Çarşamba , Temmuz 26 2017
Ana Sayfa / Haberler / Ankara Patili Köy’ün Sakinleri Destek Bekliyor

Ankara Patili Köy’ün Sakinleri Destek Bekliyor

Ankara’da tahmini bir yıl öncesinde hayvansever 2 dost tarafından ortaya konulan ‘Patili Köy’de hayatını sürdüren 250 köpek destek bekliyor.

7cd580f0-77d2-4317-81fd-a37e4c20e62aOrta İmrahor köyü mevkisindeki ormanlık meydanda gönüllüler tarafından yapılan kulübelerde, çeşitli cins ve büyüklükteki 250 yol köpeği yaşıyor. Köpeklerin beslenmesi, bakımı, tedavileri ve temizlikleri gönüllü hayvanseverler tarafından yapılıyor. Natürel hayat kapsamında gönüllüler tarafından ortaya konulan kulübelerde hayatını sürdüren yol köpekleri, ziyaretçilerine sevgi gösterisinde bulunuyor.

Sokak hayvanlarıyla 5 senedir alakadar olan hayvansever Canan Kapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Patili Köy”de 250 yol köpeğinin bakımını yaptıklarını ifade etti .

Hayvansever dostu Volkan Koç ile sahipsiz köpekleri beslediklerini aktaran Kapan, “Evinde hayvan besleyen 2 insandık, ardından İmrahor köyünde hayvanların mağdur olduğunu gördük. Orada tahmini 40 köpek vardı. Gündelik 2 paket mamayla bizzat halimizde onları besliyorduk. Besleme yaptığımızı görenlerin buraya bıraktığı köpek sayısı her geçtiğimiz gün arttı” diye konuştu.

Foto: Patiliköy/Facebook

Kapan, yer aldıkları bölgenin trafik kazalarına karşı riskli olması nedeni ile daha emniyetli yer arayışına girdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığından yer istedik, bize bu alanı belirleme ettiler, 1 senedir buradayız. Hayvan sayımız arttığı için bu şekilde büyük bir yer oluşturduk ve ADINA Patili Köy dedik. Ankara’da natürel hayat alanı diyebileceğimiz ilk yerlerden biri. Patili Köy’de 250 hayvanımız var. Orman içinde yaşamaları çok kolay değil . Yol köpeği olmak çok kolay değil , zira açık alandalar her gün her şeyi yaşayabilirler, güvenlikleri yok. Biz çok kapsamlı bir meydanda telle çevrili, güvende olabilecekleri bir yer istiyoruz.”

“Her gün 5 saat besleme yapıyoruz”

Sosyal medyadan hesap açarak gönüllü ve hayvanseverlerden mama desteği talep ettiklerini aktaran Kapan, yol köpeklerine daha çok dayanak verilmesini beklediklerini ifade ederek , “Hayvanseverlerin yardımlarıyla köpeklere gündelik tahmini 500 lira maliyetli 15 kilogram mama veriyoruz ancak gün zaman bu ihtiyaca yetişmekte zorlanıyoruz. Hayvanseverlerden daha çok dayanak bekliyoruz” diye söyledi.

Foto: Patiliköy/Facebook

Hayvanseverlerin desteğiyle altını çizen 5 saat köpekleri beslediklerini açıklayan Kapan, “Hafta sonu arkadaşlarımız gelip bize dayanak veriyor . Bu hafta kulübe temizliğimiz vardı. Her hafta bir etkinliğimiz ve çalışmamız oluyor” ifadelerini kullandı.

Patili Köy”e her hafta sonu gelerek hayvanları sevdiğini ve bunun çok iyi bir duygu olduğunu dile getiren 11 yaşındaki Doğa Ömeroğlu da “Hem onlar mutlu oluyor hem de ben mutlu oluyorum. Burada hayvanlara yemek veriyoruz, seviyoruz, sonra kulübelerini temizliyoruz, su kaplarını dolduruyoruz. Her pazar geliyorum. Kardeşim yok, bunlar kardeşim gibi oluyor” diye konuştu.

Patiliköy Ankara Facebook sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Patiliköy web sitesi için buraya tıklayınız.

Kaynaklar: haberport.com, Facebook

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Evsiz ve Ölümcül Hasta Köpekler Sonunda Sığınabileceği Bir Yer Buldu

Michelle ve Jeff Allen New York’a bir saat uzaklıkta 24 dönümlük bir arazide evsiz ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir