Son eklenenler

Tasmanın kalitesini nasıl belirlersiniz? Köpeğinize boyun tasması alırken dikkat edilmesi gerekenler

Köpekler için kullanılan aksesuarlar arasında yatırım yapmanız gereken en önemli parça boyun tasmasıdır. Köpeğin büyüme sürecinde yeterli alan sağlamalı, rahat hissetirmeli ve aynı zamanda kayışa bağlandığında da güvenli olmalıdır. Boyun tasması alırken dikkat etmeniz gereken birçok özellik vardır.

Foto: drsophiayin.com

Bağlantı, açma-kapama tokaları

Boyun tasması alırken kontrol etmeniz gereken ilk yer, açma-kapama tokalarıdır. Hangi malzemeden yapılmış, kolay açılabilir ya da kırılabilir mi? Bazı tasmaların tokaları plastik, bazıları metal, bazıları ise kemer tokası şeklindedir. Eğer metaller köpeğinizi uzun yürüyüşlerde yoracak gibi hissediyorsanız daha hafif bir malzeme olan plastiği tercih edebilirsiniz. Ancak ekstra güvenlik önlemine ihtiyacınız varsa metal kopçaları tercih etmelisiniz. Bu seçimleri yaparken köpeklerin boyutunu ve ağırlığını göz önüne almak önemlidir.

Malzeme/Kumaş

whippet wearing Martingale collar

Foto: sighthoundstuff.com

Tasmanın hangi malzemeden yapılmış olduğuna dikkat edin. En çok kullanılan malzemeler naylon ve deridir. Kendir bezi, pamuklu kumaşlar ve metal de sık kullanılır. Bu seçimi yaparken köpeğin deri hassasiyet, varsa alerjileri değerlendirilmelidir. Pamuk ve deriden yapılan tasmalar bu gibi durumlarda naylona kıyasla daha rahat kullanılır.

Dikişler

Tasmanın ve tokanın malzemelerine karar verdikten sonar bakacağınız ilk şey işçiliktir. Tasmanın boyunla temas halinde olduğu ve kayışla birleştiği yerdeki dikişlerin sağlamlığı ve kalitesi hayati önem taşır. Dikişlerin arasında boşluk ve gevşeklik olmadığından emin olmalısınız. Kullanmaya başlamadan önce işte çekiştirerek ve basınç uygulayarak deneme yapabilirsiniz.

Genişleme ve açılma payı

Köpeğinizin büyümesine izin verecek kadar bir esnekliği olmasına dikkat etmelisiniz. Tasmanın ayarlanabilir özellikte olması size gelecekte gereksiz masraftan kurtaracaktır.

Güvenlik

Tokaların haricinde de düşünmeniz gereken güvenlikle ilgili özellikler olabilir. Örneğin gece yürüyüşleri yapıyorsanız tasmanın fosforlu ya da led ışıklı olmasını isteyebilirsiniz. Ya da tasmaya eklenebilir özellikte aksesuarlar edinebilirsiniz. Alacağınız elektronik parçaların iyi kalitede olduğuna ve her hava şartına dayanıklı olduğuna dikkat edin.

İyi bir boyun tasması, köpeğinize ömür boyu eşlik edebilir. Yeni bir şeyler alırkan yukarıda saydığımız özelliklere dikkat etmeniz sizin ve köpeğiniz için çok faydalı olacaktır. Böylece yatırımınız da karşılıksız kalmayacaktır.

Image result for dikkatPatipedia notu: Asla elektroşoklu, boğma ya da içi çivili tasma kullanmayın!

Kaynak: 4pawstech
Yazar: Leonard Horowitz

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: