Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Kalıcı kimliklendirme için en iyi seçenek: Mikroçip

Kalıcı kimliklendirme için en iyi seçenek: Mikroçip

Evcil hayvanlarımız hayatımıza girdikten sonra aramızda kurulan sevgi bağı ile ailemizin birer üyesi haline gelirler. Ailemizin bir bireyi olan hayvanlarımızın kaybolması durumunda çoğu zaman çaresiz kalmak çok acıdır. Kaybolan bir evcil hayvanın sokaklarda kalması çok kötüdür. Bulunduğu zaman ise sahibine ulaşmak bir problemdir. Köpeklerin tasmasına takılan, sahibinin telefon vb bilgilerinin yazıldığı künyeler düşebilir. Kalıcı kimliklendirme için en iyi seçenek mikroçiptir.

Foto: www.rspca.org.uk

PİRİNÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE

Mikroçip hayvanlara zarar vermeyen pirinç tanesi büyüklüğünde deri altına özel bir enjektörle implante edilen bir üründür. Mikroçip deri altına vücutta bir kaç bölgeye uygulanabilir. En çok tercih edilen bölgeler sırt iki kürek kemiği arası, kürek kemiği üstü ve boyun bölgesidir. Mikroçip uygulanmış hayvanlardaki bu mikroçip, içindeki kod özel aletlerle okunabilir. Her evcil hayvana uygulanan mikroçip numarası ve bilgileri internette tüm veteriner kliniklerinin ulaşabileceği bir sitede kayıt altına alınır.

İNTERNETTEN KONTROL EDİLİR

Böylece bir kliniğe bulunmuş bir hayvan geldiği zaman eğer mikroçipi varsa internetten kontrol edilerek hayvanın sahibi ve kayıtlı olduğu kliniğe ulaşılabilir. Böylece de evcil hayvanınız iyi niyetli insanlar tarafından bulunursa size kolayca ulaşılabilir ve siz de dostunuza kavuşursunuz. Ayrıca sokaktan bulunup belediye rehabilitasyon merkezlerine götürülen hayvanlarda da benzer şekilde mikroçipi varsa okunup sahibine ulaşılabilir.

Kedi çimi sindirim sistemini korur

Kediler gün içinde sürekli kendilerini yalayarak tüylerini temizlerler. Bu işlem sırasında sürekli ölü tüylerini temizlerler ve bu tüylerin büyük kısmını da yutabilirler. Sanılanın aksine kısa tüylü kediler uzun tüylü kedilere göre daha fazla yalanır ve tüy yutabilir. O yüzden kısa tüylü kedilerde hele ki tüyleri de çok dökülüyorsa bağırsaklarında tüy yumakları oluşma ihtimali fazladır. Bu da sindirim sorunlarına hatta barsak hareketlerinin durmasına bile neden olabilir. Kedi çimi kedilerin severek yediği ve kusma için boğazlarını uyararak tüy topaklarını kusarak çıkarmalarını ve sindirim sistemini uyarıp yine tüy yumaklarının dışkı ile atılmasını sağlayan bazı tohumların otlarıdır. Kedi çimi olarak genelde arpa, buğday, çavdar ve yulaftan yararlanırılır. Çimler hazmı zor ve sindirimi olmadığı için sindirim sisteminde lif görevi yapar ve dışkı ile tüy yumakları fazla birikip topaklaşmadan atılmış olur. Eğer kedinize kedi çimi ve benzer görev yapan ‘malte paste’ vermezseniz evdeki zehirli olabilecek süs bitkilerinizi de yemesi ihtimalini göz ardı etmeyiniz. Kedi çimlerini siz saksılarda çimlendirme ile yetiştirebileceğiniz gibi pet malzemesi satan dükkanlardan hazır olarak da alabilirsiniz. Bu arada kedi çimini kedi nanesi (Cat Nip) ile karıştırmayınız. Kedi nanesi bambaşka işlevi olan farklı bir bitkidir.

Çikolata zehirleyebilir

Foto: www.doggielicious-blog.com

Bizim çok sevdiğimiz bir yiyecek olan çikolatalar köpek ve kediler için riskli bir yiyecektir. Bu risk çikolatının içeriğindeki ‘Kafein’ ve ‘Teobromin’ maddelerinin bu hayvanlar için toksik olmasından kaynaklanır. Özellikle kakao içeren bitter, sütlü ve beyaz çikolatalarda kafein ve teobromin maddesi miktarı fazladır. Çok az çikolata yenildiğinde hiç bir zehirlenme belirtisi görülmeyebilir. Ama köpek veya kediniz fazla miktarda çikolata yerse o zaman zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler kusma, ishal ile başlar. Daha şiddetli zehirlenmelerde kalp atımları hızlanır, kaslarda titremeler, heyecan ve kasılma nöbetleri görülebilir. Eğer evcil hayvanınız fazla miktarda çikolata tüketirse belirtiler çıkmasa bile gecikmeden mutlaka veteriner hekiminizle bağlantı kurunuz.

Vet. Kutlu Dayıoğlu – Yeni Asır

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir