Cuma , Ekim 20 2017
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Chihuahua bakımı için 10 öneri

Chihuahua bakımı için 10 öneri

Chihuahua’lar dünyanın en küçük köpek ırkıdır ve kendilerine özel ihtiyaçları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bunlardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

mira
Instagram: @chihuahua_mira

Yerlere dikkat!

Chihuahualar küçüktür yani mideleri de miniciktir. Yerleri her zaman temiz tutmanız, onun boğazına takılabilecek ya da yutarak zarar verebilecek her şeyi yerlerden uzak tutmanız gerekir. Her köpek gibi onlar da meraklıdır ve buldukları şeyi ağızlarına atmaktan hiç çekinmezler. Gözünüz yerlerde olsun. Süpürün, temizleyin!

www.dogsaholic.com

Oyuncak verin!

Chihuahualar birçok köpek ırkına göre daha hareketlidir. Etrafta oynayabilecekleri ve çiğneyebilecekleri oyuncaklar olmasına özen gösterin. Yoksa onları istemediğiniz şeyleri kemirirken bulabilirsiniz.

www.welovechihuahuas.com

Göğüs tasması alın!

Chihuahuaların boyunları inceciktir ve çok hassastır. Onları boyun tasmasıyla gezdirmek boyunlarına zarar verebilir. Yürüyüş için mutlaka bir göğüs tasması edinin. Bu şekilde daha rahat ve keyifli yürüyecektir.

www.mc.vanderbilt.edu

İlkyardım seti bulundurun!

Chihuahualar alerjilere çok yatkındır. Özellikle de bahar aylarında. Veterinerinizle görüşerek mutlaka bir ilkyardım seti hazırlayın ve alerjik reaksiyonlarda ne yapmanız gerektiğini önceden bilin.

www.dogtime.com

Pire ve keneler için önlem alın!

Genellikle ev içinde bulunmaları pire ve keneye maruz kalmayacakları anlamına gelmez. Kısa bir yürüyüşte bile başlarına gelebilir. Ancak ufak boyutlarıyla nedeniyle bu ilaçları uygun dozda almaları çok önemlidir. Veterinerinize danışmadan bu önlemleri uygulamayın.

www.chihuahuawardrobe.com

Kıyafet şart!

Sadece moda anlamında değil. Chihuahualar soğuğa karşı hiç dayanıklı değillerdir. Bu nedenle hava serinlediğinde onlara bir ceket ya da kazak giydirmelisiniz.

Bowzer is a German Shepherd that wants to be a professional dog trainer. Here he is teaching Commeci, a Chihuahua mix, how to heel and walk on leash without pulling. tucsonadventuredogranch.com:
Pinterest.com

Onu eğitin!

Çok sevimli olması ve onu her yere kucağınızda götürüyor olmanız eğitmeyeceğiniz anlamına gelmemeli. Gerekli temel eğitimleri mutlaka erkenden verin ve onu sosyalleştirin. Pişman olmazsınız.

Kafes eğitimini değerlendirin!

Onunla her gece beraber uyumak isteyebilirsiniz, ancak kafes eğitimi vermeniz yalnız kaldığı zamanlarda kendisine zarar verecek şeylerden korunması için işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken ona mutlu ve huzurlu olacağı, tehlikelerden uzak bir alan sağlamak.

Youtube – Nic Bello

Egzersiz yapın!

Her köpek gibi Chihuahualar da sağlıklarını korumak için düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Hava güzelse dışarda yürüyüş, değilse evde top oynamak onlar için yeterli olacaktır.

www.dogshow.com

Güzel zaman geçirin!

Chihuahuanıza vakit ayırın. Onlar çok eğlenceli köpeklerdir, değerini bilin ve onunla keyifli vakit geçirmeye bakın.

Kaynak: Irresistable Pets

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bunları yaparak köpeğinize stres yaşatıyor olabilirsiniz

Köpekler için potansiyel stres kaynağı olan birçok şey vardır. Köpeklerle olan iletişimimizi gözlemleyerek stres ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir