Perşembe , Eylül 21 2017
Ana Sayfa / Kültür-Sanat / Sanat: Cam üfleme sanatıyla kristal Kangal

Sanat: Cam üfleme sanatıyla kristal Kangal

Sivaslı cam üfleme sanatçısı Halil İbrahim Mert, cam üfleyerek yaptığı Kangal köpeği eserleri ile Sivaslılar’a can üfleme sanatını sevdirdi.

Halil İbrahim Mert, yaklaşık 20 yıldır bu işle geçimini sağlıyor. Mert, baba mesleğini Sivas Valiliğinin geliştirdiği bir proje kapsamında 10 yıldır Sivas’ta yapıyor. Sivas’a özgü bir sanat olmayan cam üfleme sanatını Sivaslılar’a sevdirmek ve mesleği Sivas’ta yaşatmak için ilginç bir çözüm bulan Mert, Sivaslıların eserlere olan ilgisinin düşük olduğunu görünce çok sevdikleri Kangal köpeklerini kristal camdan üretmeye başladı. Kristal camdan yapılan Kangal köpeklerine ilgi bir hayli yüksek oldu.

Kristal Kangal köpeklerine ilgi yoğun

Mert, kristal camdan ürettiği Kangal köpeklerinin yoğun ilgi gördüğünü ifade ederek, “Cam eserlerimiz arasında Sivas’a özgü ürünler de var. Kangal köpeğini yapıyoruz. Kristal camdan güzel ürünler ortaya çıkarttık. Sivas’ta Kangal köpeğine karşı yoğun bir ilgi ve sevgi var. Özellikle tatil için memleketine gelen hemşehrilerimiz bu ürünlerimizi satın alıyor. Diğer Sivas’a özgü eserleri de yapmak isterdik. Ancak köşeli ürünler çıkartamadığımız için bunları yapmamız mümkün değil. Ancak Kangal köpeği üzerine yaptığımız çalışmalar beğeniliyor” şeklinde konuştu.

Veysel Korkmaz – Onur Erden/İHA

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Kitap | Kedi fotoğrafı sevenlere “Cat Fever”

Siyah beyaz kedi fotoğraflarının yer aldığı “Cat Fever” kedi severler için bir fotoğraf albümü niteliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir