Son eklenenler

Sanat: Cam üfleme sanatıyla kristal Kangal

Sivaslı cam üfleme sanatçısı Halil İbrahim Mert, cam üfleyerek yaptığı Kangal köpeği eserleri ile Sivaslılar’a can üfleme sanatını sevdirdi.

Halil İbrahim Mert, yaklaşık 20 yıldır bu işle geçimini sağlıyor. Mert, baba mesleğini Sivas Valiliğinin geliştirdiği bir proje kapsamında 10 yıldır Sivas’ta yapıyor. Sivas’a özgü bir sanat olmayan cam üfleme sanatını Sivaslılar’a sevdirmek ve mesleği Sivas’ta yaşatmak için ilginç bir çözüm bulan Mert, Sivaslıların eserlere olan ilgisinin düşük olduğunu görünce çok sevdikleri Kangal köpeklerini kristal camdan üretmeye başladı. Kristal camdan yapılan Kangal köpeklerine ilgi bir hayli yüksek oldu.

Kristal Kangal köpeklerine ilgi yoğun

Mert, kristal camdan ürettiği Kangal köpeklerinin yoğun ilgi gördüğünü ifade ederek, “Cam eserlerimiz arasında Sivas’a özgü ürünler de var. Kangal köpeğini yapıyoruz. Kristal camdan güzel ürünler ortaya çıkarttık. Sivas’ta Kangal köpeğine karşı yoğun bir ilgi ve sevgi var. Özellikle tatil için memleketine gelen hemşehrilerimiz bu ürünlerimizi satın alıyor. Diğer Sivas’a özgü eserleri de yapmak isterdik. Ancak köşeli ürünler çıkartamadığımız için bunları yapmamız mümkün değil. Ancak Kangal köpeği üzerine yaptığımız çalışmalar beğeniliyor” şeklinde konuştu.

Veysel Korkmaz – Onur Erden/İHA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: