Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / K9 Köpeği Eğitmenlerine Mesleki Standart

K9 Köpeği Eğitmenlerine Mesleki Standart

Arama kurtarma köpeklerine (K9) eğitim verecek eğitmenler, eğitim verdiği köpeğin iş kazasına uğraması durumunda prosedürüne uygun bir şekilde ilk yardım uygulayacak.

Foto: www.britanniak9training.co.uk

Arama kurtarma köpeklerine (K9) eğitim verecek eğitmenler, eğitim verdiği köpeğin iş kazasına uğraması durumunda prosedürüne uygun bir şekilde ilk yardım uygulayacak. K9 Köpeği Eğitmeni Ulusal Meslek Standardı, sektördeki ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak belirlendi. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanan standartlar Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Buna göre, arama kurtarma köpeğini operasyonlara hazırlamakla yükümlü olan eğitmen, bu iş için uygun köpeği seçecek, köpeğin davranış ve güdülerini izleyerek, “havlama alarmı, yönlendirme, enkaz araması, koku teorisi eğitimlerini” periyodik olarak yaptıracak. Kendi bedensel ve psikolojik yeterliliğini korumakla yükümlü eğitmen, ayrıca bunları geliştirmeye yönelik beslenme ve psikolojik destek alacak, spor etkinliklerine de katılacak. Köpeğin sağlığının korunmasına yönelik uygulamaları yürütmekle de sorumlu olan eğitmen, köpeğin bakımını, sağlık yeterliliğinin korunmasını ve geliştirilmesini sağlayacak. İlk yardım eğitimi alacak standarda göre K9 eğitmenlerinin ilk yardım eğitimi alması da gerekiyor. Bu eğitimi olan eğitmen, K9’un iş kazasına uğraması durumunda ilk yardımı kendisi uygulayacak.

Eğitmenin eğitim sırasında kullanacağı araç, gereç ve ekipmanlar da standartta yer alıyor. Standartlara göre, eğitimlerde bulunması gerekli bazı araç ve gereçler arasında düdük, frizbi, çığ sondası, dedektör, ısırma tagı, kar küreği ve kar motoru gibi eşyalar bulunuyor. Köpek için diş ipi bulunduracak Eğitmen ayrıca köpek için diş ipi, ilk yardım çantası, oyuncak, gaz veya sıvı akışkanların basıncını ölçmek için manometre, pusula, termal kamera ve toz maskesi gibi eşyaları da kullanacak. K9’a eğitim verecek eğitmenlerin enkaz ve atık yönetim bilgisi, koku dağılımındaki etkenler bilgisi, köpek iletişim, davranış ve güdüleri bilgisinin de bulunması gerekiyor. Eğitmenlerde ayrıca kroki ve harita okuma bilgisi, öfke kontrolü ve zor şartlarda çalışabilme becerisi aranacak.

sondakika.com

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir