeyen yoktur. Çikolata köpeklere neden zararlı ve köpeğiniz çikolata yerse ne yapmalısınız?

16 yorum

 1. Bu hastalik ne gibi ilacla gecer acaba

  • Merhaba. İlaçla geçen bir durum değil. Yaşam kalitesini etkilediği ileri durumlarda cerrahi operasyon yapılabiliyor. Ancak alanında uzman ve deneyimli bir veteriner hekim tarafından yapılması gerekiyor.

  • Merhaba kopegim chihuahua cinsinden yavru bu gun bogazindan garil sesler cikarmaya basladi sanki kusacakmis gibi surekli ses cikariyor ne yapabilirim

 2. Merhaba,
  Trakea çökmesi solunumu zorlaştırdığından köpeklerin doğum yapması hatta kilo alması bile risklidir. Böyle bir şüpheniz varsa alanında uzman, güvenilir bir veteriner hekime danışmanızı öneriyoruz.

 3. Merhabalar bize de ayni teshisi koydular ilac tedavisine baslattilar ama maalesef kopegim 2 yildir hala nefes almakta zorlaniyor. acaba endoskopi cekseler bogazinda bir sey takilmis olabilir mi belki de ondan soluk borusu tikaniyordur. cunku kucukken sokakta tavuk kemigi yemisti hemen veterinere goturdum komur vermislerdi cikarmisti kemigi ama belki bir kismi soluk borusuna kacmis olsada bu belirtileri gosterebilir mi

  • Merhaba,
   Konuyla ilgili öneride bulunmamız doğru olmaz. Ancak veterinerinizin teşhisinden emin değilseniz, bir başka veteriner hekim ile görüşerek ikinci bir görüş alabilirsiniz.
   Çok geçmiş olsun.

 4. Merhaba, Maltese Terrier köpeğim var ve sürekli kusucakmış gibi oluyor kusmuyor, ve boğazına birşey takılmışcasına ses çıkartıyor bu gün veterinere götürdüm 7 günlük bir tedavi başlattık röntgen çektirdik soluk borusunda daralma gibi birşey olduğunu söyledi 7 günlük iğne tedavisi uygulanacak ama veterinerden geldikten sonra bu sesler daha da çok artmaya başladı ne yapacağız bilmiyoruz başka veteriner hekime göstersek başka bir yol mu izlesek yoksa bu 7 günlük süreci devam mı ettirsek sonuna kadar bu olay bizi iyice korkutmaya başladı.

 5. Kolay gelsin benim köpeğimin sorunu biraz farklı normal şartlarda herhangi bir sıkıntımız yok ama havlarken belli bir süre sonra ses kısılması oluyor özellikle koşarken ses çıkartamıyor çok ince bir şekilde ses çıkıyor insanların üşüttüğü zaman ki sesinin kısılması gibi sizce nedeni nedir KÖPEĞİM KOPAYDIR AV KÖPEĞİ ne yapmam gerekiyo saygılar

 6. Merhaba yorkshire terrier 6 yaşında oğlum bu sene benzer semptomlar gösterdi çok üzülüyorum diş etlerinde de mavilik söz konusu dişlerinin 2 sini kaybetti bile ve 10 adım atmadan boğazından çok gürültülü kaz sesine benzer sesler çıkartıyor yorulmasın diye kucağıma alıp sakinleştirince ses kesiliyor çok korkuyorum onu kaybedeceğim diye 🙁

 7. Merhaba Ares adında Amerikan Kukır cinsi köpeğim vardı tıpkı yukarıda yazılanlar gibi belirtiler göstermeye aniden başladı ve bir halsizlik çöktü köpeğime 3 gün hayvana çok iyi bir şekilde baktık ancak bir veteriner çağırmamıştık hayvan biraz daha nefes almakta zorlanmaya başlayınca bir veterine çağırdık bir iğne yaptı hergün vurulması gerektiğini söyledi ancak köpeğimizi gece kontrol etmeye bakarken öldüğünü gördüm acaba köpeğim hava alamayıpta acı bir şekilde mi ölmüştür acaba ?

 8. Teşekkürler böyle ön bilgilerinizi paylaştığınız için insanlık için birleyler yapmanız çok ğüzel allah razı olsun Allah’a emanet olun

 9. Yorkshıre terıyer cınsı kopegım var bazen tuhaf tuhaf sağa sola koşuyor kendını kokluyor kuyruğu normalde dık hep ama tuhaf tuhaf kendını koklarken kurunu arka bacaklarının aramasına alıyor 5 yada 10 dakka böyle devamlı sağa sola gıdıyor hareketlerı değişiyor bunun sebebı nedır anlayamadım sonra kendılıgınden düzeliyor gerı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir