Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / Önce bir sürü gerçek, sonra köpek

Önce bir sürü gerçek, sonra köpek

“Ay bi köpeğim olsaaa…”, “Kız arkadaşıma ne şirin bir hediye olur!”, “Ben severim, annem bakar nasıl olsa” … diyenlere, hızlandırılmış ‘gerçekler’…

Köpekler de kediler gibi dünyanın en şeker hayvanları ama köpeklerin bakımı biraz daha zor çünkü hem ebatları daha büyük olabiliyor hem de –özellikle evcil köpeklerin- insan desteğine daha fazla ihtiyaçları olabiliyor. O nedenle, kesin kararınızı vermeden önce lütfen dersinize çalışın. Önce sahiplenilip sonra da geri verilen veya terk edilen hayvanlar da insanlar gibi üzülüyor ve sorunlar yaşıyor.

Önce bir sürü gerçek, sonra köpek

Birçok köpek türünün olduğunu, çok değişik biçimlerde, mizaçlarda, iriliklerde köpeklerin varlığını hepimiz biliriz. Ama asıl bilmemiz gereken, bizim için en doğru dostun, hangisi olacağıdır. İstediğiniz gibi bir köpeğe sahip olabilmek ve bu dostluktan zevk alabilmek için öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz.

Aktif bir köpek mi olsun? Siz aktif bir kişiliğe sahipseniz, neden olmasın? Değilseniz, bu seçim sizin için doğru olmayacaktır. Bir bekçi köpeği mi? Onu bir bekçi olarak kullanacaksanız, neden olmasın? Hırçın köpekleri seviyorsunuz. Evde küçük çocuklar varsa, bu büyük bir problem, öyle değil mi? Kendinizi ve köpeğinizden beklentilerinizi iyice düşünün, hatta listesini yapın.Sonuçta seçim noktasında neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilecek olan sizsiniz.

Yavru köpek mi yetişkin köpek mi alacaksınız? Seceresi belli olan veya olmayan? Cins bir köpek mi istersiniz, yoksa bir sokak köpeğine yuva vermek mi? Size eşlik edecek ve yanınızda bulunmasından zevk alacağınız bir köpek mi alacaksınız? Gereksinimlerini düşündünüz mü? Hayat tarzınızla uyumlu olacak mı?

Yavru köpekler size daha kolay alışacak ve sizin elinizde büyüyeceği için sahibi tarafından çok iyi tanınacaktır. Yaşlı bir köpek alırken bunların ev köpeği olmasına dikkat edilmeli, temiz, sağlıklı olması tercih edilmeli, sert mizaçlı olup olmadıkları sorulmalıdır. Bu tip köpeklerin uzun süre başıboş bırakılmaları da doğru olmaz.

Köpeğin büyük veya küçük olması bile başlı başına bir konudur. Büyük ise yatacağı, kalacağı yer bile bir sorun olabilir. Apartman dairelerinde beslenmeleri sorun yaratır. Ve tabi ki ‘ne kadar cüsse, o kadar masraf’ olacaktır. Cüsseli köpekler, çocuklar için pek uygun değildir. Onunla oynamak, gezdirmek hep sorun yaratacaktır. Temizlik ve bakım problemleri olacağı da dikkate alınmalıdır.

Dostunuzun yaşam süreci de önemlidir. İri yapılı köpekler, daha çabuk yaşlanır ve ölürler. Yavru köpekler doğal bir gidişatta, daha uzun yaşayacaktır. Özellikle çocuklu evlerde beğeni nedenidir ve çocuğun köpeğe, köpeğin çocuğa alışması noktasında tercih sebebi olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki yavru bir köpek eğitim alıncaya kadar birçok yere çiş yapacaktır. Bu onun için normal davranış biçimidir. Daha çok ilgi ve bakıma ihtiyaç duyacaktır. İyi bir refakatçi ve gözcü olması ve eğitimini tamamlamış olması ise yetişkin bir köpeğin tercih sebebi olmasını getirecektir.

Erkek veya dişi olacağına karar vermek, tamamen köpek sahibinin kendi beğenisiyle ilgili bir noktadır. Bu noktada dişi köpeğin daha çok ilgi istediği ve daha kolay eğitilebildiği ayrıca sahibine daha bağlı olduğu söylenebilir. Dişi köpek iyi bir refakatçıdır. Ancak unutulmamalıdır ki yetişkin bir dişi yılın belirli dönemlerinde kızgınlık gösterecek ve ona karşı erkek hayvanların ilgisi artacaktır. Evden kaçmak isteyenler olabilir. Ayrıca bu dönemde temizlik ihtiyaçları da artacaktır.

Erkek köpeğin de çiftleşme sürecinde sorunlar çıkacaktır. Dişi peşinde koşacak ve sahibini zorlayacaktır. Özellikle sert mizaçlı olanlar, hem sahibi hem de dişi köpek sahibi için sorun oluşturabilir. Bu tarz çiftleşme isteği problemlerini yenmek için hayvanın kısırlaştırılması yoluna gidilebilir. Ancak bilinçsiz ve zamansız kısırlaştırma köpeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu noktada Veteriner Hekime başvurmak en doğru yol olacaktır.

Araştırmanızı iyi yaptığınızdan emin olun ve mümkünse, uzman veya en azından bilgi sahibi birilerine danışın. Sonuçta bir canlı edineceksiniz, ihtiyaçları olan, gezdirilmesi gereken, seven-kızan-üzülen-tepki veren bir canlı…

Unutmayın; bir köpeğe bağlanmak onunla ömür boyu ilgilenmek demektir. O adeta sizin ‘seçebileceğiniz çocuğunuz’ olacaktır. Yeme-bakım-tedavi masraflarıyla, sevgi-bakım-gezdirme ihtiyaçlarıyla, sizden alacağı zaman dilimi ile…

Seçmesi ne kadar zor olursa olsun, sevmesi ve vakit geçirmesi de bir o kadar keyifli olacaktır. Yeter ki doğru seçimi yapın.

Ozanay Alpkan – Mistikalem.com

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz kaçırılırsa (“çalınırsa”) neler yapmalısınız?

Köpeğiniz kaçırıldıysa (çalındıysa) neler yapmanız gerektiği konusunda bir rehber hazırladık. Köpeğiniz kaçırılırsa neler yapmalısınız? – …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir