Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / 107 yıl önce ölen 80 bin köpek için anma yapıldı

107 yıl önce ölen 80 bin köpek için anma yapıldı

İttihat Terakki iktidarının İstanbul sokaklarından toplayıp Sivriada’ya (Halk arasında Hayırsızada) 107 yıl önce ölüme gönderdiği 80 bin köpek için Ada’da anma etkinliği düzenlendi. 3 Haziran 1910 yılında 80 bin köpek’in terk edilerek katledildiği Sivriada’da yani halkın koymuş olduğu diğer isim olan Hayırsız ada’da “Unutmadık-unutmayacağız!” düşüncesi ile 3 Haziran 2017 yılında da anıldı.

3 Haziran 1910 yılında hayırsızada da 80.000 köpek dostlarımızı adeta katliam gibi açlığa ölüme terk eden bu olay biz hayvan sevenlerin travmasıdır. Hayvan hakları ve dostları olarak yaşanan bu kötü olayı unutmadık-unutmayacağız.

Organizasyonu ve anma programını gerçekleştiren Hayvan Dostu Adalar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Avedis Kevork Hilkat gerçekleştirdiği konuşmada 18 maddede hayırsızada katliamı bildirisini okudu ve şunları söyledi; “3 Haziran 1910 yılında hayırsızada da 80.000 köpek dostlarımızı adeta katliam gibi açlığa ölüme terk eden bu olay biz hayvan severlerin travmasıdır. Hayvan hakları ve dostları olarak yaşanan bu kötü olayı unutmadık-unutmayacağız. 3 Haziran 1910 yılında dönemin belediye başkanı Suphi Beysoyundu’nun talimatıyla 80 bin civarında köpeğin mecburi bir ada yolculuğuna çıkartılmasıyla başlayan katliamın tarihidir. Dönemin İstanbul sakinlerinin büyük üzüntüyle yaşadığı acımasız olayın üzerinden 107 yıl geçti. Hayırsız Ada Katliamı tarihin sayfalarında tüm canlılığıyla ve burada da gözlerimizin önünde adeta duruyor” diyerek üzüntülerini belirtti.

1910 yılında 80 bin köpek can çekişerek feryat etti, halkın olayı LANET olarak yorumlamasından sonra, iki yıl sonra 1912 yılında büyük bir deprem oldu.

Adada günlerce aç-susuz bırakılan köpeklerin feryat figanlarının kilometrelerce uzakta duyulduğunu sözlerine ekleyen Avedis Hilkat, “Hayırsız Ada sadece kayaydı, dikili tek bir ağaç bile yoktu ve 80 bin köpeğin feryadı söylendiğine göre geceleri İstanbul’dan bile işitilir olmuştur. Sesler birkaç gün sonra kesildiğinde zira yaşayabilmek için birbirlerini yiyen köpeklerden artık bir teki bile hayatta olmamıştır, halkımız bu olayın lanet getireceğine inanmıştır. 1910’da İstanbul’un tarihindeki en büyük köpek itlafı köpek toplama ekipleri tarafından özel dev kerpetenlerle hayvanları neresinden yakalarlarsa orasından tutuyorlar. Yine özel köpek toplama arabaları aracılığıyla Tophane’ye getiriliyorlar. Oradan da Hayırsız Ada’ya sürgün ediliyorlar. Bu sefer kesin gidiş yapılıyor. Bir daha geri dönmüyorlar. 80 bin köpeğin ölümü sonrasında 1912 yılında gerçekleşen büyük İstanbul depremi neticesinde halk depremin nedeninin bu felaketin sonucu olarak kabullenmiştir. “Köpekleri topladınız, Allah da cezanızı verdi! Köpekler olsaydı önceden depremi haber verirlerdi” söylentileri halk tarafında da kabullenilmişti” diyerek sözlerini bitiren hayvan Dostu Avedis Kevork Hilkat konuşmasında “18 maddede hayırsızada katliamı” bildirisini okudu.

1. Hayırsız Ada faciası memleketimizin gördüğü en insafsız köpek katliamıdır. Başlangıcı 3 Haziran 1910’dur.
2. Bizim geleneğimizde sokak köpekleri şehrin sakinleridir. Onlar 1910’a kadar İstanbul’da kendi sokaklarında bakılarak bizimle beraber yaşadılar.
3. Avrupa’da ise parfüm/kimya sanayi için katliamlar çoktan başlamış, sokaklarda tek köpek kalmamıştı. Fransızlar bizimkilere bir öneri getirdi:
4. “İstanbul’un sokak köpeklerini toplayıp bize satın.” Fransa ile anlaşma imzalandı. Ancak halk köpekleri vermedi, direndi.
5. Her köpek kendi sokağının bir sakini gibiydi. Halktan destek gelmeyince bu işler paraya muhtaç olan insanlara, serserilere havale edildi.
6. Toplama sürerken halk isyan etti, gemiyle Fransa’ya gönderilmek üzere Tophane’de bekletilen binlerce köpeği bir baskın yaparak kurtardı.
7. Ancak hükümet bir kez Fransa ile anlaşma yapmıştı, bu işten vazgeçmedi. Daha kapsamlı daha organize bir toplama işi başlatıldı.
8. Kısa sürede 80 bin köpek toplandı ve Tophane’de bekletildi… Halkın bir kez daha hayvanları kurtarmaması için başlarına asker dikildi.
9. Fakat Fransa’dan bir türlü yükleme talimatı gelmiyordu. Köpeklerin beslenmesi ve bakımı sorun olmaya başlamıştı.
10. Fransa’dan yanıt gelmeyince hükümet köpeklerin fiyatını indirdi, sonra bedavaya vermeye bile razı oldu ama Fransa’dan çıt çıkmıyordu.
11. Köpekleri artık Tophane’de bekletme olanağı yoktu. Kentten uzak bir yer, Sivri Ada seçildi. 80 bin köpek Sivri Ada’ya nakledildi.
12. Köpeklere burada bir süre daha bakıldı. Ta ki Fransa anlaşmayı fesih ettiğini, köpekleri almayacağını bildirene kadar.
13. Bundan sonra köpekler Sivri Ada’da tamamen kaderine terk edildi. Halk bir süre yiyecek taşıdı ama sonra bu da imkansız bir hale gelince.
14. Köpekler açlıktan ve susuzluktan can verdiler. Kuzucukların acı çığlıkları Anadolu Yakası sahillerinde duyuluyor, sabaha kadar dinmiyordu
15. Ölümler başlayınca, 2-3 yıl boyunca tüm sahil kokudan yaşanmaz hale gelmişti. İstanbul halkı bu suçtan dolayı çok üzgün, çok çaresizdi.
16. Pek çokları sahildeki evlerini kapattı. Köpeklere dokunmanın büyük bir lanete yol açacağı düşünülüyordu.
17. Sonunda o lanet 1912 yılında deprem olarak geldi. Büyük deprem köpeklerin ahına, günahına bağlandı. Adanın adı da Hayırsız Ada oldu.
18. Resmi kayıtlarda hala Sivri Ada diye geçse de, orası bizim dilimizde hala Hayırsız Ada’dır. 80 bin köpek kardeşimizin mezarıdır.

Kaynak: 107 yıl önce ölen 80 bin köpek için anma yapıldı

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir