Çarşamba , Temmuz 26 2017
Ana Sayfa / Haberler / Ankara’da, Sivas Kangal Emin Ellerde

Ankara’da, Sivas Kangal Emin Ellerde

Ankara Batıkent’te sivas kangalına yapılan işkenceyle ilgili haberin sonucunda mutlu sona ulaşıldı. Ankara Batıkent’te sivas kangalını aracının arkasına bağlayan kişinin “köpek bizim, istediğimizi yaparız” sözleri üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) harekete geçmişti. Ankara Valiliği’ne, Ankara Orman Su Müdürlüğü‘ne ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe ile yapılan başvurular ve baskılar nihayet sonuç verdi. Sivas kangalı sevimli köpek artık emin ellerde, mutlu olacağı yeni bir yuva arıyor.

Ankara Batıkent’te sivas kangalını aracının arkasına bağlayan kişinin “köpek bizim, istediğimizi yaparız” sözleri üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) harekete geçmişti. HAYTAP Ankara ekibinin mücadelesiyle, kangala dün itibarıyla el koyuldu. Sevimli köpek, eski “sahibinin” elinden alınıp uygun bir yere yerleştirildi. O artık mutlu olacağı yeni bir yuva arıyor.

HAYTAP Ankara, 5199 sayılı kanunun 24. maddesi’nin zorlama mekanizmasını işletmeyi başardı. Devletin mekanizması elindeki yetkiyi kullandı. Bu mutlu sonla biten hikayenin kahramanları “sivil toplum baskısı kadar, kişisel baskıların da ön planda olması gerektiği, bu tür olaylarda dilekçe verilerek devlet mekanizmalarını harekete geçirmenin önemli olduğu” mesajını verdi.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun (5199 sayılı kanun) 24. maddesi ne diyor?

Koruma altına alma
MADDE 24. – Bu Kanunun hayvanları  korumaya yönelik hükümlerine aykırı hareket eden ve bu suretle bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağrı, acı veya zarar veren kişilerin denetimle yetkili merci tarafından hayvan bulundurması yasaklanır ve hayvanlarına el konulur. Söz konusu hayvan yeniden sahiplendirilir ya da koruma altına alınır.

Ajanimo

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Evsiz ve Ölümcül Hasta Köpekler Sonunda Sığınabileceği Bir Yer Buldu

Michelle ve Jeff Allen New York’a bir saat uzaklıkta 24 dönümlük bir arazide evsiz ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir