Son eklenenler

İnegöl Hayvan Barınağında Tepki Çeken Görüntüye Suç Duyurusu

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde belediye hayvan barınağında, mama verilirken kavga eden köpekleri ayırmak için görevlinin tabancayla ateş etmesi görüntüleri sosyal medyada yayınlanınca tepkilere neden oldu.

İnegöl Hayvan Barınağında Tepki Çeken Görüntüye Suç Duyurusuİnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, silahın sadece ses çıkardığını ve gerçek olmadığını belirterek, görevlinin işine son verdiklerini açıkladı. İnegöl Doğa Hayatını Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş de olayla ilgili olarak, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Olayın 8 Mart salı günü saat 16.00 sıralarında yaşandığını kaydeden Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Yaşanan olayın özellikle belli bir bölümü henüz kimliğini tespit edemediğimiz kişiler tarafından sosyal medyaya yansıtılmış ve belediyemiz kasıtlı olarak hedef gösterilmiştir. Görüntülerde de yer aldığı gibi köpeklerin yemek dağıtımı sırasında hırlayarak biribirlerine karşı güç gösterisinde bulunup, kavga ediyorlar. Barınak personelimiz hayvanların birbirini yaralamalarına engel olmak amacıyla daha önceden hayvanları uyuşturmakta kullanılan silahla korkutma amaçlı ses kapsülü kullanmıştır. Videoda olayın bir bölümünü yer aldığı için öncesi ve sonrasında yaşananlar yer almıyor. Not olarak eklemek isterim bu silahlar zaten şu an ekiplerimiz tarafından kullanılmıyor. Onun yerine hayvanları uyuşturmakta üflemeli boru yöntemini kullanıyoruz. Yani zaten silahın uyuşturucu fişeği dahi bulunmuyor. Olay sırasında silah içerisinde sadece ses amaçlı kapsül bulunuyor. Hayvan severlerimiz müsterih olsun bunu özellikle ifade etmek istiyorum ki barınaktaki hiçbir hayvanımız zarar görmemiştir” dedi.

İDOHA’DAN SUÇ DUYURUSU

İnegöl Doğa Hayatını Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş ise, İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’nde yaşanan ve tepki çeken olayla İnegöl Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından adliye binası önünde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte açıklama yapan İDOHA Başkanı Nilay Parlar Ateş, ‘Geçen sene yine bu zamanlarda yaşanan kamyonda köpeklerin uzun süre tutularak havasızlıktan ölmesi olayından bu yana, İnegöl Belediyesi tarafından hiçbir iyileştirme çalışması yapılmadığı aşikardır. Sosyal medyada ortaya çıkan, izlendiğinde kan donduran görüntülerin derneğimizce kabul edilebilir hiçbir açıklaması olamaz. Bursa Hayvan Hakları Komisyonu ile birlikte, gerekli tüm işlemleri yapacağızö diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: