Perşembe , Mayıs 30 2024

Köpeklerde Mide Dönmesi (Gastric Dilatasyon Volvulus – GDV)

Köpeklerde mide dönmesi genellikle akut olarak şekillenen, sebebi net olarak ortaya konulamamış olmakla birlikte bu hastalığın oluşumundaki hazırlayıcı faktörlerin tahmin edildiği, acil müdahale edilmediği takdirde ölümcül olabilen bir hastalıktır.

Midenin kendi etrafında dönmesiyle birlikte mide içindeki katı ve sıvı besinler sindirim enzimleriyle tepkimeye girerek gaz oluşumuna sebep olur.

Midenin dönmesiyle birlikte bir seri kimyasal olaylar şekillenir, giriş ve çıkışı sağlayan iki ucu da kapanır ve biriken gaz midenin şişmesine, kan dolaşımının yavaşlamasına, kalbe dönen kan miktarının azalmasına, kalp ritimlerinin bozulmasına, mide duvarını oluşturan hücrelerin hızla yıkımlanmasına, toksinlerin birikmesine, dalakta oluşan baskıya bağlı olarak dolaşım bozukluklarına, diyaframın düzgün çalışamamasıyla solunum güçlüklerine ve bunların sonucunda da ölüme sebep olur.

Hastalığın sebepleri nelerdir?

Hastalığın oluşumuna nelerin neden olduğu tam olarak ispatlanmamış olsa da, hazırlayıcı olduğu tahmin edilen unsurlar aşağıdakiler gibidir;

– Hastalığın oluşumunda kalıtsal nedenler rol oynar.
– Genellikle geniş göğüs kafesine sahip iri ırklar bu hastalığa daha yatkın olmakla birlikte, nadir de olsa küçük ırk köpeklerdede görülebilmektedir.
– Alıştırmadan ani mama değişimleri
– Köpeğin bir seferde çok miktarda mama tüketmiş olması
– Uzun aralıklarla besleme (günde tek öğün besleme)
– Aşırı susuzluk sonrası çok miktarda su tüketimine bağlı hava yutma
– Mevsim döngülerinde mide bağırsak sisteminin üşütülmesi
– Sahip tarafından terkedilme ve/ya depresyon
– Mide enfeksiyonları
– Köpeğe tok karna ağır egzersiz yaptırılması

Resim: pfisa.co.za

Hangi ırk köpekler bu hastalığa yatkındır?

-Danua
-Saint Bernard
-Kangal
-Alman Çoban Köpeği
-Rottweiler
-Dobermann
-Golden Retriever ve Labrador Retriever

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Köpeğin karın bölgesinde genişleme, ağrıya bağlı kambur duruş, durgunluk, yürümeye karşı isteksizlik, inleme, mukozalarda solgunluk, ağızda köpürme, kusmaya çalışma ama kusamama, huzursuz davranışlar.

İlgili yazı: Köpeklerde görmezden gelinmemesi gereken 10 hastalık belirtisi

Bu hastalıktan köpeğimizi nasıl koruruz?

Bu hastalık ağırlıklı olarak hatalı beslenme alışkanlıklarına bağlı oluşabildiği için dikkatli ve kurallı bir beslenme programı oluşturmak en önemli kuraldır.

Mama değişimlerini ani değil karıştırarak ve alıştırarak yapmak gereklidir. Dostumuzu günde en az 2 defa ve yeteri kadar beslemeliyiz.

Gereksiz miktarda fazla mama vermemeliyiz.

Yemek öncesi ve sonrası ağır egzersizlerden kaçınmalıyız.

Köpeğimizin önünde daima temiz ve taze su bulundurmalıyız. Onları ani ısı değişimlerinden korumalıyız.

Hızlı mama tüketen bir köpeğe sahipsek yavaş yedirme kaplarından edinmeliyiz.

Onunla yeteri kadar ilgilenmeli ve çok yalnız bırakmamalıyız. Unutmayın ki bu hastalık “mutsuz köpek hastalığı” olarak da anılmaktadır.

Dostumuzun bu hastalığı işaret edecek bulguların birkaçını göstermesi acilen veteriner hekiminize ulaşmayı gerektirir. Unutmayın ki bu hastalığın tedavisinde zaman çok önemlidir ve tek çözümü operatif müdahaledir.

Yazar: Vet.Hek.Köp.Eğt.Uzm.Tarkan ÖZVARDAR

Bunlara da göz atabilirsiniz

Çikolata Köpeklere Neden Zararlı ve Köpeğiniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeklere en zararlı gıdalardan biri olan çikolatanın tehlikesini bilmeyen yoktur. Çikolata köpeklere neden zararlı ve köpeğiniz çikolata yerse ne yapmalısınız?

2 yorum

  1. Hocam biz Suriye barış gücünde görev yapıyoruz 8 tane yavru köpeğimizin 6 sını bu sabah kaybettik 2 tanesi hasta halsizlik iştahsızlık agızdan salya gibi belirtiler var 2 gündür kendi kullandığımız antibiyotikleri veriyoruz diyer ölen kardeşlerine göre daha iyi gözüküyorlar imkansızlıktan dolayı hekime götüremiyoruz bize önere bileceğiniz Bi tedavi yöntemi varmı köpeklerin ölümü canımızı fazlasıyla sıkıyor yardımcı olursanız seviniri

    • Merhaba, öncelikle köpeklere sahip çıktığınız için teşekkürler. Ancak sağlık konusunda bir veteriner hekime danışmalısınız. Kolaylıklar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir