Salı , Temmuz 25 2017
Ana Sayfa / Haberler / Hayvan hediyesine tepki

Hayvan hediyesine tepki

Antalya Hayvan Dostları Derneği Başkanı Ünsal, emrivaki olarak hediye edilen evcil hayvanların kısa sürede sokağa terkedildiğini öne sürerek buna tepki gösterdi.

Hayvan hediyesine tepki

Yaklaşık 12 yıl önce kızının eve getirdiği köpekle hayvanlara ilgisi başlayan Jale Ünsal, bir süre sonra dışardaki hayvanlarla empati kurmaya başladı. ‘Bizimki şanslı ama diğerleri şanssız’ diyerek harekete geçen Ünsal, sosyal sorumluluk kampanyasına başladı. Yaralı, bakıma muhtaç sahipsiz hayvanları sahiplendirme ya da geçici ev bulmaya başlayan Ünsal, sosyal medya sayesinde binlerce köpeğin hayatını değiştirdi. Çevresinin ısrarı üzerine 4 yıl önce dernek kuran Ünsal, “Aslında hayvanlardan çok insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bir lokma ekmeği bile çok görüyorlar. Bu yüzden satın alma, sahiplen diyoruz” dedi.

Hevesle alınıp atılıyor
Sokak hayvanlarının doğuştan itibaren dışardaki yaşama bir şekilde adapte olduğunu, ancak evde yaşayan cins köpeklerin bir süre sonra sokağa atılmasıyla rezil hale geldiklerini anlatan Ünsal, “Bizim asıl sorunumuz bir hevesle alınıp çeşitli bahanelerle sokağa bırakılan hayvanlar. Yiyecek bulmayı bilmiyorlar. Bu hayvanlar ya açlıktan ölüyor, ya da trafik kazasında can veriyor. Sokakta yaşamayı bilmedikleri için hayata küsüyorlar. Petshop’larda parayla satılan hayvanların hali belli. Bunların ticareti yapılmaz, bunlar bir canlı. Kedi köpeklerin camların arkasında bekletilmesi, barınaklardaki halleri bir görseniz ağlarsınız. Bunları insanlara duyurmaya çalışıyoruz. ‘Satın almayın, sahiplenin bir can kurtarın’ diye. Minnet duygusu var evden atılmamak için hata yapmamaya çalışıyorlar” diye konuştu.

‘Bilinçli sahiplenin’
İnsanların hayvan sahiplenmeden önce çok iyi düşünmeleri gerektiğini, onların bir hayvan değil bir arkadaş, bir yoldaş edindiklerini anlaması gerektiğinin altını çizen Jale Ünsal, bu hayvanların 14- 15 yıl yaşadığını, aşılarının, mamalarının ve ilgi görmesinin unutulmaması gerektiğini söyledi. Sevgilisine ya da bir yakınına doğum günü hediyesi olarak hayvan alınmamasını söyleyen Ünsal, şöyle dedi: “Emrivaki bir hediye olmaz. Sonra da ‘Bu köpek bize gelmişti bakamayacağız’ diyorlar. Sahiplendireceğim hayvanların yaşayacağı ortama gidiyorum. Aileyle birebir görüşüyorum. Sorular sorarken insanların mimiklerine dahi dikkat ediyorum. Çocuk köpek istiyor ama anne pek de istekli değil. Evde bir kişi dahi onaylamıyorsa o köpek eninde sonunda o evden gider. Aile her şeyi eğrisi doğrusuna düşünecek ki o sorumluluğa girebilsinler.”

DHA

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Evsiz ve Ölümcül Hasta Köpekler Sonunda Sığınabileceği Bir Yer Buldu

Michelle ve Jeff Allen New York’a bir saat uzaklıkta 24 dönümlük bir arazide evsiz ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir