Perşembe , Eylül 21 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Suni tatlandırıcılar köpekleri zehirliyor

Suni tatlandırıcılar köpekleri zehirliyor

Sakız, şekerleme, unlu mamuller, öksürük şurupları, diş macunu ve ağız gargara sıvılarında bulunan “xylitol” isimli suni tatlandırıcının köpekleri zehirleyebileceği hatta ölümlerine yol açabileceği bildirildi. Suni tatlandırıcı ve hazır gıdalardan uzak durmak için kapı gibi bir sebebiniz daha oldu.

kasa fişiTıbbi fetva kurumu FDA tarafından yapılan açıklamada, şekersiz sakızlarda ve birçok hazır gıda ve kişisel bakım ürününde bulunan “xylitol” isimli suni tatlandırıcının köpekleri zehirleyebileceği hatta ölümlerine yol açabileceği bildirildi.

Köpeklerin içinde xylitol bulunan bir ürünü yemesi pankreastan fazla miktarda insülin salgılanmasına ve bu da kan şekerinin ileri derecede düşmesine yol açıyor.

Köpekte kusma, sersemleme, bitkinlik, koordinasyon bozukluğu, havale gibi belirtiler ortaya çıkıyor, olay koma ve ölüme kadar ilerleyebiliyor.

Xylitol’ insanlarda insülin salgısını uyarmadığı için herhangi bir olumsuzluğa da yol açmıyor; kediler için de bir tehlike yok.

Xylitol, şekersiz sakızlar dışında çikolata barları, şekerlemeler, unlu mamuller, yer fıstığı ezmesi, öksürük şurupları, çiğnenebilen vitaminler, ağzı gargara sıvıları, diş macunu gibi pek çok üründe bulunuyor.

Bu arada çikolatanın da köpekler için öldürücü olabileceğini bilmeyenlere hatırlatalım.

Gelelim neticeye

Köpekleri zehirleyen, ölümlerine bile sebep olan xylitolün insanlar için zararsız olduğunu sanmayın.

Suni tatlandırıcılar insanlarda obezite ve diyabete yol açtıkları gibi toksik ve kanserojen etkiler de gösterebiliyorlar.

Hazır gıdalardan uzak durmak için kapı gibi bir sebebiniz daha oldu.

Yazar: Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Kaynak: FDA, Haberx

 

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Boğma tasma ve dikenli tasmalar

Boğma tasma ve dikenli/çivili tasmalar, eski usül köpek eğitiminde sıklıkla kullanılan eğitim tasmalarıydı. Boğma tasmalar, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir