Salı , Temmuz 25 2017
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Köpeğiniz bu hareketi yapıyorsa dikkat

Köpeğiniz bu hareketi yapıyorsa dikkat

Köpeğinizin bu davranışına ilk şahit olduğunuzda, özellikle ilk köpeğinizse ve böyle bir şeyi ilk kez görmüşseniz, şaşırmanız, endişelenmeniz hatta belki tiksinti duymanız normal.

Foto: Cesar’s Way

Tepkiniz her ne olursa olsun, bu davranışla ilgili bilmeniz gereken şeyler var. Bu mastürbasyon hareketine karşı aşırı tepki vermeniz de tepkisiz kalmanız da yanlış olabilir!

NEDEN

Öncelikle, mastürbasyon ya da bir şeyin tepesine çıkma hareketi hem dişi hem erkek köpekler için normal bir davranıştır. DNA’larında olan ve birçok sebepten dolayı yapılabilen bir harekettir.

CİNSELLİK

En bariz görünen sebep budur, değil mi? Köpekler bu tırmanma/binme hareketini cinsel bir davranış olarak gösterebilirler. Köpeğiniz dişi, erkek hatta kısır bile olabilir. En büyük sürprizi kısırlaştırılmış köpeklerin sahipleri yaşar. Bazı kısır köpekler de erekte olabilir ve hatta bir miktar meni gelebilir.

SOSYALLİK

Köpeklerin bu hareketi yapma nedenler güç gösterisi ve üstünlük kurma çabası da olabilir. Bu davranış, köpeklerin “ben daha üstünüm ve senden daha yüksekteyim” demelerinin bir yoludur.

Foto: www.pets4homes.co.uk

OYUN

Bazı köpekler oyun oynarken aşırı heyecanlanırlar ve bu duyguyu da bu hareketle dışa vururlar. Arada bir yapıyorlarsa tamamen normal karşılanabilir; ancak sürekli oluyorsa köpeğinizin sosyalleşmesinde bir karışıklık ve sorun olduğu anlamına gelebilir. Sorun olduğunu hissediyorsanız onu sosyalleştirmek için daha fazla zaman harcamalısınız demektir.

DUYGU DURUMU

Foto: Flickr

Köpeklerin duyguları kontrol edemeyecekleri boyutlara ulaştığında, heyecan ya da stres belirtisi olarak bu davranışı sergileyebilirler. Böyle olduğunda, onun dikkatini başka bir köpeğe, bir oyuncağa ya da sakinleşmesi için yatağına yönlendirebilirsiniz.

ZORUNLULUK MU?

Eğer köpeğiniz heyecanını ya da stresini yansıtmak için sürekli bu yolu kullandıysa, bu onda kompülsif (zorlanımlı) bir alışkanlık haline gelmiş olabilir. Bu ciddi bir sorun haline geldiğinde köpeğiniz nasıl normal davranacağını unutur.

POTANSİYEL HASTALIKLAR

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü bu hareket çoğu zaman normaldir. Ancak aşırı gözlemlendiği durumlarda bazı medikal konularda dikkat edilmesi gerekir. Köpeğiniz sürekli olarak eşyalara sürtünüyor, normalden fazla yalanıyor, ve sürekli mastürbasyon yapmaya çalışıyorsa, veterinerinize danışmanızda büyük fayda vardır. Bu davranışlar ilişkili olabilecek durumlar şunlardır:

– İdrar yolu enfeksiyonu
– İdrar kaçırma
– Priapizm (sürekli ve ağrılı ereksiyon)
– Deri alerjileri

DAVRANIŞA NE ZAMAN MÜDAHALE EDİLMELİ?

Eğer bu davranış sizi herhangi bir şekilde rahatsız ediyorsa, yapabileceğiniz bir şeyler var.

  1. Dikkatini dağıtın. Köpeğinizin bu hareketi yapacağını hissettiğinizde hemen dikkatini
    Foto: regalpethealth.com

    dağıtın. Dikkatini bir oyuncağa yöneltebilirsiniz. Bu davranıştan önce sık görülen belirtiler hızlı soluma, yalanma, sürtünme, pati atmadır.

  2. Kısırlaştırın. Yüzde yüz garantili bir çözüm olmasa da, kısırlaştırma köpeklerin cinsel isteğini bitirir ya da azaltır ve bu davranışı en aza indirir.
  3. Oyun dışı bırakın. Eğer köpeğiniz size ya da diğer insanlara bu davranışı yapıyorsa, öncelikle onu yavaşça itin ve “hayır” deyin. Eğer davranış devam ederse, onu bir odaya götürün 1-2 dakika orada sakinleşmesi için bırakın ve sonra hiçbir şey olmamış gibi serbest bırakın. Davranış tekrarlarsa siz de bu işlemi tekrarlayın. (Bu küçük mola sırasında ona kötü davranmayın. Ceza değil mola olarak görün ve süreyi 1-2 dakikayla sınırlı tutun.)
  4. Eğitimini kullanın. Umarız ona “otur”, “bırak”, “bekle” gibi komutların eğitimini vermişsinizdir, çünkü bu süreçte işinize yarayabilir. Bu davranışın geldiğini hissettiğinizde ona basit bir komut vermek çok etkili olacaktır.

Eğer bu yöntemleri deneyip sonuç alamazsanız, güvenilir bir eğitmene ya da veterinerinize danışınız.

Cesar’s Way – Josh Weiss-Roessler

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz yemeğini mama kabından alıp başka bir yere taşıyarak mı yiyor?

Köpekler için en günün en güzel saatlerinden biri yemek saatidir. Bazı köpekler yemeğini önünden kaçırıyormuşunuzcasına …

2 yorum

  1. kopegi kisirlastirmak ha dilerim kopegini kisirlastiran kendisi de kisir olur yavru hasreti ile olur utanmiyormusunuz ha kisirlastirma diyorsunuz sizin Allahiniz yokmu insallah cehennem azabini gorursunuz size hakkimi helal etmiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir