Cuma , Temmuz 21 2017
Ana Sayfa / Haberler / Barınakta dövülen Cindy’nin davası bugün görüldü

Barınakta dövülen Cindy’nin davası bugün görüldü

Sarıyer Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki “Cindy” isimli Golden Retriever cinsi köpeğin, geçtiğimiz yıl dövülerek kafatasının kırılmasına ilişkin açılan davada, rehabilitasyon merkezinde görevli veteriner hekim ve veteriner işleri müdürü hakim karşısına çıktı.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar Cihan Yaşar ve Ayhan Akbulut Katıldı.

Şikayetçi İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi adına 8 avukat duruşmada hazır bulundu. Şikayetçiler Birgül Kükrer ve Özen Baydoğan da duruşmaya geldi. Bir grup hayvansever de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Sanık Cihan Yaşar savunmasında veteriner hekim olduğunu belirterek, “Olay tarihinde Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde görevliydim. Olayı bir gün sonra öğrendim. Adem İnce’yi çağırıp savunmasını aldım. Ayhan Akbulut’a da soruşturma sonuna kadar rehabilitasyon merkezine çağrılmaması gerektiğini ve izine çıkarılması gerektiğini söyledim. Benim görevini yaparken ihmalim söz konusu değildir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum. Aksi takdirde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep ediyorum” dedi.

“GECİKME VE İHMAL GÖSTERMEDİK” DEDİLER

Sanık Ayhan Akbulut ise savunmasında, olay tarihinde Sarıyer Belediyesi’nde vekaleten veteriner işleri müdürü olduğunu belirterek “Adı geçen köpek geçtiğimiz Nisan ayında bakım merkezinde işçi olarak çalışan Adem İnce isimli şahsı ısırmıştı. Sağlık personeli tarafından müdahalesi yapıldıktan sonra hastaneye gönderildi. Hastanede kendisine iki gün rapor verilmişti. Adem İnce’nin köpeğe kötü muamele yaptığı düşünüldüğünden, diğer sanık Cihan Yaşar, Adem’in savunmasının alınmasını ve bu süre zarfında çalıştırılmamasını söyledi. Raporu bitince kendisini izne çıkardık. Adem İnce taşeron firmanın elemanı olduğu için yasal işlemlerin yapılması amacıyla dosyayı ilgili destek hizmetleri müdürlüğüne gönderdi. Nisan ayının 15’inde iş akdi feshedildi. Biz bu olayda herhangi bir gecikme ve ihmal göstermedik. Bu nedenle beraatimi istiyorum” dedi.

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Şikayetçi Birgül Kükrer, “Ben köpeği sokakta buldum ve sahiplendim. Bir gün işteyken köpeğin evden kaçtığını öğrendim. Çevrede aradım, internetten ilan verdim. Ancak bulamadım. İnternette Sarıyer Belediyesi’nin bakım merkezinde işkence gören köpeğe ait fotoğrafları görünce köpeğin Cindy olabileceğini düşündüm. Köpeğe çip taktırmıştım. Belediyeye müracaat ettim. Köpeği bana vermek istemediler. Köpeği gördüğümde kafasının üst kısmı yarık haldeydi. İşkenceye maruz kaldığı açıkça anlaşılıyordu. Uzun uğraşlar sonucu köpeği bana teslim ettiler. 6 saat süren ameliyat sonucu iyileşti. Bu olay nedeniyle köpek travma yaşamaktadır. Kafasında 9 adet plaka vardır. Gerekli işlemleri vaktinde yapmayan sanıklar hakkında şikayetçiyim” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Şikayetçi Zeynep Güver de İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi adına savcılığa müracaatta bulunduğunu belirterek “Sanıklardan şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum” dedi. Duruşmada Sarıyer Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki çalışan 4 kişide tanık olarak dinlendi. Tanıklar köpeğe kötü muamele yapıldığını ve kafasında kırık olduğunu gördüklerini söylediler. Duruşma sonunda, suçtan zarar görme ihtimaline karşı müştekilerin duruşmaya kabulüne karar verildi. Sanıkların belirttiği tanıkların dinlenmesi için duruşma ertelendi.

OLAY GEÇMİŞİ

Hayvan hakları savunucusu Banu Aydın olayın ayrıntılarını şöyle anlatmıştı; “5 Nisan Salı günü Sarıyer veteriner hekimlerinden Kübra Kaya barınakta bir kafese tedavi için giriyor, temizlik işçisi Adem İnce de onunla birlikte yardıma gidiyor. Adem İnce yerler ıslak olduğu için köpeğin üzerine düşüyor. Köpekte canı yandığı için havlıyor. Köpeğin üzerine düşerek kolu çizilen Adem İnce’ye pansuman yaptırmak için idari binaya götürüyorlar. Pansumandan çıkıp barınağa geri gidiyor Adem İnce ve idari binada bulunan veterinerler büyük bir gürültü duyuyorlar. Bunun üzerine koşarak barınağa gidiyorlar ve 15 dakika önce Adem İnce’ye havlayan köpeği yerde kanlar içerisinde ve sırılsıklam görüyorlar. Adem İnce zaptira ile tutmaya çalışırken köpeğin çok çırpındığını ve duvara kafasını vurduğunu söylüyor. Hayvanı hemen içeri alıp röntgen çekiyorlar ve kafatasının kırık olduğunu görüyorlar. Adem’e ne yaptığını tekrar sorduklarında ‘beni ısırdı hortumla su tutup dövdüm bunu hak etti’ cevabını alıyorlar. Bunun üzerine veterinerler tutanak tutuyor.

Kaynak: Posta

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir