Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Köpek gezdiricileri vergiye tabi midir?

Köpek gezdiricileri vergiye tabi midir?

Köpek gezdiricileri vergiye tabi değil ama...

Birçok kişi, vakti olmadığı için evinde baktığı köpeği başkalarına gezdiriyor. İşte bu kişilerden birisi de çok para kazanıyor olmalı ki Maliye’ye ‘Ben de vergi verecek miyim?’ diye sormuş. Maliye’nin yanıtı ise ilginç.

“Eğer herhangi bir organizasyona girmeden köpek gezdiriciliği işi yaparsanız vergi ödemezsiniz. Ancak internet sitesinden iş bulup aynı işi yaparsanız muaflığınız yok olur. Vergi ödemek zorunda kalırsınız.”

Habertürk’ten Rahim Ak’ın konuya ilişkin köşe yazısı şöyle:

“Şehirleşme arttıkça ilginç meslekler de türüyor. Bunlardan birisi de köpek gezdiriciliği. Birçok kişi, vakti olmadığı için evinde baktığı köpeği başkalarına gezdiriyor. İşte bu kişilerden birisi de çok para kazanıyor olmalı ki Maliye’ye ‘Ben de vergi verecek miyim?’ diye sormuş. Maliye’nin yanıtı ise ilginç. Öncelikle şunu belirtelim devlet yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden vergi almıyor. Buna esnaf muaflığı deniliyor. Hangi mesleklerin esnaf muaflığına dahil olduğu Gelir Vergisi Kanunu’nda tek tek sayılıyor. Tabii ilk şart bir işyeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya o işi yapmak. Meslekler ise şunlar: Hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabı. Maliye de bir işyeri açmaksızın yapılan köpek gezdiriciliği işini yukarıdaki meslekler ile özdeşleştirip “Herhangi bir işyeri açmaksızın sadece köpekleri sokakta gezdirme faaliyetiniz dolayısıyla elde ettiğiniz gelir nedeniyle esnaf muaflığından yararlanmanız mümkün bulunmaktadır” yanıtını veriyor. Yani aslında köpek gezdiricileri vergiye tabi değil. Ancak tek bir şartla.

ORGANİZASYON YOLUYLA YAPARSAN

O şart da tek bir cümleye bağlı, bütün bunları gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlı olmadan yapacaksınız. Yasada ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisi’ne tabi olanlar ile Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapanların esnaf muaflığından faydalanamayacakları belirtiliyor. Bu nedenle Maliye de “Ancak, herhangi bir internet sitesine üye olarak faaliyette bulunmanız veya tüketiciler ile hizmet sunanları buluşturan organizasyonlar vasıtasıyla doğrudan veya dolaylı olarak ve devamlılık arz edecek şekilde faaliyette bulunmanız halinde esnaf muaflığından faydalanamayacağınızdan durumunuza uygun olarak, Gelir Vergisi mükellefiyeti tesis edileceği veya Gelir Vergisi Kanunu’nun ücret gelirinin vergilendirilmesine ilişkin hükümlere göre vergilendirileceğiniz tabiidir” diyor. Yani eğer bir organizasyon işine girerseniz, internette köpek gezdirici bulma sitesinden iş almışsanız o zaman muaflığınızı kaybedersiniz. Yani gelirinizi beyan edip vergisini ödemek zorunda kalırsınız.

Milliyet

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir