Son eklenenler

Diyabet Hastaları İçin Eğitilen Köpekler, Şeker Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak

Diyabet Hastalarının hayatını kolaylaştırmak için eğitilen köpekler, diyabet hastalığını belirleyebilecek, hastaların geçirdiği krizlerde onlara yardımcı olacak. Daha önce Alman çoban köpeklerinin meme kanserini yüzde 100 tespit ettiği ortaya çıkmıştı. Diyabet hastalığında da artık sevimli dostlarımız hastaların imdadına yetişecek.

Foto: Lifestyle .one

Diyabet hastalarının kan şeker düzeyleri dönem dönem düşebiliyor ve hastalarda bu durum baygınlıkla sonuçlanabiliyor. Bu durumda olan hastaları uyarması için Bristol ve Dundee Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından köpekler eğitilecek. Hastayı önceden uyaracak olan bu köpekler sayesinde sorunlar da önlenecek.

KAN ŞEKERİ YÜKSELDİĞİNDE YA DA DÜŞTÜĞÜNDE KÖPEKLER ANLAYACAK

Diyabet hastalarında kan şekeri düştüğünde ya da yükseldiğinde vücutta farklı belirtiler ortaya çıkıyor. Metabolizmada değişiklikler yaşanıyor ya da hastanın nefes ve ter kokusu değişiyor. Bilim insanları diyabet hastaların bu semptomlarının belirlenmesinde köpeklerin çok gelişmiş koku alma duyusundan yararlanmak istiyor. Yani köpekler koku alma duyuları sayesinde hastaların kan şekeri düzeyindeki değişiklikleri anında anlayabilecekler.

ÇALIŞMALARDA BAŞARILI SONUÇLAR ALINDI

Diyabet hastalarının kan şekerlerinin çok düşük olması durumunda bunu ortaya çıkartmak için Bristol ve Dundee Üniversitesi araştırmacıları tarafından insanlara uyarı verecek köpekler eğitilecek. Çalışmalara başlayan bilim insanları, 17 kişilik bir ekiple yaptıkları denemelerde başarılı sonuçlar aldı. İngiliz yardım kurumu Medical Detection Dogs çalışmalarda kullanılan tıbbi algılama köpeklerini eğitme görevini üstlendi.

Kaynak: As Haber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: