Salı , Temmuz 25 2017
Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Diyabet Hastaları İçin Eğitilen Köpekler, Şeker Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak
LONDON, ENGLAND - MARCH 11: 6 year old Cerys Davies (who has type 1 diabetes) holds her medical detection dog Wendy at St James's Palace on March 11, 2014 in London, England. (Photo by Chris Jackson - WPA Pool /Getty Images)

Diyabet Hastaları İçin Eğitilen Köpekler, Şeker Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak

Diyabet Hastalarının hayatını kolaylaştırmak için eğitilen köpekler, diyabet hastalığını belirleyebilecek, hastaların geçirdiği krizlerde onlara yardımcı olacak. Daha önce Alman çoban köpeklerinin meme kanserini yüzde 100 tespit ettiği ortaya çıkmıştı. Diyabet hastalığında da artık sevimli dostlarımız hastaların imdadına yetişecek.

Foto: Lifestyle .one

Diyabet hastalarının kan şeker düzeyleri dönem dönem düşebiliyor ve hastalarda bu durum baygınlıkla sonuçlanabiliyor. Bu durumda olan hastaları uyarması için Bristol ve Dundee Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından köpekler eğitilecek. Hastayı önceden uyaracak olan bu köpekler sayesinde sorunlar da önlenecek.

KAN ŞEKERİ YÜKSELDİĞİNDE YA DA DÜŞTÜĞÜNDE KÖPEKLER ANLAYACAK

Diyabet hastalarında kan şekeri düştüğünde ya da yükseldiğinde vücutta farklı belirtiler ortaya çıkıyor. Metabolizmada değişiklikler yaşanıyor ya da hastanın nefes ve ter kokusu değişiyor. Bilim insanları diyabet hastaların bu semptomlarının belirlenmesinde köpeklerin çok gelişmiş koku alma duyusundan yararlanmak istiyor. Yani köpekler koku alma duyuları sayesinde hastaların kan şekeri düzeyindeki değişiklikleri anında anlayabilecekler.

ÇALIŞMALARDA BAŞARILI SONUÇLAR ALINDI

Diyabet hastalarının kan şekerlerinin çok düşük olması durumunda bunu ortaya çıkartmak için Bristol ve Dundee Üniversitesi araştırmacıları tarafından insanlara uyarı verecek köpekler eğitilecek. Çalışmalara başlayan bilim insanları, 17 kişilik bir ekiple yaptıkları denemelerde başarılı sonuçlar aldı. İngiliz yardım kurumu Medical Detection Dogs çalışmalarda kullanılan tıbbi algılama köpeklerini eğitme görevini üstlendi.

Kaynak: As Haber

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Evsiz ve Ölümcül Hasta Köpekler Sonunda Sığınabileceği Bir Yer Buldu

Michelle ve Jeff Allen New York’a bir saat uzaklıkta 24 dönümlük bir arazide evsiz ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir