Çarşamba , Eylül 20 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / ‘Tehlikeli köpeklerin’ kısa tarihi

‘Tehlikeli köpeklerin’ kısa tarihi

İngiltere ve ABD’de bazı köpek türleri tehlikeli olduğu gerekçesiyle yasaklı. Bu köpeklerin kötü ünü nereden geliyor?

Geçen 3 yıl içinde 5 bin köpeğe yasaklı türler arasında oldukları şüphesiyle polis tarafından el konuldu. İngiltere’de tehlikeli köpekler yasası pitbull terrier gibi saldırgan köpek türlerini yasaklıyor.

İngiliz havyan hakları derneği RSPCA ise bir türün diğerinden daha saldırgan olduğuna yönelik yeterli kanıt olmadığını savunuyor. Ancak tehlikeli köpekler meselesi yeni bir konu değil.

Romalılar köpekleri bekçilik ve ev hayvanı olarak tutmanın yanısıra “silah” olarak da kullanılıyorlardı. Bazı tarihçilere göre köpeklere has yasalar hazıırlandı ve Milattan Önce 7.yüzyılın ortalarında köpeklerin savaşlarda kullanıldığına dair rivayetler vardı.

ABD’de 19. yüzyılda köleleri ve suçluları yakalamak için yetiştirilen tazılar tarihte olumsuz eleştiri alan ilk köpekler.

Dobermanlar statü sembolü

Son yüzyılda ise dobermanlar kötü ünleriyle bilinir oldu. Dobermanlar İngiltere ve ABD’ye 1900’lı yılların başında Almanya tarafından tanıtıldı ve güvenilir bekçi köpekler ve statü sembolü olarak niteleniyordu.

Ancak İkinci Dünya Savaşı’nda toplama kamplarındaki Nazi askerlerinin yanında görüntülenen dobermanların imajı da değişti. Savaştan sonra filmlerde ve medyada zekalarına ve sahiplerine bağlılıklarına karşın “şeytan köpekler” olarak tanıtıldılar.

Dobermanların yanısıra Alsas çoban köpekleri ve Rottweilers türü köpekler de benzer kötü imajın kurbanı oldular.

Pitbull köpekleri 1800’li yıllarda boğa, ayı ve horoz dövüşlerinde kullanıldı. 1960’larda ABD’de uyuşturucu satan sokak çeteleri pitbull türü köpekleri bekçilik ve statü sembolü olarak yanlarında taşımaya başladılar.

Çocuk öldüren köpek

1980’li yıllardan önce köpek saldırılarınan ölen kişilerin sayısı daha azdı. Ancak 1987 yılında Kaliforniya’da marihuana mahsülünü koruyan bir pitbull 2.5 yaşındaki bir çocuğu öldürdü.

ABD medyasında pitbullarla ilgili olumsuz haberler çıkmaya başladıktan sonra ülkedeki pek çok eyalet “bazı tehlikeli köpek” türlerini yasakladı.

İngiltere’de ise altı yaşında Rucksana Khan bir köpek saldırısında ciddi biçimde yaralandıktan sonra tehlikeli köpek yasası 1991 yılında kabul edildi. Rucksana evinin yakınlarındaki bir parkta oynarken bir pitbull köpeğinin saldırısına uğramıştı.

Bu olayın ardından İngiltere’de pitbull terrier, Japon Tosa, Arjentin bekçi köpeği, Brezilya çoban köpeği olmak üzere dört tür yasaklandı.

Hayvan hakları dernekleri ise köpeklerin türler yerine davranışları nedeniyle yasaklanması gerektiğini düşünüyor. Hükümet ise bazı türlere yönelik yasakların “kritik” olduğunu ama kötü bir sahiple her köpeğin tehlikeli hale gelebileceğini belirtti.

Kaynak: Mynet
Yazar: Del Crookes / Newsbeat Muhabiri

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpek oteli seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Köpek oteli seçmek detaylı gözlem gerektirir. Köpeğinizi gittiğiniz bir yere götürememeniz ve ona bakacak güvendiğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir